Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41748.41
5.58%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2223.84
2.90%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.66
-0.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.3
2.07%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Çin Polisinden Dolandırıcılara Büyük Darbe

Yetkililer, bir dolandırıcılık çetesini çökertti.

Clock
Paylaş
Çin Polisinden Dolandırıcılara Büyük Darbe

Çinli yetkililerin açıklamalarına göre, kendini “Huobi Yetkilisi” olarak gösteren bir grup dolandırıcı yakalandı.

Çinli yetkililer, bir internet sitesi üzerinden kendini, Huobi yetkilisi olarak tanıtan dolandıcı çetesini çökertti.

728×90 muhabbit - Çin Polisinden Dolandırıcılara Büyük Darbe300x250 muhabbit - Çin Polisinden Dolandırıcılara Büyük Darbe

Yerel bir medya kuruluşu olan Jinse tarafından bildirildiği üzere, 20 Mayıs’ta Çin polisi, Guangdong eyaletinde ki 12 şüpheliyi bu dolandırıcılık grubuna dahil oldukları dolayısıyla tutukladı.

Dolandırıcılar, kurbanlarını sahte para aklama amacıyla kullanılan bir OTC platformuna yatırım yapmaya ikna etti ve ele geçirdikleri parayı, off-shore hesaplara geçirdi.

WeChat Üzerinden Dolandırıcılık

Çin’deki yerel makamlar, soruşturmayla ilgili olan bilgisayar, akıllı telefon ve banka kartlarını incelemeye aldığını açıkladı.

Dolandırıcıların ilk olarak WeChat grupları üzerinden “iyi haber” olarak bitcoin ile ilgili spekülatif yatırım fırsatları hakkında bilgi veriyorlar. Sonrasında ise kurbanlarını kendilerine çekerek OTC platformuna yatırım yapmalarını sağlıyorlar.

Kurbanlardan biri olan Bay A. konu hakkında şu açıklamayı yaptı

En başta spekülatif bir şekilde reklamı yapılan sahte platforma 100.000 Çin Yuanı yatırdım. İlk zamanlarda ise yatırımımı neredeyse ikiye katladım.

Bu yaşanan olay klasik bir dolandırıcılık taktiği olarak bilinen bir durum. Öncelikle yatırımcısının güvenini kazanan dolandırıcılar, yatırımcılarına finansal geri dönüşler sağlıyordu. Bu durumla karşı karşıya kalan Bay A. ise dolandırıcılara tamı tamına 3.1 Milyon Yuan göndermiş.

Şubat ayında ise kurbanlar, sahte platformun saldırıya uğradığını ve kapatıldığına dair bir bildiri aldılar. Dolayısıyla kurbanlar yatırdıkları paraları kaybettiler.

Soruşturmada açığa çıkan bilgilere göre, platformun kapatılmasının ardından, suçluların parayı çeşitli banka hesapları aracılığıyla offshore hesaplara yönlendirdiği ortaya çıktı.

Kripto Dolandırıcılık Vakaları

Geçtiğimiz aylarda, Şikagolu bir iş adamı, kripto para ticareti için 2 Milyon$’ın üzerinde bir fon anlaşması yaptı. Anlaşmanın ardından yaptığı fonun kripto para ticaretinden ziyade kötüye kullanıldığı ortaya çıktı.

Muhabbit.com olarak, siz kripto-severlere, yatırımlarınızı yaparken çok dikkatli olmanızı, başkalarının etkisi altında herhangi bir şekilde yatırım yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar