Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ciphertrace: Hükûmetler İçin Monero İşlemlerini İzleyebiliriz!

Şirket, devlet kurumları ve finans kurumları için Monero izleme yeteneklerini artırdığını duyurdu.

Clock
Paylaş
Ciphertrace: Hükûmetler İçin Monero İşlemlerini İzleyebiliriz!

Blockchain analitiği ve kripto para uyumluluk firması Ciphertrace, yakın zaman önce yaptığı bir açıklama ile devlet kurumları ve finans kurumları için Monero izleme yeteneklerini artırdığını duyurdu.

“Kısmen ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından finanse edilen araştırmaya dayanan Ciphertrace, Monero takibi için yeni nesil görselleştirme araçları sunuyor.”

Şirket ayrıca, faiz işleminden geriye doğru fon akışını takip etme yeteneği ile Monero izleme yeteneklerini bir sonraki seviyeye taşıdığını belirtiyor. Yapılan açıklamada yeni geliştirmelerin, müşterilere şüpheli etkinlikleri daha iyi izlemek için ayrıntılı görsel raporlar hazırlama olanağı sunduğu dile getiriliyor.

Ciphertrace CEO’su Dave Jevans konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu gelişmiş Monero takibinin mevcudiyeti, uzun vadede gizlilik madeni paralarının yaşayabilirliğini artırıyor.”

Bradley Arant Boult Cummings LLP’de Blockchain ve Dijital Varlıklar Uygulaması başkanı Carol Van Cleef ise Monero işlemlerinin izlenmesinin birçok kuruluş için önemli zorluklar ortaya çıkardığını belirterek şu ifadelere yer veriyor:

“Ciphertrace’in Monero işlemlerini izlemeye yönelik benzersiz teknolojisi ve yeni görselleştirme geliştirmeleri, gizlilik coinleri ile ilgili kara para aklama risklerini yönetmek için çok çalışmalı Monero işlemlerinde daha fazla şeffaflığa ihtiyaç duyan, kripto para borsaları ve finans kurumları için ileriye doğru büyük bir adımdır.”

Bunun yanında Ciphertrace’ın, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Monero izleme teknolojisi için iki ABD patenti almak üzere başvuruda bulunduğu biliniyor.

Monero Topluluğu Tepkili

Ancak tüm bu gelişmelerin yanında Monero topluluğu, Ciphertrace’in yaptığı duyuruya şüpheyle bakıyor. Örneğin gizlilik odaklı Opt Out Podcast’in sunucusu “Seth For Privacy” adlı Twitter kullanıcısı, Ciphertrace tarafından yapılan duyurunun ayrıntı içermediğine ve şirketin daha önce de benzer bir iddiada bulunduğuna dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Ciphertrace, kolluk kuvvetleri, hükûmet ve sanal varlık hizmeti sağlayıcıları için dünyanın ilk Monero izleme yeteneklerini duyurmuştu. Ancak Monero savunucuları, açıklanan aracın gizlilik parasının işlemlerini gerçekten izleyebileceği konusunda hemfikir değildi. Kripto para uyumluluk uzmanı Justin Ehrenhofer, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Ciphertrace’in Monero’yu başka herhangi bir madeni paranın izini sürebilecek kadar uzaktan izlemesi son derece düşük bir ihtimal” ifadesini kullanmıştı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar