Muhabbit

CFTC Başkanından BitMEX ve DeFi Hakkında Açıklamalar!

Ethereum’u oldukça etkileyici bulduğunu belirten CFTC Başkanı Coindesk ile gerçekleştirdiği röportajda, DeFi’dan BitMEX’e kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

ctfc başkanı

Yaptığı açıklama ile birlikte kripto para dünyasının ilgisini üzerine çeken CFTC Başkanı Heath Tarbert, Ethereum aşığı çıktı.

Ethereum’u oldukça etkileyici bulduğunu belirten CFTC Başkanı Coindesk ile gerçekleştirdiği röportajda, DeFi’dan BitMEX’e kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir: DeFi Haberleri

CFTC Başkanı, Ethereum ve DeFi ekosisteminin düzenlemelere b-nasıl uyum sağlayabileceğini, son dönemde borsalara karşı alınan aksiyonları değerlendirdi.

Ethereum’un Proof of Stake (PoS) algoritmasına geçisinin ardından düzenlemelere çok daha kolay uyum sağlayabileceğini belirten Tarbert, Ether’i bir emtia olarak değerlendirdiğini belirtti.

Tarbert, her ne kadar PoS algoritmasına geçiş ile birlikte Ethereum’un bir “emtia”ya daha yakın olacağını belirtse de geçiş işlemi gerçekleşmeden bu konu ile ilgili olarak net bir şey söylemenin mümkün olmadığını açıkladı.

Ancak Ethereum tarafında PoS algoritmasına geçişin aynı zamanda oldukça doğa dostu bir hareket olacağını belirten Tarbert, PoW algoritmasının büyük bir enerji tüketimine sebeb olduğunun altını çizdi.

Ethereum zaman içinde ne kadar merkeziyetsiz hale gelirse ve daha etkin çalışmaya başlarsa, menkul kıymet yerine emtia kategorisine girme olasılığı daha da kadar artar.
 

Tarbert, 2019’un ortalarından beri kripto paralar ile ilgili olumlu görüşlerini yüksek sesle dile getiriyordu.

Röportajda Tarbert, çok da uzak olmayan bir zamanda günümüz finansal sisteminin büyük bir kısmının bir blokchain üzerine taşınabileceğinin de altını çizdi.

DeFi Tam Anlamıyla Devrimsel

DeFi ekosistemini tam anlamıyla devrimsel olarak tanımlayan CFTC başkanı, aynı zamanda ekosistemin daha da gelişmesi ile birlikte geleneksel finans oyuncularının bir noktada oyunun dışında kalabileceğini açıkladı.

Geleneksel finans sisteminden yeni finans sistemine hızlı bir geçiş olabileceğini düşünmüyorum. Belki de bu geçiş süreci on yıllar sürebilir.

Global ekonomik sistemin büyük bir kısmını Ethereum üzerine taşımak ilgi çekici ancak bu konuda gerçekten büyük endişeler var. “Ya Ethereum çökerse?” diye ekliyor Tarbert.

BitMEX

Röportajda Tarbert’e son dönemde yaşanan BitMEX olayı da soruldu. Bildiğiniz üzere en büyük kripto türev borsalarından BitMEX, düzenleyici kurum ile ciddi problem yaşadı.

BitMEX’in ABD vatandaşlarına herhangi bir resmi kayıt olmadan ya da lisans almadan işlem yapmasına izin vermesi noktasında başının belaya girdiği belirten Tarbert aynı zamanda borsanın KYC ve AML protokolleri noktasında da sınıfta kaldığının altını çizdi.

ABD’nin dijital varlıklara liderlik etmesini istediklerini belirten CFTC Başkanı, açıklamalarında bu konuya da değindi.

Bu noktada borsaların inovatif çözümler geliştirdiği bir ortam yaratmak istiyoruz.

Borsaların ABD’ye gelerek CFTC gibi kurumlardan gerekli lisansları ve izinleri alarak tüm işlemleri gerçekleştirmesini istiyoruz. “Deniz aşırı ülkelerde ABD yasalarının çiğnenmesine izin veremeyiz. ” diye ekliyor Tarbert.

BitMEX’in başına gelenlerin başka borsaların da başına gelip gelemeyeceği ile ilgili gelen soruya Tarbert, bu konuda “belki” diyebileceğini belirtti.

Sizce düzenleyici kurumlar borsalar üzerindeki kontrolünü sıkılaştıracak mı?

Son Yazılar

Exit mobile version