Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44500.82
2.67%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2369.22
0.12%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.91
12.53%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $239.7
3.01%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

CoinGecko Nedir?

CoinGecko, kripto para piyasasına dair kullanıcılarına temel analizler ve veriler hakkında bilgiler sunan bir platformdur.

Clock
Paylaş
CoinGecko Nedir?

CoinGecko, kripto para piyasasına dair kullanıcılarına temel analizler ve veriler hakkında bilgiler sunan bir platformdur. 2014 yılından beri aktif bir şekilde çalışan platform kullanıcılarına kripto para piyasası hakkında doğru bilgileri en hızlı şekilde iletmeyi amaçlıyor. Kullanıcılar, fiyat, hacim, piyasa değeri gibi kripto para piyasasındaki temel bilgilere bu platform üzerinden ulaşabilirken, aynı zamanda da platform açık kod geliştirmesi, topluluk büyümesi ve On-Chain metriklerinin de takibini yapıyor.

728×90 muhabbit - CoinGecko Nedir?300x250 muhabbit - CoinGecko Nedir?

Dünyanın en büyük bağımsız kripto para birimi veri toplayıncılarından biri olan CoinGecko, dünya çapında 400’den fazla borsada işlem gören 6000’den fazla farklı kripto para biriminin verilerine sahip. Platform, aylık 200 milyondan fazla sayfa görüntülenmesine sahipken aynı zamanda da aylık 10 milyondan fazla kullanıcı ziyaretine sahip.

Ekran Resmi 2021 08 14 12.53.31 - CoinGecko Nedir?
CoinGecko verileri

CoinGecko, bağımsız olarak çalışan dünyanın en büyük güvenilir kripto para birimi veri kaynağı platformlarından biri olmasını da farklı sektörlerdeki ortaklarıyla taçlandırıyor. Platform sürekli olarak Forbes, The Wall Street Journal, The Block, CNBC gibi medya kanallarında ön plana çıkıyor.

Ekran Resmi 2021 08 14 12.58.12 - CoinGecko Nedir?
CoinGecko ortakları

CoinGecko Veri Algoritması Nasıl Çalışır?

CoinGecko, farklı kripto para birimleri hakkında kullanıcılarına çeşitli veriler sağlar. Çeşitli kaynaklardan alınan ve sorgulanan tüm veriler, verilerin bütünlüğünü doğrulayan CoinGecko’nun çeşitli algoritmalarından geçirilir.

Ticaret Çiftleri

CoinGecko’da her işlem çifti için bir trust score (güven puanı) gösterilir. Bu puanın hesaplanmasında, borsaların web trafiği istatistikleri, emir defteri, işlem hacmi gibi özellikler hesaba katılır. Farklı renkler (yeşil,sarı, kırmızı), güven puanı arasındaki farkı temsil eder. Herhangi bir renk olmaması da ilgili ticaret çifti için bir güven puanı verisi olmadığı anlamına gelir.

Örneğin güven puanının yeşil olması, ilgili borsa ve ticaret çifti hakkında yeterli likidite olduğu anlamına gelir.

Ekran Resmi 2021 08 14 13.22.40 1200x308 - CoinGecko Nedir?
CoinGecko’daki işlem çiftleri

Bir kripto para biriminin fiyatı, belirli bir kripto para birimi için farklı borsalardan CoinGecko tarafından toplanan verilerle hesaplanır. Belirli bir kripto para birimi için CoinGecko’da gösterilen fiyat, küresel hacim ağırlıklı ortalama fiyat formülü kullanılarak hesaplanır.

CoinGecko’daki bir kripto para biriminin işlem hacmi, kripto para biriminin tüm işlem çiftlerinin toplam işlem hacmi olarak hesaplanır.

Kripto Para Borsaları (Spot)

CoinGecko’da kripto para borsaları için de güven puanı ölçeği bulunur. Kripto para borsaları için güven puanının belirlenmesinde likidite, operasyon ölçekleri ve API bazı alınır. Ayrıca bu sekmede kripto para borsalarının 24 saatlik hacmi, ticaret çifti sayısı gibi bilgiler de yer alır.

Ekran Resmi 2021 08 14 13.33.33 1200x557 - CoinGecko Nedir?
CoinGecko’daki borsalar

Market Cap

Bir kripto para biriminin toplam market “cap”i (piyasa değeri) aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanır:

A = USD cinsinden mevcut kripto para biriminin fiyatı
B = Kripto para biriminin mevcut arzı

Toplam Piyasa Değeri = A * B

Listeleme

CoinGecko’da token listelemesi için ilgili token hakkında yeterli bilgiye sahip bir web sitesi zorunlu kılınıyor. Ayrıca listeleme için projenin amacı, ekibi ve sosyal medya hesapları hakkında da bilgilere ihtiyaç duyuluyor. Token listelemesi için gerekli olan diğer kriter ise ilgili “token”ın, CoinGecko’nun da entegre olduğu merkezi ya da merkezi olmayan borsada listeli olması gerekiyor.

Platformda borsa listelemesi için de API’deki bilgilerle doğrudan eşleşen ve gerçek bir işlem hacmine sahip olan bir borsa olması zorunlu kılınıyor. Ayrıca herhangi bir durumda CoinGecko ekibinin borsayla iletişime geçmesi için de bir borsa temsilcisinin olması gerekli kriterler arasında yer alıyor.

CoinGecko’da DeFi ve NFT

Merkezi borsalar ve bu borsalardaki listeli “token”lar ile ilgili kullanıcılarına bilgi ve veri akışını sağlayan CoinGecko, ayrıca DeFi ve NFT pazarı hakkında da kullanıcılarına veriler sağlıyor.

Platform üzerinde DeFi ve DeFi “token”ları ayrıca NFT’ler fiyat, hacim, piyasa değeri gibi bilgilere de ulaşmak mümkün.

Ekran Resmi 2021 08 14 14.40.13 1174x600 - CoinGecko Nedir?
CoinGecko DeFi “token”ları
Ekran Resmi 2021 08 14 14.41.14 1176x600 - CoinGecko Nedir?
CoinGecko’daki NFT’ler

CoinGecko Bülteni

Kripto para birimleri ve borsaları hakkında kullanıcılarına bilgi ve veri akışı sağlayan platform, aynı zamanda haber yazıları, blog yazıları, podcatsler gibi özellikleri de kullanıcılarına sağlıyor.

Platform, kripto para piyasasına yeni giriş yapan kullanıcılar için kripto para piyasasında sıklıkla karşımıza çıkan kripto terimleri için bir sözlük sayfasına sahip.

Ayrıca CoinGecko, içeriğimizdeki tüm özellikleri kullanıcılarına sunan aynı zamanda bir mobil uygulamayı da bünyesinde barındırıyor.

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar