Muhabbit

CME Group Coronavirus Sebebiyle İşlemlere Ara Verdi

Yapılan açıklamaya göre Chicago Borsası (CME) 13 Mart itibariyle işlemleri durduruyor.

cme

Coronavirus piyasalara zarar vermeye devam ediyor. Birçok borsa ve kripto para firması işleyiş şeklillerini coronavirus sebebiyle değiştirmek zorunda kalmıştı. Eylem planı hazırlayanlar bir yana, bır kısım da çalışanlarını evden çalışmaya teşvik etmişti.

Bir haber de CME Group’tan geldi. Yapılan açıklamaya göre Chicago Borsası (CME) 13 Mart itibariyle işlemleri durduruyor.

CME’nin açıklamalarına göre coronavirusün yayılımına dikkat edilmeli. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta tüm piyasalarda ciddi düşüşler meydana gelmişti. Özellikle Dow Jones endeksi ciddi bir düşüş yaşamıştı. Hatta 9 Mart’ta New York Borsası (NYSE) açıldıktan hemen sonra yüzde 7’lik bir düşüş gösterince, işlemler 15 dakika askıya alınmıştı.

CME Group, dünyanın en büyük türev borsası olarak işlem görmekte. Fiat para birimlerinden, tarım ürünlerine ve kripto para birimlerine kadar birçok farklı endekste işlem yapmayı sağlıyor. CME, coronavirusün henüz borsa binasında görülmediğini de resmi dille açıklamış bulunuyor.

Chicago Borsası binasında henüz bir coronavirus vakası tespit edilmemiştir. Fakat önlem almak adına işlemleri durduracağız. Eğer virusten korunma adına farklı gelişmeler olursa borsayı yeniden açmayı değerlendireceğiz.

CME GROUP

Coronavirus Etkileri

Bügüne kadar coronavirus sebebiyle birçok ülkeye uçuslar durudurulmuş durumda. Çin’den sonra en çok yayılımın gerçekleştiği ülke olan İtalya’da gerçek bir kaos havası hakim. Tabi bu durum bütün avrupayı etkilemekte.

Trump’tan Avrupa Yasağı Geldi

Trump, avrupadan gelen ziyaretçilerin durdurulmasını bu sabah itibariyle yürürlüğe koymuş bulunuyor. Bu yasak avrupada durumun ne kadar tehlikeli bir hal aldığı hakkında bize fikir verebilir. Bildiğiniz üzere avrupada (free movement) serbest dolaşım hakkı bulunmakta. Bu sebeple virüsün ülkeler arasında yayılması çok kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Peki New York Borsası

New York’ta 200’den fazla vaka tespit edilmiş olmasına rağmen, işlemleri durdurma konusunda henüz New York Borsası’ndan bir açıklama gelmiş bulunmuyor.

Türkiye’de Alınan Önlemler

Borsa İstanbul, tarafında da işlemleri durdurma adına bir adım gelmiş değil. Fakat benzer önlemler vaka sayısındaki artışa göre ülkemizde de görülebilir.

Siz borsaların işlemlere ara verme kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Coronavirus’ün etkisini arttırması halinde borsalarda düşüş devam edebilir mi?

Son Yazılar

Exit mobile version