Muhabbit

BLOCKCHAIN

Circle, Ulusal Dijital Para Bankası Olmayı Planlıyor!

Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire, ABD Hazine Bakanlığı, OCC ve FDIC’nin denetimi altında çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Clock
Paylaş
Circle, Ulusal Dijital Para Bankası Olmayı Planlıyor!

Goldman Sachs destekli dijital ödeme şirketi Circle, Amerika Birleşik Devletleri’nde tam rezervli bir ulusal dijital para bankası olma planlarını açıkladı.

Pazartesi günü haberi açıklayan Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire, Federal Rezerv (Merkez Bankası), the U.S. Treasury (ABD Hazine Bakanlığı), the Office of the Comptroller of the Currency (Para Birimi Denetleme Ofisi) ve the Federal Deposit Insurance Corporation (ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu) gözetimi ve altında çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Bununla birlikte Allaire sözlerine şu şekilde devam etti;

Dijital para teknolojisi üzerine kurulu tam rezervli bankacılığın yalnızca radikal olarak daha verimli değil, aynı zamanda daha güvenli ve daha dayanıklı bir finansal sistemin adımlarını attığımıza inanıyoruz.

CEO, Circle’ın “stable coin”i olan USD Coin’in (USDC) dolaşımının artacağını ve yüksek güvene dayalı ekonomik faaliyetleri desteklemeye ve internette alışveriş yapılan uygulamalarda popüler bir araç olmaya devam edeceğini söyledi.

Allaire sözlerini şu şekilde sonlandırdı;

Dijital para birimlerinin reel ekonomideki potansiyelini etkinleştirmek için ulusal düzenleyici standartlar oluşturmak ve rezerv yönetimi sağlamak çok önemlidir.

Circle, Tether’den (USDT) sonra piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci “stable coin”i olan USDC’nin ana geliştiricisi olarak bilinir.

CoinMarketCap verilerine göre, USDC 27,8 milyar dolarlık piyasa değeriyle sekizinci en büyük kripto para birimi iken USDT, yaklaşık 63 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Kısmi rezerv bankacılığının aksine tam rezerv bankacılığı, bankaların her bir müşterisinin fonunun tamamını nakit olarak talep üzerine anında çekebilmesini sağlamasıdır.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar