Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41517.35
5.36%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2253.75
4.50%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.38
1.36%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $234.1
2.81%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Bitcoin ve Stablecoinler Finansal Güvenliği Tehdit Ediyor!

Başkan yardımcısı, Bitcoin ve stablecoinlerin spekülatif bir araç haline geldiğini söyledi.

Clock
Paylaş
Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Bitcoin ve Stablecoinler Finansal Güvenliği Tehdit Ediyor!

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, 08 Temmuz tarihinde Devlet Konseyi politika brifinginde yaptığı bir konuşmada Bitcoin ve stablecoinler hakkında açıklamalarda bulundu.

728×90 muhabbit - Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Bitcoin ve Stablecoinler Finansal Güvenliği Tehdit Ediyor!300x250 muhabbit - Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Bitcoin ve Stablecoinler Finansal Güvenliği Tehdit Ediyor!

Dijital para birimlerini, özel dijital para birimleri ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) olarak ikiye ayrıldığını belirten Yifei, Bitcoin gibi para birimlerinin piyasaya sürülen “istikrarlı para birimleri” olarak adlandırılan çeşitli para birimleri olduğunu belirtti.

Bu para birimlerinin artık başlı başına bir spekülatif araç haline geldiğini söyleyen Yifei, finansal güvenliği ve sosyal istikrarı tehdit eden potansiyel risklerin oluşmaya başladığını belirtti. Bunun yanında kripto para birimlerinin bazı kara para aklama ve yasa dışı ekonomik faaliyetler için de bir ödeme aracı haline geldiğini dile getirdi ve şu ifadelere yer verdi:

“Bu konudaki endişelerimiz hâlâ devam ediyor. Bu yüzden bu alanla ilgili düzenleyici önlemler almaya devam edeceğiz.”

Başkan yardımcısı, merkez bankası dijital para birimlerinin güçlü bir şekilde teşvik edilmesi gerektiğini ve bunların günlük işlemler için kullanılabilir hale gelmesinin sağlanması gerektiğini belirtti. Hâlihazırda başlatmış oldukları dijital yuan çalışmalarının pilot uygulama sürecinin devam ettiğini, pilot programın kapsamını daha da genişletmeye ve programın kapsamını artırmaya devam edeceklerini dile getirdi.

CBDC çalışmalarında ağırlıklı olarak beyaz liste davet yöntemini kullandıklarını söyleyen Yifei, beyaz liste kullanıcı sayısının 10 milyona ulaştığını belirtti. Ayrıca pilot çalışmalarının bir sonraki aşamasının Pekin Kış Olimpiyatlarında yapılacağını söyledi.

Dijital yuanın gelişimini takip etmek için; Dijital Yuan Haberleri
Daha fazla CBDC için; CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar