Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43893.13
0.07%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2349.69
-0.71%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $32.76
15.88%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $239.5
1.74%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Çin’deki Yasaklara Rağmen Bitcoin Madenciliğine İlgi Büyük!

Çin’de süregelen kripto para madenciliği yasakları, madencileri etkilemiş gibi gözükmüyor.

Clock
Paylaş
Çin’deki Yasaklara Rağmen Bitcoin Madenciliğine İlgi Büyük!

Çin’de süregelen kripto para madenciliği yasakları madencileri etkilemiş gibi gözükmüyor. Çin’de Bitcoin ve kripto para birimlerine yapılan baskı devam ederken ortaya ilginç veriler çıktı. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin (CCAF) verilerine göre Bitcoin madencilerinin ülkeye olan ilgisi bir hayli fazla.

728×90 muhabbit - Çin’deki Yasaklara Rağmen Bitcoin Madenciliğine İlgi Büyük!300x250 muhabbit - Çin’deki Yasaklara Rağmen Bitcoin Madenciliğine İlgi Büyük!

Bitcoin Madencileri Çin’den Umudu Kesmedi!

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin (CCAF) verilerinde, Çin’de devam eden Bitcoin madenciliği yasaklarının ardından, madencilerin ağlara tekrar bağlandığını bildirildi.

Verilerde Amerika Birleşik Devletleri’nin Bitcoin madenciliği hash oranını payı yüzde 27,6 olarak belirtilirken, Çin ise 21,1 oranıyla Amerika’yı takip ediyor.

hashrate - Çin’deki Yasaklara Rağmen Bitcoin Madenciliğine İlgi Büyük!
Ülkelerin Hash Oranı Payının Gelişimi. Kaynak: CBECI

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nin verilerine göre, Çin’in hash oranındaki payı 2021 yılının Temmuz ayında yüzde 0’ı görmüştü. 2022 yılının Ocak ayında açıklanan verilerde ise Çin’in hash rate oranının yüzde 21 olduğu bildirildi. Şaşkınlık yaratan verilerin ışığında, Çin’deki madencilerinin lokasyonlarını gizlediği tahmin ediliyor.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi Proje lideri Alexander Neumueller konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Verilerimiz, sektördeki uzmanların Bitcoin madenciliğinin ülke içinde hala devam ettiğini doğrular niteliktedir. Çin’deki madencilik, eski zirvelerinden uzak olsa da, Çin toplam hash oranınıyla madenciliğin beşte birine ev sahipliği yapmaktadır.”

Bildiğiniz üzere Çin’de kripto para madenciliğinin yasaklanmasıyla birlikte, birçok madencilik işletmesi, ülke tercihini Kazakistan’dan yana kullanmıştı. Madenciler için önemli bir merkez haline gelen Kazakistan’daki elektrik kesintileri, kripto para tesisleri için her geçen gün büyük kayıplar oluşturmaya başlamıştı. Açıklanan verilerde Kazakistan’daki hash oranını Ocak 2022’de 24,79 EH/s’ye düştü. Ülkenin pazar payı da yüzde 18,31’den yüzde 13,22 seviyelerine geriledi.

Kanada’da Madencilik Faaliyetleri Arttı!

Açıklanan verilere göre Kanada’da da madencilik faaliyetlerinin büyüdüğü gözlemlendi. 2021 yılının Ağustos ayında 11.54 EH/s olan hash oranı 2022 yılının Ocak ayında 12.15 EH/s’ye çıktı.

ABD’de önemli madencilik faaliyetlerine sahip eyaletler ise şu şekilde;

  • New York (%9,77)
  • Kaliforniya (%7,9)
  • Kuzey Carolina (%4,7)
  • Washington (%4,1) 

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar