Muhabbit

BLOCKCHAIN

Chainalysis: 2021 Yılında Fidye Yazılımı Ödemeleri, 2020’yi Geçecek!

Chainalysis: 2021 yılı ortasındaki veriler, daha şimdiden geçtiğimiz yılı geride bırakacağını gösteriyor.

Clock
Paylaş
Chainalysis: 2021 Yılında Fidye Yazılımı Ödemeleri, 2020’yi Geçecek!

Blockchain analitik firması Chainalysis, 2021 yılında şimdiye kadar 208 milyon doların üzerinde fidye yazılımı ödemesi yapıldığını açıkladı.

Chainalysis 2021 data 729x450 1 - Chainalysis: 2021 Yılında Fidye Yazılımı Ödemeleri, 2020'yi Geçecek!
Chainalysis

2020 yılının tamamında toplamda, fidye yazılımlarına ödenen miktarın 416 milyon dolar olduğunu belirten firma, bu miktarın 2021 yılında geçileceğini belirtiyor. 2021 toplamı (13 Temmuz’a kadar) 2020’nin neredeyse tam yarısı gibi görünse de Chainalysis’in bu ödemeleri fidye yazılımı cüzdan adresleriyle ilişkilendirmeye dayalı olarak doğrulama yeteneği, geriye dönük olarak büyüyen bir ödeme olduğunu gösteriyor. 

Konu ile ilgili olarak Chainalysis’ten Madeleine Kennedy şu açıklamayı yaptı:

“Her zaman olduğu gibi, bunlar yalnızca şu ana kadar onaylayabildiğimiz ödemeler olduğu için bu bir alt sınır tahminidir. Dolayısıyla, verilerimiz biraz gecikiyor ve 2021’in muhtemelen 2020’den daha büyük olacağını gösteriyor.”

Belirlenen fidye yazılımı ödemeleri arasında, firmanın bilgileri, toplu olarak uyumsuz küresel borsalardan aktığını gösteriyor. Bu nakit çıkışların diğer ucunda oldukça küçük bir mevduat adresleri aralığı var ve bu da en başarılı saldırıların arkasında bir aktör yoğunluğunun olduğunu gösteriyor. Yine, Chainalysis gibi analitik firmaları, Monero kullanımı gibi daha agresif özelleştirme önlemleri içermeyen bu tür işlemleri belirlemede daha iyidir.

Ödemeler Gizli Yapılıyor

Yapılan açıklamada fidye yazılımı saldırganlarına ödeme yapan birçok firmanın, kamuoyunun dikkatini çekmek veya daha da kötüsü yetkililerin tepkisini çekmek istemediğinden, bunu gizlice yaptığı belirtiliyor. Bu konuda sürekli uyarılarda bulunan Yabancı Varlık Kontrol Ofisi, birçok fidye yazılımı ödeyen firmaya potansiyel yaptırım eylemleri konusunda ikazlarına devam ediyor.

Fidye saldırıları için ödenen miktarın normalden daha fazla olabileceği konusunda açıklama yapan Kennedy, bu durumu şu şekilde dile getiriyor:

“Birçok kuruluş sessizce fidye ödediğinden, fidye yazılımı ödemelerinin gerçek maliyeti muhtemelen önemli ölçüde daha yüksektir,”

Bilindiği üzere küresel fidye yazılımı saldırıları konusu 2021 yılında ön plana çıktı ve bu da Chainalysis gibi analitik ve adli bilişim firmalarına toplu sermaye girişleriyle sonuçlandı. Çünkü hizmet olarak fidye yazılımı şirketleri, giderek daha görünür hedeflere ve kritik altyapıya yönelik saldırıları önlemek ve ortaya çıkarmayı daha kolay hale getirdi.  

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar