Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39402.06
1.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2160.01
3.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.3
1.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.4
-0.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Çin Finans Uygulamaları İçin Yeni Kurallar Belirledi

Clock
Paylaş
Çin Finans Uygulamaları İçin Yeni Kurallar Belirledi

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, blockchain tabanlı finansal uygulamalar için bir dizi kurallar yayınladı.

Çarşamba günü Caixin tarafından yayınlanan habere göre kurallar, finans kurumlarının teknik, performans ve güvenlik olmak üzere üç standarta uyum sağlamasını gerektirdiğini dikte ediyor.

728×90 muhabbit - Çin Finans Uygulamaları İçin Yeni Kurallar Belirledi300x250 muhabbit - Çin Finans Uygulamaları İçin Yeni Kurallar Belirledi

Bu standartlar, akıllı sözleşmeler, iş hacmi, yazılım, donanım ve gizlilik koruması gibi parametreler üzerindeki uygulamaları toplu olarak değerlendirecek. Bu girişim, raporlamalara göre finans kuruluşlarının başvuruları için üst düzey tasarım ve verimlilik oluşturmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Kurallar bankalar, brokerlar, varlık yönetim şirketleri ve ödeme firmaları için ve diğer finansal hizmet alanları için geçerli olacakmış gibi görünüyor. Şu anda, kamu bankaları ve teknoloji devleri de dahil olmak üzere, Çin’de blockchain tabanlı finansal uygulama hizmeti sunan 70’ten fazla yerel finansal hizmet şirket bulunmakta. Muhtemelen bu paylaşılan kurallar, her bir firma için geçerli olacaktır.

Çin hükümeti başlangıç olarak Kasım ayında blockchain için ulusal standartlar komitesi oluşturmuştu. Sonrasında ise teknoloji devleri Baidu ve Tencent’in yöneticileri de dahil olmak üzere komiteye 71 üye aldı. Hükümet attığı bu adımlar ile birlikte, “yüksek teknoloji yeniliğini” teşvik etmeyi ve blockchain uygulamalarının “yüksek kalitede gelişmesini” sağlamayı hedefliyor.

Bu durum ile ilgili, Shenzhen merkezli blockchain şirketi BankLedger’in CEO’su Shentu Qingchun, Global Times ile yaptığı bir söyleşide konu hakkında şunları söyledi: “Bu yeni kurallar, finansal kurumların bazı limitleri zorlamadan, blockchain teknolojisinin potansiyelini keşfetme konusunda önemli bir rol oynuyor.”

Geçtiğimiz haftalarda, Pekin belediyesinin yönetimi, önümüzdeki iki sene boyunca blockchain inovasyonu için bir merkez olma planını özetleyen 145 sayfalık bir rapor hazırlayıp hükümete sunmuştu.

Küresel blockchain sektöründe Çin’in liderlik seviyesi yükseliyor. Ve Çin, ülkedeki yatırımcılarına ve finansal hizmet sağlayıcılarına geleceğin blockchain teknolojisinde olduğunu göstermek için bu tarz adımlar atıyor. Sektörde yaşanan gelişmeleri göz önünde bulunduracak olursak Çin, bütün Dünya ülkelerine bir örnek teşkil etmeli.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar