BİZİ TAKİP EDİN

DEFI

CipherTrace: DeFi Bu Yılı Hacker Saldırıları İle Geçirdi!

Şirket DeFi protokollerinin sahtekarlığa ve kara para aklamaya karşı savunmasız olduğunu açıkladı.

Yayın:

-

Blockchain araştırma firması CipherTrace 10 Kasım tarihinde yayımladığı bir rapor ile, 2020 yılının ilk yarısında merkezi olmayan finans ( DeFi ) protokollerine yapılan saldırıların, yıl içinde tüm borsalara yapılan saldırılarının % 40’ını oluşturduğunu açıkladı.

Şirket açıklamasında, Ocak ayından Haziran ayına kadar DeFi ile ilgili kripto para hırsızlığının 51,5 milyon doları bulduğunu bildirdi. Temmuz ayından bugüne kadar ise bu rakama 47.7 milyon $ daha eklendiği söyleniyor.

DeFi, merkezi olmayan borç verme protokolleri ve borsalar gibi gözetim dışı finansal ürünleri ifade eder. DeFi ürünleri 2020 yılı yaz aylarında, yatırımcılara kazançlı ikramiyeler sunmaya başladıktan sonra popüler oldular. Yatırımcılar popülerliği artan bu ürünlere ait protokollere 14 milyar dolar değerinde kripto yatırımı yaptılar.

Yapılan açıklamaya göre birden ortaya çıkan bu ürünlerin birçoğunun yeni olduğu ve oldukça deneysel ve düzenlenmemiş ürünler olduğu bildirildi. Bu durumunda onları bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız hale getirdiği açıklandı. 

CipherTrace raporunda ifadelere yer verdi:

“DeFi protokolleri tasarım gereği izinsizdir, bu da genellikle herhangi bir açık düzenleyici uyumluluğa sahip olmadıkları ve herhangi bir ülkedeki birinin KYC bilgilerinin çok azı toplanarak veya hiç toplanmadan bunlara erişebileceği anlamına gelir.”

Şirket son olarak, DeFi kolayca para aklayıcılar için bir sığınak haline geldiği açıklamasını yaptı.

DeFi Saldırıları

2020 yılı içerisinde merkezi olmayan ödünç verme protokolü olan bZx, üç defa saldırıya uğradı. İki bilgisayar korsanı Şubat ayında 1 milyon dolar çaldığı borsadan Eylül ayında ise 8.1 milyon dolar çaldı. 

Yine bilgisayar korsanları, Nisan ayında dForce protokolünden 25 milyon dolar çaldı. Bu saldırıların sonuncusu bir DeFi protokolü olan Harvest Finance’a gerçekleştirildi. Borsa geçen ay bir hacker’a 34 milyon $ kaptırdı. Ancak hacker paranın küçük bir miktarını iade etti.

Blockchain araştırma firması CipherTrace, DeFi endüstrisi akıllı sözleşmelerini değişmez bir şekilde tutmanın bir yolunu bulması gerektiğini açıkladı. Aksi takdirde DeFi’nin güvenlik açıkları, dolandırıcılık ve kara para aklamadan kaynaklanan sonuçlardan zarar görmeye devam edeceğini söyledi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DEFI

Andre Cronje’den Yeni Proje: Deriswap!

Andre Cronje yeni bir proje üzerinde çalışıyor!

Yayın:

-

Andre

Popüler bir DeFi protokolü olan Yearn.Finance’in kurucusu Andre Cronje, yeni bir proje başlattı.

Deriswap olarak isimlendirilen yeni proje, DeFi’ın farklı segmentlerini tek bir platformda birleştiriyor.

Andre Cronje, Pazartesi günü yayınlanan bir blog yazısında, “Deriswap, ticaret, opsiyonlar, vadeli işlemler ve krediler için konsolide ve sermaye açısından verimli bir piyasaya olanak. tanıyarak likidite sağlayıcılarının risklerini korumalarına ve ek ücretlerden yararlanmalarına olanak tanıyor” dedi.

Deriswap, şu anda test aşamasında ve belirli bir lansman tarihine sahip değil.

Cronje’nin söylediklerine göre, protokolün denetlenmesinin ardından daha fazla detayın ve bilginin kamuoyuna sunulacağı tahmin ediliyor.

Cronje, bu yılın Temmuz ayında Yearn.Finance’i başlattığında, hızla popülerlik kazandı. Şu anda protokol, 25.000 $ civarından işlem görüyor.

Deriswap’ın kendi yerel tokenına sahip olup olmayacağı belli değil. Cronje projenin bu aşamasında ayrıntı vermekten kaçındı.

Daha fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

DeFi Market Cap için: DeFi Market Cap

OKUMAYA DEVAM ET

DEFI

Conflux Network, Waves ile Olan İşbirliğini Duyurdu!

Conflux ve Waves, güçlerini birleştiriyor!

Yayın:

-

Conflux

Conflux Network bugün twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile, Waves ile olan stratejik partnerliğinin duyurusunu yaptı.

Şirketin bugün yayınladığı blog gönderisine göre, Conflux Network ve Waves, blockchain tabanlı finans için DeFi’ye odaklanan güçlü bir yapının yaratılmasına katkı sağlamak ve ekosistemler arası köprü kurmayı planlıyor.

Bildiğiniz üzere Waves Technolohies, blockchainler arası merkezi olmayan finansmana (InDeFi) özel bir odaklanma ile yenilikçi blockchain çözümleri ve ürünlerini kapsayan bir ekosistem. Waves Technologies, üç güçlü blockchain protokolü olan Waves, Neutrino ve Gravity’den yararlanarak, geliştirici dostu bir altyapı sağlıyor. Ayrıca bu sayede firma, önemli kitlesel benimseme potansiyeline sahip son teknoloji ürünlerini geliştirebiliyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Açıklamalara göre, anlaşmanın bir parçası olarak Waves ve Conflux, birlikte çalışabilir blockchainler ve pazarlama alanındaki teknoloji geliştirmeleri de dahil olmak üzere, blockchain benimsenmesine teşvik amacı ile güçlerini birleştirecek.

Conflux Network Pazarlama Müdürü Ivy Qi, “Waves ve Conflux, finansman sağlamak ve düzenlemek için blockchain teknolojisi kullanan projelerdir.” Qi ayrıca, “Güçlü düzenleyici kurumlar ve izinsiz yapıları sayesinde, bu ortaklık kitlesel benimsemeyi ilerletmek için mantıklı bir adım.” dedi. Conflux ve Waves’in, bu denli hızla gelişen ve değişen bir endüstri için ortaklık kurması, geliştiriciler ve son kullanıcılar için yararlı olacaktır.

Waves Association’ın Stratejik Danışmanı Sten Laureyssenss, “Conflux entegrasyonu sayesinde Gravity, geliştiricilerin finans odaklı merkezsiz uygulamalar oluşturmasına ve bunlar arasında sorunsuz bir şekilde varlık ve veri akışı sağlamasına olanak tanıyan bir altyapı haline gelecek” dedi. Görünüşe göre bu pratik uygulama, DeFi çözümlerinin kitlesel olarak benimsenmesi için yeni fırsatlar yaratacak.

Waves Hakkında

Waves, DeFi uygulamalarının ve diğer merkezsiz uygulamaların kullabınım durumlarının benimsenmesini hızlandırmak için tasarlanmıştır. Ayrıca protokol, çok çeşitli teknolojik özelliklere ve kullanılabilirliğe sahip açık kaynaklı bir blockchain hizmeti sunuyor.

Conflux Network Hakkında

Çin’deki devlet onaylı tek halka açık blockchain projesi olan Conflux Network, yeni nesil ticaret, merkezi olmayan uygulamalar, finansal hizmetler sağlayan bir protokoldür. 2018’de kurulan Conflux, Baidu, F2Pool, Huobi, IMO Ventures gibi önde gelen yatırımcılardan da sermaye toplamayı başarmış durumda.

Daha fazla Conflux Haberi için: Conflux Haberleri

Daha fazla Waves Haberi için: Waves Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.