Muhabbit

Coinbase Verimliliği Artırmak İçin Radikal Çözümler Arayışında!

Coinbase, üretkenliği artırmanın bir yolu olarak slayt sunumlarından (slide deck) ve “bitmeyen toplantılardan” kurtuluyor.

Coinbase-CEO-Muhabbit

Coinbase-CEO-Muhabbit

Kripto para borsası Coinbase, Haziran 2022’de çalışanlarının yaklaşık %18’inin işten çıkartılmasının ardından üretkenliği artırmanın bir yolu olarak slayt sunumlarından (slide deck) ve “bitmeyen toplantılardan” kurtuluyor.

13 Temmuz 2022 tarihli bir blog yazısında, Coinbase CEO’su Brian Armstrong, şirketin an itibarıyla “daha ​​fazla verimlilik sağlamaya” odaklandığını belirtti. Armstrong ayrıca 18 aylık bir sürede %200 çalışan büyümesinin gerçekleşmesinin firmanın organizasyon yapısı üzerinde bir baskı oluşturduğunu ifade etti. 

CEO, hızlı büyüme yaşayan birçok büyük firmanın genellikle kayıtsız hale geldiğini ve yavaşladığını, büyük şirketlerin ise tam tersini yaptığını öne sürdü:

“Bu yörünge doğal olsa da, kaçınılmaz değil. Amazon’dan Meta’ya ve Tesla’ya kadar her büyük şirket, bugün Coinbase’den çok daha büyük olacak şekilde ölçeklenseler bile, uygun kontrollerle birlikte kuruluş aşamalarında sahip oldukları enerjiyi korumanın alternatif yollarını buldular.”

Verimliliğe odaklanmanın bir parçası olarak Armstrong, firmanın ürün geliştirme sürecini hızlandırmak için “ürün mühendisliği incelemelerinde slayt sunumlarını yasaklamayı” denediklerini belirtti.

“Büyüyen şirketlerde, ürün ve mühendislik ekiplerinin harika ürünler yerine harika slayt sunumları göndermeye başlaması riski mevcut.”

Slayt sunumları büyük fikirleri aktarmanın en popüler yöntemlerinden biri olarak dikkat çekse de çoğu zaman amaçlarını yerine getiremedikleri ve boşa hazırlandıkları gibi kötü bir üne sahipler.

“Ancak müşterilerimiz, yarattığımız slayt sunumlarını asla görmüyorlar. Sadece ürünü görüyorlar.”

Armstrong, çalışanlarından bunun yerine metrikler, ürün maketleri ve gerçek ürünün kendisini içeren gösterge tablolarını kullanarak ürünlerin gerçek zamanlı olarak nasıl çalıştığına dair gerçekçi sunumlar hazırlamalarını istediğini söylüyor.

“Önemli olan ürüne hakim olmak, müşterinin ne gördüğünü (veya görmek üzere olduğunu) görmek ve onu daha iyi hale getirmektir.”

Coinbase Solana

Coinbase CEO’su Toplantıları Vakit Kaybı Olarak Görüyor

Armstrong, sık sık “önceliklendirme ve çeşitli özellik talepleri etrafında sonsuz toplantılar” ile çıkmaza girdiklerini ifade etti. Ayrıca, ürün ve mühendislik ekipleri arasındaki iç toplantıları da iptal etmek istediğini söyledi.

Bunun yerine firma, tüm ürün ve mühendislik ekiplerinin “kimlik doğrulama, günlük kaydı, enstrümantasyon vb. için tutarlı kütüphaneler ve diller” sağlayacak bir dahili API kataloğu altında API’lari yayınlayacağı bir modele geçecek.

Böyle bir değişimin, farklı ekiplerin “bir toplantı planlamaya gerek kalmadan” birbirlerinin çalışmalarından yararlanmasına yardımcı olacağı öngörülüyor.

“Diğer bir deyişle, hizmetlerini ürünleştirmeleri ve diğer ekiplerin bunları self servis bir şekilde kullanmasına izin vermeleri gerekiyor.”

Armstrong ayrıca, şirketin ekiplerini belirli bir özellik veya alana atanacak 10 veya daha az kişiden oluşan “küçük gruplar” halinde düzenleyeceğini, doğrudan sorumlu kişilere (DRI’lar) daha fazla karar yetkisi vereceğini ve ekipler arasında bilgi paylaşım hizmetleri sağlayacağını belirtti. 

İlginizi çekebilir: Coinbase’ten Büyük Çaplı Avrupa Açılımı!

2022 senesinde Coinbase, Solana’ya (SOL) staking tekliflerini genişleten, yükseltilmiş bir mobil cüzdan uygulaması olan bir NFT pazar yeri kurdu.

Coinbase hissesi COIN ise zorlu bir yıl geçirdi. TradingView verilerine göre, 2022’nin başından bu yana %78.21 düşerek 54.24 dolara kadar değer kaybetti.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version