Muhabbit

BLOCKCHAIN

Çin, Ulaşım Hizmetleri Ödemelerinde Dijital Yuan Kabul Etmeye Başladı!

Pekin demiryolu transit hizmeti, metro yolculukları için dijital yuan kabul edecek.

Clock
Paylaş
Çin, Ulaşım Hizmetleri Ödemelerinde Dijital Yuan Kabul Etmeye Başladı!

Çin, ulaşım hizmetleri için dijital yuan ödemelerini başlatarak merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kapsamını genişletmeye devam ediyor.

30 Haziran tarihinde yapılan resmi duyuruya göre, Pekin metrosu, yolcuların e-CNY olarak da bilinen dijital yuanı kullanarak 24 metro hattına ve dört banliyö tren istasyonuna erişmelerini sağlayan bir pilot program başlattı. Yeni hizmet şimdilik sadece Çin Sanayi ve Ticaret Bankası gibi Çin’in CBDC Testlere katılan büyük bankaların müşterileri için kabul edilecek. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Pekin demiryolu ulaşım ağı sözcüsü şu ifadelere yer verdi:

“Hizmete erişmek için banka hesabınızla bağlantılı bir mobil uygulama indirmeniz gerekiyor.” 

Duyuru ayrıca, Pekin demiryolu ulaşım hizmeti sağlayıcılarının “yeni dijital seyahat deneyimini” optimize etmek için dijital yuan’ın çeşitli uygulamalarını tanıtmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Son yayımlanan bu haber, Doğu Çin’in Jiangsu eyaletindeki bir şehir olan Suzhou’nun yakın zaman önce benzer bir dijital yuan entegrasyonu başlatmasından kısa bir süre sonra geldi. Sina Finance tarafından hazırlanan bir rapora göre, Suzhou, Çin’de metro yolculukları için e-CNY ödemelerini kabul etmeye başlayan ilk şehir oldu.

Pekin Dijital Yuan Kullanımında Önde Gidiyor

Pekin, çok sayıda e-CNY entegrasyonunu ve ilgili girişimleri barındıran Çin’in dijital yuan denemeleri için önemli bir nokta haline geldi. Haziran ayı ortasından itibaren Pekin, 3.000’den fazla dijital yuan özellikli ATM’ye ev sahipliği yaptı ve halkın dijital para birimini yatırmasına ve çekmesine izin verdi.

Daha önce, Pekin Yerel Mali Denetleme ve İdaresi, Pekin sakinlerine 6,2 milyon dolarlık dijital yuan dağıtma girişimini duyurdu.

Dijital yuanın gelişimini takip etmek için; Dijital Yuan Haberleri
Daha fazla CBDC için; CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar