Muhabbit

Çinli Akıllı Telefon Üreticisi Honor, Dijital Yuan Cüzdanlı Telefonunu Tanıttı!

Dijital Yuan kullanımı kolaylaşıyor.

honor digital yuan

honor digital yuan

Son dönemlerde hızla genişleyen kripto para birimi alanı, sektördeki şirketlerin de bu alana dahil olmasında etkili olmaya devam ediyor. Bu kapsamda da Çinli akıllı telefon üreticisi Honor, Çin’in dijital Yuan’ını destekleyen ilk Snapdragon destekli akıllı telefonu tanıttı.

Yapılan duyuruya göre Honor, Çin Merkez Bankası‘nın (PBoC) CBDC projesi için bir donanım cüzdanını destekleme özelliğine sahip olan ve uygun fiyatlı bir akıllı telefon olan Magic3 modelini piyasaya sürecek. Böylece Magic 3 serisi, dijital Yuan için bir donanım cüzdanını destekleyen ilk Snapdragon destekli akıllı telefon olacak.

https://twitter.com/Honorglobal/status/1425804582077157377

Daha önce Huawei’nin bir yan kuruluşu olan Honor, Magic3 cüzdanlarının diğer dijital varlık depolamalarından farklı olarak, kullanıcılara sıkı ödeme düzeyinde güvenlik koruması sağlayacak birinci sınıf donanıma sahip olduğunu belirtiyor. Ayrıca, Magic 3 serisinin Çin merkezli akıllı telefon üreticisinin bağımsız bir kuruluş haline gelmesinden bu yana piyasaya sürdüğü ilk cihazı olacak. Bu arada Honor Magic3 dijital Yuan‘ı destekleyen Snapdragon 888 çip tasarımına sahip ilk telefon olsa da, diğer telefon markaları geçen yıldan beri Çin’in CBDC’sini destekleyen cihazlar geliştiriyor.

Ülkeler CBDC Yarışına Girdi

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) Ocak ayında yaptığı bir ankete göre, dünyadaki merkez bankalarının beşte birinin önümüzdeki üç yıl içinde bir tür CBDC yayınlaması muhtemel olarak görülüyor. 65 merkez bankası ile yapılan ankette, yüzde 86’sının bazı olası tasarımları test ederek dijital para birimlerinin faydalarını ve dezavantajlarını halihazırda araştırdığı belirtiliyor.

Bu alanda en önde gelen ülke olan Çin, mart ayında dijital yuan deneme çalışmalarını kamuoyuna açıklamış olmasına rağmen, geçen yıldan bu yana CBDC denemelerini aktif olarak artırıyor. Çin’in gerisinde kalan ABD ise, dijital Yuan’ın dünya rezerv para birimi ve dolar üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini sık sık dile getiriyor.

Dijital yuanın gelişimini takip etmek için; Dijital Yuan Haberleri
Daha fazla CBDC için; CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version