Muhabbit

Çin Gözüne ABD Dolarını Kestirmiş Durumda!

Çin

Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi ile çok yakından ilgilenen Çin, merakla beklanan dijital yuanı ile birlikte, genel görüşün aksine Bitcoin’e değil, ABD dolarına rakip olmayı hedefleyecek.

Çin’de deneyimli bir yatırım bankacısı ve Sino Global Capital’in CEO’su Matthew Graham, Çin’in dijital para birimi hakkında bazı analizler yaptı. Analizlerinde, Çin hükümetinin yeni teknolojiler ile birlikte dolar hegemonyasını kırmak amacıyla dijital yuan’dan beklentisi bir “sıçrama fırsatı” dedi.

Boxmining’in kurucusu Michael Gu ile 6 Temmuz tarihinde Unitize konferansında yer alan Graham, Çin’in renminbiyi globalleştirilmesinin son derece zor olduğunu düşünmesine rağmen şunları söyledi;

Swift, CHIPS, Fedwire… Bu teknolojiler eski, pahalı ve çok yavaş. 2020 yılındayız ve bu işlemler ile para aktarmak neredeyse 3 gün sürüyor. Ayrıca kullanıcılara çok pahalıya mal oluyor. ABD doları merkezli küresel ekonominin desteklediği bu teknolojiler gerçekten çok yaşlandı. Yani bu Çin için gerçekten çok büyük bir fırsat.

Blockchain Teknolojisinin Katkıları

Pekin yönetimi, DCEP kısaltmasını gelecekte piyasaya sunacakları dijital para birimi için ve ödeme yöntemleri için kullanmaya başladı. Matthew Gu’nun belirttiği üzere, UXTO kavramı da dahil olmak üzere bu teknoloji çoğu detayını blockchain teknolojisine borçlu.

Yine de DCEP, Bitcoin gibi kripto paralar ile çok uzaktan akraba sıfatında. Raporlara göre, dijital para Çin Halk Bankası tarafından piyasaya sürülecek ve mevcut diğer itibari para birimlerinde olduğu gibi merkez bankasının tam kontrolü altında olacak.

Blockchain teknolojisinden gelenler de dahil olmak üzere dijital yuana entegre edilen teknolojiler farklı bir amaç ile kullanılıyor. Konu hakkında Gu, Çin Uluslararası Ekonomik Değişim Merkezi başkanının yorumlarından alıntı yaparak şunları söyledi;

DCEP, para basma, hesap tutma gibi işlemler ile ilgili gerçek zamanlı veriler toplayarak likidite sağlama ve para politikalarının uygulanması için yararlı referanslar sağlayabilir.

Graham sözlerine, “Para politikası adına DCEP’in negatif faiz oranlarının uygulanması çok yararlı olabileceğini” ekledi. Dahası, “DCEP dolandırıcılık tespitleri için yapay zeka ve makine öğrenimi açısından bir çok yarar sağlayabilir.” ve “Potansiyel olarak programlanabilirlik yeteneği çok üstün.” dedi.

Görünüşe göre, Çin dijital yuanı ile birlikte ABD dolarını gözüne kestirmiş durumda. Piyasada bulunan bazı yetersizlikleri kapatma umudu ile yükselme fırsatını gören Çin, bu fırsatı geri tepmeyecektir.

Son Yazılar

Exit mobile version