BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Coinbase Geçildi! Merkezsiz Borsalar Merkezi Borsaları Egale Edebilir Mi?

Son veriler ışığında merkezsiz borsaların lideri Uniswap önde gelen merkezi borsalardan Coinbase’i geçmiş durumda.

Yayın:

-

DeFi

Merkezsiz borsaların büyümesi durdurulamıyor.

Son veriler ışığında merkezsiz borsaların lideri Uniswap önde gelen merkezi borsalardan Coinbase’i geçmiş durumda.

Bu güncelleme ile birlikte ilk defa merkezsiz bir borsa Coinbase’i aylık hacim noktasında geride bırakmış görünüyor. Eylül ayı rakamlarına göre Uniswap 15.4 Milyar $’lık hacim oluşturdu. Bu rakam merkezsiz borsa hacimlerinin toplamının yüzde 65’ine tekabül etmekte.

Merkezsiz borsalarda Eylül ayında oluşturulan toplam hacim miktarı ise 23.5 Milyar $ seviyelerinde bulunuyor.

Eylül ayında Coinbase’de oluşturulan hacim, 13.6 Milyar $ ile Uniswap’ın gerisinde kalmış durumda.

2020 yılı ile birlikte DeFi tarafında hızlı bir büyüme öngörülüyordu. Yaz aylarının başlaması ile birlikte DeFi tarafında inanılmaz bir büyüme yaşandı. Her bir ay yüzde 100’den fazla büyüyen DeFi uygulamaları Uniswap liderliğinde her ay yeni bir rekora koşuyor.

Oran Yüzde 14’e Yaklaşıyor

Merkezsiz ve merkezi borsa karşılaştırmasındaki oran da yüzde 14’e yaklaşıyor. Merkezsiz ve merkezi borsaların spot hacim tarafındaki oranı da Eylül ayı itibarıyla yüzde 13.9 seviyelerine ulaşmış durumda.

Kilitli Değer Artışı İle Başladı

2020 yılında DeFi üzerindeki kilitli değer miktarının 1 Milyar $ seviyelerine ulşaması ile başlayan DeFi hikayesi, adeta bir harekete dönüştü. 2 Milyar $ sınırının da aşılması ile birlikte DeFi tarafındaki süreç hızlanmaya başlamıştı. Mart ayında yaşanan sert düşüşten oldukça fazla etkilenen DeFi sektörü “Yok olacak mı?” sorularıyla karşı karşıya kalmıştı.

Topluluk tarafından yöneltilen bu sorulara oldukça hızlı şekilde cevap veren DeFi sektörü, hızlı bir toplarlanma göstererek rekor üstüne rekor kırmıştı.

Geldiğimiz noktada hacim ve kilitli değer noktasında da rekor kırmaya devam eden DeFi sektörü için son veriler aşağıdaki tabloda.

An itibarıyla 11 Milyar $ seviyelerine yakın seyreden kilitli eğer miktarı ufak da olsa düşüş yaşamış görünüyor. Ağustos ayında 4 Milyar $ seviyelerinde olan kilitli değer miktarı 11 Milyar $ seviyelerinde bulunuyor. Bu durum da ister istemez merkezsiz uygulamalar tarafındaki hacimlere de yansımış durumda.

Merkezsiz borsalarda gelinen son nokta ise “merkezi borsalar le bir yarışa girilebilir mi?” oldu.

Lider Uniswap’ın DeFi ekosisteminde yüzde 21’in üzerinde bir dominansı bulunuyor. En yakın takipçisi ise merkezsiz stablecoin üreticisi MakerDao.

DeFi sektörünün gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diğer DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

Corona Virüsü Bitcoin Aldırıyor! Bitcoin’e Yönelim Rekor Seviyede!

Grayscale’in yayınladığı yeni rapora göre, Corona Virüsü pandemisiyle birlikte insanlar Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara yönelim gösterdi.

Yayın:

-

Corona Virüsü Bitcoin Aldırıyor!

Dijital varlık yönetimi denildiğinde dünya çapında rüştünü ispat eden firma Grayscale Investments, yeni raporunu yayınladı. Raporda yatırımcıların Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara karşı ilgisinin arttığı ve bunu perçinleyenin Corona virüsü olduğu gibi çarpıcı ayrıntılar yer alıyordu.

27 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan “Bitcoin Yatırımcı Çalışması” adındaki raporda Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının yatırım ilgileri araştırıldı. 2020 yılındaki yatırım ilgileri araştırılan Amerikalıların %55’i Bitcoin (BTC) satın alımlarının arkasındaki nedenin Corona virüs olduğu ortaya çıktı!

Corona Virüsü, Bitcoin’e Yatırımcı Çekiyor!

2020 yılı Corona virüsü salgınının pandemi hâline gelmesiyle birlikte dünya çapında birçok insan için sağlık sorunlarının yanı sıra sosyal ve ekonomik sorunları da beraberinde getirdi. Neredeyse dünya üzerindeki tüm ülkelerin ekonomik olarak sıkıntıya düşmesine ve akabinde fiat para birimlerine olan güvenin kaybedilmesinde rol oynadı. Birçok yatırımcı tercihini “güvenli liman” olarak gördüğü varlıklardan yana kullandı. Bunlardan biri de 2020 yılının başlamasıyla fiziki ve ekonomik savaş tehlikelerinden beklenildiği kadar etkilenmeyen ve Corona virüsü pandemisine rağmen yükselişine istikrarla devam eden lider kripto para birimi Bitcoin oldu.

Grayscale Araştırması

İlginizi çekebilir: Bitcoin Haberleri

Grayscale, son 1 yıl içerisinde kripto para ki özellikle Bitcoin alımı yapan yeni yatırımcılara bu alımın altında yatan sebebi sorduğu bir anket gerçekleştirdi. Anketin bulguları ise son 1 yıldaki alımların %63’ünün altında yatan nedenin Corona virüsü pandemisi olduğu ortaya çıktı. %37’lik bir kısım ise Bitcoin alımının altında yatan sebebin Corona virüsü pandemisinden bağımsız olduğunu dile getirdi.

Bununla birlikte önceki yıllardan farklı olarak Bitcoin alımında da büyük bir artış yaşandığı belirtiliyor. 2020 yılında 11 milyon insan daha Bitcoin’e yatırım yapmayı tercih etti. Bu da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Bitcoin yatırımcılarının toplam sayısını 32 milyona çıkartıyor.

Lakin tabii ki Bitcoin’e olan bu ilgi popülasyonun tüm yaş gruplarında aynı şekilde değildi. Rapora göre 55-65 yaşları arasındaki yatırımcıların sadece %40’ı kripto paraya bilhassa Bitcoin’e aşina. Aşina olanlarında yalnızca %30’unun Bitcoin gibi bir kripto paraya yatırım yapmayı düşüneceği raporda yer alıyordu.

Yaş grubu biraz daha yüksek olan bu Bitcoin çekinceli grubun %81’i Bitcoin’in değişken yapısından şikayetçi. Bunun %84’ü de yatırım tercihi olarak çok riskli olduğunu ve yatırım yapmakla ilgilenmediğini dile getirdi.

Daha fazla analiz haberi için; Analiz Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum ETH Fiyat Analizi 29.10.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Ethereum’u inceliyoruz (29.10.2020). Ethereum grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Yazı dizimizin bugünkü bölümünde Ethereum (ETH)’u inceleyeceğiz. Geçtiğimiz günlerde yine bir Ethereum fiyat analizi hazırlamıştım, o yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ethereum ETH fiyat grafiği 29.10.2020. 30 dakikalık grafik veriler FTX borsasına aittir.

Bir önceki Ethereum fiyat analizi yazımı incelediyseniz destek ve direnç bölgelerinin aynı olduğunu fark etmişsinizdir. Yani bir grafik üzerinde destek/direnç bölgelerini çalışıp oluşturduğunuz zaman bunları sık sık değiştirmenize gerek kalmadan kullanabilirsiniz. İsterseniz siz kendi yönteminizle bu bölgeleri belirlersiniz isterseniz benim fiyat analizleri yazılarımda gösterdiğim bölgeleri kullanabilirsiniz.

Önceki yazılarımda bahsettiğimden dolayı destek/dirençleri tekrar incelemeyeceğim. Oklarla gösterdiğim yerlerde bir ikili dip formasyonu bulunmakta. Şuan fiyat bu formasyonun neckline’ında bulunmakta. Buranın üzerinde mum kapanmasıyla birlikte formasyon aktifleşecek. Aksi halde şu an sadece olasılık olarak görmeliyiz. Kırılım gerçekleşmeden işleme girmek oldukça riskli olacaktır.

Bunun dışında düşen bir trend görmektesiniz. Bu trend son tepe noktasından başlamakta. Şu an fiyat bu trendde yakın değil ancak az önce bahsettiğim ikili dip formasyonu çalışırsa fiyatın trend bölgesine gideceğini düşünüyorum.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.