Muhabbit

NEDİR

CherrySwap Nedir?

CherrySwap, OKExChain üzerinde işlem gören bir AMM (otomatik piyasa yapıcı) protokolüdür.

Clock
Paylaş
CherrySwap Nedir?

CherrySwap, OKExChain üzerinde işlem gören bir AMM (otomatik piyasa yapıcı) protokolüdür. CherrySwap, AMM protokolüyle beraber platformdaki kullanıcılarına maksimum faydayı sağlamak için likidite madenciliği, IFO, NFT ve DAO gibi çeşitli fonksiyonlarla platform içinde kendi kendine likidite sağlamayı amaçlar.

OKExChain üzerinde AMM protokolüyle beraber 11 Mart 2021 tarihinde platformun beta sürümünü başlatan CherrySwap, aynı tarihte merkezsiz borsa, likidite madenciliği ve farming gibi fonksiyonlarını da aktifleştirdi. Ayrıca CherrySwap, bu beta sürümünün aktifleştirilmesini kutlamak için düzenlediği airdrop etkinliği sırasında platform kullanıcılarına toplamda 2000 OKT ve 300.000 CHE dağıttı.

CheerySwap, 28 Temmuz 2021 tarihinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımla da platformun artık OKExChain Mainnet üzerinde aktif olduğunu duyurdu.

OKExChain üzerindeki şu an toplam $2.16 Milyar değerindeki kilitli varlıklar listesinde %41.44 oranındaki hacmiyle CherrySwap ilk sırada yer alıyor.

image 17 999x600 - CherrySwap Nedir?
OKExChain üzerindeki TVL

CherrySwap’ın Amaçları Nelerdir?

Çeşitlendirilmiş işlevlerle beraber daha açık ve tam topluluk özerkliğini elde etmeyi hedefleyen platform, cross-chain teknolojisini ve operasyonel farming şemalarını kullanarak daha fazla token işlemini ve likidite havuzunu desteklemeyi amaçlıyor. Ayrıca, lending (borç verme) ve NFT ekosistemine dayalı olarak tasarlanan platformda, CherrySwap kullanıcılarına düzenli olarak oy verme ve çeşitlik etkinlikler gibi fonksiyonlar sunuyor. Oylama sistemini kendine ilke edinen CherrySwap, platformun gelişimi için kendi özerk topluluğunun fikirlerine önem veriyor.

CherrySwap Token Ekonomisi

CherrySwap platformunun yerel “token”ı olan CHE, 1 milyar arzı ile piyasada yer alıyor. Toplam arzının %85’ini (850 milyon) madencilik işlemlerine dağıtan CherrySwap, piyasa için de %2’lik (20 milyon) pay dağıtıyor. Toplam arzın %8’ini (80 milyon) ekip için ve %5’ini (50 milyon) stratejik finansman için dağıtan platform, ekip ve stratejik finansman dağıtımı için ayırdığı kilitli “token”ları ana ağ aktifleştirildikten sonraki 45 hafta içinde açmayı planlıyor.

CherrySwap’ta Nasıl İşlem Yapılır?

CherrySwap’ta işlem yapmak isteyen kullanıcıların öncelikle cüzdanlarını platforma bağlamaları gerekmektedir. Biz, bu yazımızda CherrySwap’a MetaMask üzerinden OKExChain Testnet’i bağlayacağız.

OKExChain Testnet’i MetaMask’a bağlamak isteyen kullanıcılar için gerekli olan bilgiler aşağıdaki gibidir.

Network Name: OKExChain Testnet

New RPC URL: https://exchaintestrpc.okex.org

Chain ID: 65

Currency Symbol: OKT

Block Explorer URL: https://www.oklink.com/okexchain-test/

image 18 355x600 - CherrySwap Nedir?
MetaMask’a OKExChain Testnet’i bağlama

CherrySwap Exchange’de Nasıl İşlem Yapılır?

İşlem sayfasını açınız ve işlem yapmak istediğiniz çifti seçiniz. Biz, bu yazımızda OKT/CHE çiftinde işlem yapacağız. İşlem için istediğiniz miktarını giriniz ve ‘Swap’a tıklayınız.

image 19 433x600 - CherrySwap Nedir?
CherrySwap Exchange

İşlem bilgilerinin doğru olduğunu teyit ediniz ve ‘Confirm Swap’a tıklayınız.

image 20 505x600 - CherrySwap Nedir?

Açılan MetaMask penceresinde işlem ücretinizi ödemek ve işleminizi tamamlamak için ‘Confirm’e tıklayınız.

image 21 - CherrySwap Nedir?

CherrySwap’a Likidite Ekleme

CherrySwap, LP (likidite havuzu) için madencilik modunu kullanır, bu nedenle önce desteklenen piyasa yapıcı token çiftini fon havuzuna eklemeniz ve ardından likiditeyi girmeniz gereklidir. Bu işlem için ‘Liquidity’e tıklayınız.

image 22 - CherrySwap Nedir?
CherrySwap’a Likidite Ekleme

Likidite eklemek için ‘Add Liquidity’e tıklayınız.

image 23 - CherrySwap Nedir?

OKT / CHE’yi seçiniz, işlem için istediğiniz miktarı giriniz ve ardından ilk işlemi onaylamak için ‘Approve CHE’ye tıklayınız.

image 24 479x600 - CherrySwap Nedir?

İşleminizi tamamlamak için açılan MetaMask penceresinde ‘Confirm’e tıklayınız.

image 25 575x600 - CherrySwap Nedir?

“Token”ı yeniden göndermek için ‘Supply’a tıklayınız.

image 26 423x600 - CherrySwap Nedir?

İşlem bilgilerinizi teyit ettikten sonra, ‘Confirm Supply’a tıklayınız ve ardından açılan MetaMask penceresinde tekrar ‘Confirm’e tıklayınız. Bu işlemden sonra fon havuzunda işlem kaydınızı görebilirsiniz.

image 27 448x600 - CherrySwap Nedir?

Cherry Swap’ta Yield Farming

Öncelikle web sayfasının sol tarafında ‘Farming’ tıklayın. CherrySwap Farming, birden fazla madencilik havuzu sağlar. Bu adımda, CHE-CHERRY LP havuzunu örnek alacağız. İşlem için ’Stake LP’ye tıklayınız.

image 28 - CherrySwap Nedir?
CherrySwap’ta Yield Farming

İşlem için istediğiniz miktarı girdikten sonra, onaylamak için ‘Confirm’e tıklayınız.

image 29 - CherrySwap Nedir?

Bu adımda MetaMask penceresi açılacaktır. İşleminizi onaylamak için tekrar ‘Confirm’e tıklayınız. Blok işlemi için kısa bir süre bekledikten sonra işleminiz tamamlanmış olacaktır.

İşlem ayrıntıları için ‘Details’e tıklayınız.

image 30 - CherrySwap Nedir?

CHE “token”larınızı harvest etmek için ‘Harvest’a tıklayınız.

image 32 - CherrySwap Nedir?

Son olarak, bu adımda dilerseniz LP miktarını (+) ya da (-) butonlarına tıklayarak değiştirebilirsiniz.

image 33 - CherrySwap Nedir?

Siz de MetaMask üzerinden OKExChain’i CherrySwap’a bağlayarak, platformun size sunmuş olduğu özelliklerden faydalanabilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar