Muhabbit

Çin’in CBDC Cüzdanı İlgi Çekmek İçin Geleneksel Yöntemlere Başvurdu

Çin’in dijital yuan için oluşturduğu cüzdan uygulaması kullanıcılara geleneksel “kırmızı paketler” aracılığıyla para gönderme imkanı tanıyor.

cbdc

Çin’in dijital yuan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için oluşturduğu cüzdan uygulaması kullanıcılara geleneksel “kırmızı paketler” aracılığıyla para gönderme imkanı tanıyor. Bu imkan sayesinde yeni kullanıcıların uygulamaya ilgisinin artacağı öngörülüyor.

Yeni özellik Çin Yeni Yılı’ndan, yani 22 Ocak 2023’ten bir ay önce devreye girdi.

Hongbao olarak bilinen “kırmızı paketler” Çin’de geleneksel olarak Çin Yeni Yılı’nda ve diğer kutlamalarda iyi şans dileğiyle hediye para dağıtmak için kullanılıyor. Dijital ödemelerin artışıyla beraber WeChat Pay ve Alipay gibi popüler yerel hizmetlerde sanal kırmızı zarflar gözlemlenmeye başladı.

e-CNY uygulaması ise kırmızı paketi sadece tek bir kişiye yollanacak şekilde dizayn ediyor. Buna ek olarak bir grup kişi bir araya gelip “şanslı beraberlik” hizmetiyle sermaye havuzundan rastgele miktarda para ödülü alabiliyor. WeChat Pay ve Alipay de aynı özelliklere sahip.

Kullanıcılar yeni yıl dilekleri sunan bir paket, doğum günü paketleri ya da “yükselen Çin” temalı paketler arasından dilediklerini seçebiliyor.

Çin CBDC’si Beklenen İlgiyi Görmüyor

Dijital yuan işlemleri 10 Ekim 2022’de 14 milyar dolar eşiğini geçerek 2021’den bu yana yalnızca %14’lük bir artış yaşadı. 2021 sonunda işlem değeri 12 milyar dolardı.

18 Aralık 2022’de yayımlanan bir habere göre e-CNY denemeleri Jinan, Nanning, Fangchenggang ve Kunming şehirlerine de genişletilecek. Eylül ayında denemeler en kalabalık popülasyona sahip Guangdong da dahil olmak üzere dört eyalete yayılmıştı.

Hükümetin denemeleri hızla genişletmesine rağmen e-CNY cüzdanlarının en son kullanıcı tabanı bildirisi Ocak 2022’de yayımlandı. Söz konusu bildiride 261 milyon kullanıcının dijital cüzdanı olduğu belirtiliyordu.

İlginizi çekebilir: İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: “Kripto Paralar, Düzenlemelerin Dışında Kalamayacak Kadar Tehlikeli”

Çin hükümetinin dijital yuanın benimsenmesini sağlamak için WeChat ve Alipay’e karşı avantajlı fırsatlar sunması gerekiyor gibi duruyor.

Hem WeChat hem de Alipay e-CNY’yi kabul ediyor. WeChat’in aylık 1,3 milyon aktif kullanıcısı var. Alipay’in yıllık aktif kullanıcı sayısı ise 1 milyardan fazla.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version