Muhabbit

BITCOIN

Çin Merkez Bankası Danışmanı, BTC Hakkında Konuştu!

Çinli ekonomist Li Yang, Bitcoin ile ilgili görüşlerini açıkladı.

Clock
Paylaş
Çin Merkez Bankası Danışmanı, BTC Hakkında Konuştu!

Çin Merkez Bankası’na danışmanlık yapan Çinli ekonomist Li Yang, Bitcoin’in balon veya aldatmaca olmadığını, aksine bir yatırım aracı olabileceğini söyledi. Bununla beraber insanların BTC’ye altın veya gümüş gibi yatırım yapabileceğinden bahsetti.

Çin’de Kripto Paralarla İlgili Son Durum Ne?

Çin hükümeti geçtiğimiz haftalarda kripto paralar için sert regülasyonlar uyguladı. Kripto para madenciliği ile ilgili yeni adımlar atan Çin, Sichuan kentindeki madencilerin elektriğini kesti. İşlemlerini devam ettirmek isteyen madenciler ise sistemlerini farklı ülkelere taşımak zorunda kaldı.

Bununla birlikte Çin, Alipay’e ve 5 bankaya ültimatom verdi. Bankalar da hükümetten gelen talep üzerine kripto paralarla alakalı ticari faaliyette bulunmayacaklarını açıkladı.

Çin, yönetim şekli gereği kripto paralara ve merkeziyetsizlik kavramına sıcak bakmıyor olabilir. Ancak kendi dijital parası olan Yuan’ı geliştirmeye devam ediyor. Bu noktada Dijital Yuan ile ilgili neredeyse her hafta yeni haberler gelmeye devam ediyor. Birçok bölgede dijital yuan testlerine devam eden Çin’in, merkez bankası dijital parasını (CBDC) ne zaman tam anlamıyla kullanıma alacağı ise bilinmiyor.

El Salvador Bitcoin’i Yasal Para Birimi Olarak Kabul Etmişti!

Bitcoin’i bir para birimi olarak görme konusunda endişeleri olan Li Yang, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi konusunda da iyimser değil.

Li Yang, gelecekte El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinin sorunlar yaratabileceğini düşünüyor.

El Salvador’un başkanı Nayib Bukele ise bu kararından son derece emin gözüküyor. Bununla beraber Bukele, yenilebilir enerji kaynaklarından elektrik elde ederek Bitcoin madenciliği yapmak için çalışmalara da başladı.

Son zamanlarda Çinli ekonomistlerin Bitcoin hakkında açıklamalar yaptığını gördük. Çinli ekonomistler genel olarak Bitcoin yasağını desteklemiyorlar. Ancak Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak görme konusunda hemfikir gözüküyorlar.

Peki sizce Bitcoin bir yatırım aracı mıdır? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Daha fazla haber için : Öne Çıkanlar

Daha fazla Bitcoin haberi için : Bitcoin

Kripto paralarla ilgili daha fazla haber ve bilgi için Telegram grubumuza katılabilirsiniz..

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar