Muhabbit

Çin, Kripto Para Varlıklardan Sonra Videolarını da Yasaklıyor!

“Halkı sanal para birimi madenciliği, ticareti ve spekülasyonuna katılmaya teşvik etmek”, Bitcoin gibi merkezi olmayan dijital paraya teşvik eden videolar artık Çin sansürleri tarafından yasaklanmış olarak kabul ediliyor.

Çin-Yasak-Muhabbit

Çin-Yasak-Muhabbit

Çin Netcasting Hizmetleri Derneği (CNSA), sosyal platformlardaki videolarda yasaklanan içerikleri belirten yeni bir liste yayımladı.

Eski liste içerisinde; Çin’in resmi tarihini sorgulamak, siyasi liderleri taklit etmek, ülkenin yol göstericisi “Çin özelliklerine sahip sosyalizm” ideolojisine meydan okumak ve faşizmi tartışmak gibi konular vardı.

Yeni listede ise en çok kripto paraların yasaklanması dikkat çekiyor. Bitcoin ve onun gibi diğer merkeziyetsiz dijital paralara teşvik eden videolar artık Çin tarafından yasaklanmış olarak kabul ediliyor.

Çin’de artık kripto para birimleri, uyuşturucu kullanımı, kumar makineleri, suç ve çeteler, şiddet ve zihinsel istismar, cinsel içerik gibi konular yasaklanmış durumda.

2017 yılında Çin Halk Cumhuriyeti, kripto para borsalarını yasaklamış ancak madenciliğe bu seneye kadar bir şey dememişti. Bu yılın başında madenciliği de yasaklayan Çin, ülke içinde kalan borsaları da ülkeden çekilmeye zorladı.

Çin Yasaklamaları

Madenciliğin kapatılması mayıs ayında Pekin’deki Bakanlar Kurulu’nda alınan bir karar sonucu oldu. Başkan Xi Jinping, Çin’in önümüzdeki kırk yıl içinde karbon tarafsızlığına ulaştırılması taahhüdünde bulunmuştu. Ardından bu konu ile ilgili olarak sanayiyi sıkıştırmaya karar verdi. Ülkedeki tüm madenciler, madenciliğe daha ılımlı yaklaşan ülkelere taşınmak zorunda kaldı.

Yasak video yüklenen tüm platformlarda geçerli. Bu platformlar arasında Douyin, TikTok’un Çin versiyonu Bytedance, Kuaishou gibi sosyal medya platformları var. Ayrıca yasak, kısa video yüklenen Wechat ve Weibo gibi platformlar ve bazı blog siteleri için de geçerli olacak. Kara listede 100 adet yasak var ve kripto para birimi 98’inci sırada yer alıyor.

Çin’de yapılan başka bir yaptırım da madencilik yapılan eyaletlerde elektriğin zamlı uygulanmasıydı. Bunun son örneği Hainan eyaleti oldu. Hainan eyaleti tüketicilerinin kullandığı elektrik miktarının yanı sıra, karbon emisyonuna olan etkileri de göz önünde bulundurulacak. Bu fiyatlandırma mekanizması ile Hainan, karbon salınımının önüne geçmeyi planlanıyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version