Muhabbit

Coin Burn Nedir Ve Neden Yapılır?

cnz-muhabbit

Coin burn, coinleri kalıcı olarak yok etme işlemidir. Coin burn işlemi gören coinler piyasadan çıkar ve bir daha kullanılamazlar. Coin burn ile coinler, “private key”i geçerli olmayan bir adrese gönderilir ve geri döndürülemezler.

Coin burn işlemi genel olarak; mevcut arzı azaltarak coinlerin değerini arttırmak amaçlı yapılsa da bazı durumlarda başka nedenler ile de yapılmaktadır. Örneğin Ripple (XRP) sistemi korumak için yapılan her işlemden ücret alır ve bunları yakar. Bir başka örnek ise geçtiğimiz günlerde sistemsel bir hatadan dolayı 5 milyar dolarlık coin oluşturan Tether(USDT). Normalde 1 dolara eşit olan ve en bilinen stabil coin durumundaki Tether, bu yanlışlıktan ötürü oluşan değer kaymasını bu coinleri yakarak engelledi.

Coin Burn Yapan Başlıca Kripto Paralar ve Borsalar

Kripto para sektörünün en önemli borsalarından Binance, Kucoin başta olmak üzere TRON, TWT(Trust Wallet Token), VeChain ve EOS gibi birçok popüler kripto para belirli aralıklarla yakım işlemini gerçekleştiriyor. 

Yakım işleminin genel olarak coin ve tokenler için olumlu olduğu söylenebilir. Örneğin 3 Ekim günü TWT büyük bir çoğunluğu yakıldı. Toplam arzı 90 milyardan 1 milyara düşürülen TWT bu olay sonrası %100’lük bir artış gösterdi(Grafik 1) ve hala olumlu etkileri devam etmekte. Bir başka örnekte ise Kucoin Shares fiyatında yakım sonrasında arz miktarının azalması fiyatı pozitif yönde baskıladığı 2 numaralı grafikte anlaşılmaktadır. Yakım işleminin gerçekleştiği dönem eğer söz konusu kripto paraya spesifik talebin arttığı döneme denk gelmesi halinde hem arz miktarın azalması hem de “talep miktarının artması” nedeniyle fiyata çift yönlü pozitif etki sağlayacaktır.


Grafik 1: 3 Ekim tarihinde yakım işlemi gerçekleştirilen TWT grafiği

Grafik 2: 16 temmuz tarihinde yakım işlemi gerçekleştirilen Kucoin Shares grafiği

CNZ’de Burn Vakti

Türkiye’nin önde gelen yerli kripto para platformlarından olan Coinzo’nun kendi borsasına ait tokenı CNZ’nin yakım işlemi gerçekleştirildi. Coinmarketcap’e ilk giren yerli kripto para biriminde şimdi yakım zamanı. 

En son geçtiğim Temmuz ayının başında burn işlemini gerçekleştiren CNZ  01/07/2020 – 31/09/2020 tarihi arasında yeni bir yakım işlemi gerçekleştirdi. Toplam 4,094,911 CNZ tokenin yakıldığı bu işlem sonrası, kripto para biriminin geleceği merakla bekleniyor. Son olarak, aşağıdaki linkten blok zincir üzerinde imha edilen CNZ Coin ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

https://etherscan.io/tx/0x27cc4a2dc7ab9d8022d87b7ea136a29f0e87163159dd3bd1356e4619b7e618e4

CNZ Coin ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Son Yazılar

Exit mobile version