Muhabbit

Coinbase ve Binance Davaları Arasındaki Farklar

Armstrong, kendilerine açılan davanın diğer davalardan farklı olduğuna vurgu yaptı. ”SEC sadece neyin menkul kıymet olup olmadığına odaklanıyor” dedi.

cftc-sec

Dün SEC tarafından Binance’e açılan davanın üzerinden 24 saat geçmişti ki, SEC bugün de Coinbase’e dava açtı.

SEC’in menkul kıymet olarak gösterdiği varlıklar arasında; SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH ve NEXO gibi kripto paralar var. SEC Başkanı Gary Gensler açılan davayla ilgili olarak “Binlerce token var. Coinbase cüzdanı aracılığıyla 16 binden fazla token trade edilebiliyor. Daha fazla dijital paraya ihtiyacımız yok. Zaten dijital para birimimiz var ABD doları, euro, yuan. Artık hepsi dijital.” yorumunu yaptı. Bu yorum Gensler’in gerçekten yatırımcıları mı yoksa itibari parayı mı korumak istediği konusunda şüphe oluşturdu.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong ise konuya ilişkin ilk açıklamasında; SEC’in açtığı dava aracılığıyla sektörü kripto kurallarında bir netlik oluşturmak için mahkemede temsil etmekten gurur duyduklarını söyledi. Coinbase CEO’su aynı zamanda bazı hatırlatmalar da yaptı.

2021 yılında SEC’in kendilerini incelediğini ve halka açık bir şirket olmalarına izin verdiğini söyledi. SEC ve CFTC’nin kendi aralarında bile neyin menkul kıymet neyin emtia olduğuna karar veremediklerini söyledi. ABD kongresinin yeni yasalarla bu durumu düzeltebileceğini savundu. Ancak SEC’in Amerika’ya zarar verecek olan yaptırımlarla bir düzenleme yaklaşımı benimsediğini belirten Armstrong, ‘‘Netlik kazanmak için mahkemelere ihtiyaç varsa öyle olsun” dedi.

İlginizi çekebilir: SEC, Binance ve CEO Changpeng Zhao’ya Dava Açtı!

Binance ve Coinbase davaları arasında benzerlik var mı?

Ayrıca Armstrong kendilerine açılan davanın diğer davalardan farklı olduğuna vurgu yaptı. ”SEC sadece neyin menkul kıymet olup olmadığına odaklanıyor” dedi. Bu da Binance davasındaki diğer suçlamaları akıllara getiriyor. SEC, Binance’in müşteri fonlarını şirket fonlarıyla karıştırdığını ve bunun için aracı şirketler kullandığını iddia etmişti. Ayrıca Binance CEO’sunu hedef alan kişisel suçlamaları da vardı.

SEC başkanı Gary Gensler, dünkü açıklamasında Binance’in on üç suçlamayla karşı karşıya olduğunu söylemişti. Öne çıkan en önemli suçlamalar ise şöyle:

1- Binance’in kayıt dışı menkul kıymet hizmeti sunması.

2- Binance’in müşteri fonlarını kişisel işleri için izinsiz ve sorumsuzca kullanması. Bu suçlamada CEO Changpeng Zhao yani CZ ön plana çıkıyor. – (FTX olayında olduğu gibi)

3- Binance’in ABD vatandaşlarına kayıtsız kripto türev ürünler sunması.

Bugünkü Coinbase davasındaki önemli suçlamalar ise:

1- Coinbase’in kayıt dışı menkul kıymet hizmeti

2- Coinbase’in kayıt dışı staking programı

Yani özetle SEC’in Coinbase davasında CEO Brian Armstrong ve diğer yöneticilere yönelik herhangi bir suçlama bulunmuyor. Sadece Coinbase’in ”staking” programına yönelik yoğun suçlamalar bulunuyor. Ayrıca, bugün 10 ABD eyaletinin ayrı ayrı davalar açarak Coinbase’e staking hizmetini kapatması için 28 gün süre tanıdığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

(Staking; kullanıcıların kripto varlıklarını belirli bir süre boyunca tutarak ödül kazanmasını sağlayan bir program.)

Ripple davası emsal mi?

Aslında uzun süredir sonuçlanması beklenen Ripple davası şu an açılan davaların öncüsü gibi görünüyor. En iyi ihtimalle birkaç hafta içinde sonuçlanması beklenen Ripple davası, diğer tokenlar için emsal teşkil edebilir ve sektörün geleceğine yön verebilir. Ancak SEC, Ripple davasının yeni açtığı Binance ve Coinbase davaları için emsal teşkil etmesini ister mi? ya da böyle bir risk alır mı? cevaplaması zor bir soru.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version