Muhabbit

BLOCKCHAIN

Tedarik Zinciri Konsorsiyumu’nda Önemli İş Birlikleri Yapıldı

Blockhain teknolojisi, iş hayatına yepyeni çözümler getiriyor.

Clock
Paylaş
Tedarik Zinciri Konsorsiyumu’nda Önemli İş Birlikleri Yapıldı

VeChain, Mastercard ve Alipay, Avustralya ve Çin arasındaki 76 Milyar Dolarlık ihracat hedefi olan APAC Provenance Council’e katıldı.

Konsorsiyum’un ana odağı, Avustralya’dan Çin’e yapılan ihracat sırasında blockchain teknolojisi yardımıyla, ticareti yapılan ürünlerin doğrulanmasına ve izlenmesine yardımcı olmak.

Avustralya Hükümeti’nin Ulusal Blockchain Yol Haritası’nda bulunan tedarik zinciri takibi, ülkenin planları için en önemli faktörlerden biri. Ayrıca 2019 yılına göre, Avustralya’nın Çin’e yaptığı ihracatın payı diğer ülkelere nazaran rekor bir seviye olan %38’e ulaştı.

Daha Hızlı Ödemeler

Yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla, şirketlerin nakit akış problemleri baş görtermeye başladı. Bu program sayesinde, nakit akışında sıkıntı yaşayan şirketler, ticaret sırasında ürünlerini kolayca izleyerek ödemeler konusunda farklı politikalar izleyebilir. Örneğin;

İhracatı yapılacak ürün, blockchain sistemine kayıt edildiği zaman, ödenecek ana paranın %30’u ve işbu ürünün ülke gümrüğüne giriş yapması halinde geri kalan paranın otomatik olarak ödenme talimatı verilebilir. Bu şekilde şirketler daha güvenli ve hızlı bir şekilde nakit akışını kontrol edebilir.

Provenance Council’in ana tedarikçilerinden Fresh Supply Co.’nun kurucu ortağı ve CEO’su David Inderias bu durum hakkında; “Mastercard ve Alipay nakit akışının hızlanmasına yardımcı oluyor ve işbirlikçilerimize anında ödeme kolaylığı sunuyor.” dedi.

Ödemeleri anında finanse etmek ve hızlandırmak için işbirlikçilerimize bu kolaylıkları sağlamaya çalışıyoruz. Genellikle şirketler arası ödeme makbuzlarının süresi 30 gün ve üzeridir. Bundan dolayı, anında ödeme alabilen müşterilerimiz, sistemimiz ile ilgili olumlu düşüncelere sahip.

VeChain’in CEO’su Sunny Lu ise bu yeni ekosistemin çok faydalı olacağını ve bu teknolojinin uygulanmasının, pandeminin yol açtığı zararları minimize etme konusunda çok önemli bir rol izleyeceğini düşünüyor.

Blockchain Avustralya CEO’su Nicholas Giurietto ise konu hakkında desteğini şu şekilde dile getirdi;

APAC Provenance Council, tedarik zincirlerinin şeffaflığı, verimliliği ve yönetimini kolaylaştırabilecek bir proje. Bu proje, bizi geliştirecek olan ileriye yönelik büyük bir adım.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar