BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Coinbase Geçildi! Merkezsiz Borsalar Merkezi Borsaları Egale Edebilir Mi?

Son veriler ışığında merkezsiz borsaların lideri Uniswap önde gelen merkezi borsalardan Coinbase’i geçmiş durumda.

Yayın:

-

DeFi

Merkezsiz borsaların büyümesi durdurulamıyor.

Son veriler ışığında merkezsiz borsaların lideri Uniswap önde gelen merkezi borsalardan Coinbase’i geçmiş durumda.

Bu güncelleme ile birlikte ilk defa merkezsiz bir borsa Coinbase’i aylık hacim noktasında geride bırakmış görünüyor. Eylül ayı rakamlarına göre Uniswap 15.4 Milyar $’lık hacim oluşturdu. Bu rakam merkezsiz borsa hacimlerinin toplamının yüzde 65’ine tekabül etmekte.

Merkezsiz borsalarda Eylül ayında oluşturulan toplam hacim miktarı ise 23.5 Milyar $ seviyelerinde bulunuyor.

Eylül ayında Coinbase’de oluşturulan hacim, 13.6 Milyar $ ile Uniswap’ın gerisinde kalmış durumda.

2020 yılı ile birlikte DeFi tarafında hızlı bir büyüme öngörülüyordu. Yaz aylarının başlaması ile birlikte DeFi tarafında inanılmaz bir büyüme yaşandı. Her bir ay yüzde 100’den fazla büyüyen DeFi uygulamaları Uniswap liderliğinde her ay yeni bir rekora koşuyor.

Oran Yüzde 14’e Yaklaşıyor

Merkezsiz ve merkezi borsa karşılaştırmasındaki oran da yüzde 14’e yaklaşıyor. Merkezsiz ve merkezi borsaların spot hacim tarafındaki oranı da Eylül ayı itibarıyla yüzde 13.9 seviyelerine ulaşmış durumda.

Kilitli Değer Artışı İle Başladı

2020 yılında DeFi üzerindeki kilitli değer miktarının 1 Milyar $ seviyelerine ulşaması ile başlayan DeFi hikayesi, adeta bir harekete dönüştü. 2 Milyar $ sınırının da aşılması ile birlikte DeFi tarafındaki süreç hızlanmaya başlamıştı. Mart ayında yaşanan sert düşüşten oldukça fazla etkilenen DeFi sektörü “Yok olacak mı?” sorularıyla karşı karşıya kalmıştı.

Topluluk tarafından yöneltilen bu sorulara oldukça hızlı şekilde cevap veren DeFi sektörü, hızlı bir toplarlanma göstererek rekor üstüne rekor kırmıştı.

Geldiğimiz noktada hacim ve kilitli değer noktasında da rekor kırmaya devam eden DeFi sektörü için son veriler aşağıdaki tabloda.

An itibarıyla 11 Milyar $ seviyelerine yakın seyreden kilitli eğer miktarı ufak da olsa düşüş yaşamış görünüyor. Ağustos ayında 4 Milyar $ seviyelerinde olan kilitli değer miktarı 11 Milyar $ seviyelerinde bulunuyor. Bu durum da ister istemez merkezsiz uygulamalar tarafındaki hacimlere de yansımış durumda.

Merkezsiz borsalarda gelinen son nokta ise “merkezi borsalar le bir yarışa girilebilir mi?” oldu.

Lider Uniswap’ın DeFi ekosisteminde yüzde 21’in üzerinde bir dominansı bulunuyor. En yakın takipçisi ise merkezsiz stablecoin üreticisi MakerDao.

DeFi sektörünün gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diğer DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

Son 24 Saat İçinde 2 Milyar $’lık Pozisyon Tasfiye Edildi!

Grafiğe göre 1.9 Milyar $’lık likide olan pozisyonun 840 Milyon $’lık kısmı Binance üzerindeydi.

Yayın:

-

Son 24 saat içinde yaşanan fiyat hareketliliği ile birlikte 1.9 Milyar $’lık açık pozisyonun tasfiye edildiği bildirildi.

Açıklama The Block’tan Larry Cermak tarafından yapıldı.

Yaşanan long pozisyonların tasfiyesi ile birlikte büyük miktarda para el değiştirmiş oldu. Yaşanan tasfiyelerin büyük kısmının Binance’te gerçekleştirildiği de grafikte kendini belli ediyor.

Grafiğe göre 1.9 Milyar $’lık likide olan pozisyonun 840 Milyon $’lık kısmı Binance üzerindeydi.

Binance’in en yakın takipçisi ise Huobi. Huobi’de tasfiye edilen pozisyonların miktarı ise 440 Milyon $ değerinde.

19,500 $ seviyelerinden başlayan düşüş ile birlikte 16,200 $ seviyelerine kadar gerileyen fiyat piyasada kaos yaratmış gibi görünüyor.

Glassnode ise saatlik grafikte Binance üzerinde sabah 06.00 ve 11.00’da likide olan pozisyon miktarını açıkladı.

Glassnode’a göre sadece bu iki saatte toplamda 425 Milyon $’lık long pozisyon tasfiye edildi.

Altcoinler Eridi

Bitcoin tarafında yaşanan sert hareket ile birlikte altcoinler tarafında da durum kötüleşiyor. Yüzde 20’den fazla düşüş yaşayan altcoinler, tabloyu komple kırmızıya döndürmüş durumda.

Ethereum tarafında an itibarıyla kayıp yüzde 15 seviyelerinde bulurken, XRP tarafı yüzde 23 kayıp yaşamış görünüyor.

Sizce düşüş devam edecek mi?

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum ETH Fiyat Analizi 25.11.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Ethereum’u inceliyoruz (25.11.2020). Ethereum grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler

Yayın:

-

Bu akşamüstü twitter hesabımda bir anket düzenledim ve hangi coin için fiyat analizi yazısı hazırlmamı istediğinizi sordum. Oyların çoğunluğunu Ethereum ETH aldı. Bundan dolayı bugün Ethereum’u inceleyeceğiz.

Ethereum ETH fiyat grafiği 25.11.2020. 30 dakikalık grafik veriler FTX borsasına aittir

Bugün Ethereum için genel vadede bakmayacağız. Biraz daha detaya ineceğiz. Çünkü hem youtube kanalımızda hazırladığım videoda hem de önceki yazılarımda Ethereum’un genel vade için yeterince analiz yaptım.

Alttaki ve üstteki iki büyük alan, büyük zaman dilimindeki destek ve direnç bölgelerimiz. 500 dolar bandındaki direnci kırmasıyla bir üstteki direnç bölgesinden ret almış durumda. Bu iki bölge arasında bizim için önemli 2 destek seviyesi var. Bunlardan ilk 580 dolar seviyesi diğeri de 550 dolar seviyesi. 580 dolar desteğini bu sabah test ettik.

Diğer yandan üst tarafta kanal benzeri bir yapı görmekteyiz. Eğer alt banda bir test gerçekleşirse daha emin olacağım bir durum var. O da şu; orada bir bayrak formasyonu oluşmuş olur. Oluşan bayrak formasyonu da bullish. Bu bullish bayrak formasyonunun yukarı kırılmasıyla önümüzdeki direnci geçebiliriz. Şimdilik görüşlerim bu kadar yeni yapılar oluştukça güncellemeye devam edeceğim.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.