Muhabbit

Circle, Fransa’da Kripto Lisansı İçin Başvuru Yaptı!

Circle daha da büyümeye niyetli!

En büyük stablecoinlerden biri olan USDC’yi çıkartan şirket Circle, Avrupa’da genişlemek ve Fransa tarafından düzenlenmek için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

En büyük ikinci stablecoin olan USDC, bankalar krizi sırasında depeg olmuş ve değeri 0,87 dolar değerine düşmüştü. Kısa sürede kendini toparlayan USDC herkesin gözünü korkutmuştu. USDC hakkında kötü düşünceler devam ederken Circle’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire Twitter üzerinden beklenmedik bir duyuru yaptı.

Depeg, bir stablecoin’in sabitlenen fiyatının altına düşmesidir. Kripto para sektöründe stablecoinler 1 dolara sabitlendiği için bu değerin altına düştüğü zamanlarda depeg oluyor. Depeg olan stablecoinlerin varlığı sorgulanmaya başlanır. Buna en güzel örnek ise herkesin bildiği Terra USD’nin (UST) dolar sabitinin bozulması oldu. Bu olay sonrasında piyasadan milyarlarca dolar silinmiş ve yatırımcılar ciddi zararlar görmüştü.

Peg, bir çeşit eşitlilik durumudur. En büyük stablecoin olan USDT fiyatı 1 dolara eşittir. USDC ve DAI gibi stablecoinler fiyatı da 1 dolara eşittir. Bu eşitliğe peg denir. Başka bir örnekte ise peg’i şu şekilde anlatabiliriz. Binance ve Ethereum farklı blok zincirleri olduğu için Ethereum, Binance ağında bulunamaz. Ancak Binance bu durumu aşmak için “Binance Peg Ethereum” isimli bir token çıkarmıştır. Bu token bire bir oranında Ethereum ile desteklenirken fiyatı her zaman Ethereum’a eşittir.

Fransa’nın kripto paralar hakkında yaptığı düzenleme çabalarının övgüye değer olduğunu belirten Allaire, bu çabaların Circle’ın uzun vadeli vizyonuyla da uyumlu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“DASP kaydı, mantıklı bir dijital varlık inovasyonunu desteklemek için güzel bir başlangıç yolu oluşturuyor. Biz de güçlendirilmiş PSAN lisans rejimi kapsamında tam yetki alan ilk şirketlerden biri olmayı hedefliyoruz. Umuyoruz ki ülke için büyüme planlarımızın küresel bir inovasyon merkezi olarak konumunu güçlendirecek.”

Circle bir ilki gerçekleştirecek!

Circle, düzenlemeler tarafından onay alırsa Fransa’da ürünlerini ve servislerini yasalar kapsamında kullanabilecek. Bu ürünlerden biri de Circle’ın Avrupa’ya tanıtmak istediği euro destekli stablecoini EUROC.

Dijital Geçiş ve Telekomünikasyondan sorumlu Ekonomi, Maliye ve Sanayi ve Dijital Egemenlik Bakanlığı Bakan Delegesi Jean-Noël Barrot, Circle’ın Avrupa’daki faaliyetlerini genişletmek için üs olarak Fransa’yı seçmesinden dolayı onur duyduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Circle’ın seçimi, Fransız hükümetinin yenilikçi bir kripto varlık sektörünün büyümesini teşvik etmeyi amaçlayan güvenli şekilde tasarlanmış politik seçiminin önemini kanıtlıyor. Fransa’nın blok zinciri tabanlı inovasyon ve dijital ekonomi için küresel bir referans olması için her şeye sahip olduğuna her zamankinden daha fazla inanıyoruz.”

Circle lisans alırsa Fransız DASP düzenleyici rejiminden tam yetki alan ilk şirket olacak.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version