Muhabbit

Çinli Vatandaşlar Dijital Yuana İlgi Göstermeye Devam Ediyor!

Çin CBDC’si rağbet görmeye devam ediyor!

Çin

Çin madencilik

Çin Halk Cumhuriyeti’nin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital yuan, Ekim 2021’in sonu itibarıyla, 62 milyar yuanlık (9.7 milyar $) işlemi gerçekleştirmek adına kullanıldı.

Çin Halk Bankası yetkilisinden edindiğimiz bilgilere göre, 140 milyon kişi dijital yuan kullanmak için “eCNY” isimli bir dijital cüzdan hesabı açtı.

Çin Halk Bankası’nın dijital para departmanının müdürü Mu Changchun, Hong Kong’da düzenlenen “Fintech Haftası” konferansında, 1,5 milyondan fazla tüccarın eCNY ile ödeme kabul etmeye niyetli olduğunu belirtti.

Bloomberg’den edindiğimiz bilgilere göre, eCNY isimli dijital cüzdanda şimdiden 10 milyon kurumsal hesap açılmış.

Henüz CBDC’nin resmi kullanım tarihi hakkında bir ipucu vermeyen Mu, pilot programların tam gaz devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Çin Ülkede Pilot Testlerin Devam Edeceğini Duyurdu!

Bu arada geçtiğimiz aylarda ülke, ulaşım hizmetleri için dijital yuanı kabul ettiğini duyurmuştu.

Pekin şehri ise dijital yuan kullanımında önde gidiyor. Şehir dijital yuan denemeleri için önemli bir hale geldi ve haziran ayından itibaren 3.000’den fazla ATM’ye ev sahipliği yaptı.

Daha fazla Çin Haberleri için: Çin haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri iзin: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version