Muhabbit

Compound “Yönetişim Tokeni”ni Duyurdu

Bugün yapılan duyuru ile birlikte ayrıntılı olarak açıklanan proje, Compound (COMP) Token olarak piyasaya sürülecek.

compound

Compound, yönetişim sürecini iyice merkeziyetsizleştirmek amacıyla çıkaracağı yeni tokenini duyurdu. Bugün yapılan duyuru ile birlikte ayrıntılı olarak açıklanan proje, Compound (COMP) Token olarak piyasaya sürülecek.

Token sahipleri herhangi bir ekstra isleme gerek duymadan, sistem üzerinde değişiklik önerme hakkına sahip olacak.

Açıklamada Compound CEO’su Robert Leshner, tokenin sermaye toplamak amacıyla oluşturulmadığını özellikle vurguladı.

Bu bir sermaye toplama aracı değil. Tamamen merkezsizleşme adına önemli bir adım.

RObert Leshner

Ek olarak, merkezsizleşme tamamlanana kadar da Compound (COMP) kamuya açık hale gelmeyecek.

DefiPulse’a göre Compound, şu anda146,8 milyon dolar karşılığı kilitli varlığa sahip. Startup; başlangıçta a16z, Bain Capital Ventures, Polychain Capital ve Paradigm’den 25 milyon dolar yatırım almıştı.

Tokenlerin Dağılımı

“Sandbox(korumalı alan) döneminde, yönetişim tokenleri şirket hissedarları arasında bölüştürülecek. Merkeziyetsizleşme tamamlandığında ise, hissedarlar tokenleri isterlerse satabilecek. Fakat tokenlerin çoğu kilitli kalacak ve yönetişime katılmayacak. Sadece belirli bir kısım hissedarlar arasında bölüştürülecek.”

Bu sayede geliştiricilerin uygulamaları açık bir şekilde test edilebilecek ve yönetişime katılmaları teşvik edilmiş olacak. Bir problem oluşmasına karşın “sandbox” döneminde ekip, yönetişim sistemini durdurma hakkına sahip olacak. Fakat sistem güvenilir bir şekilde çalışmaya başladığında tokenler hissedarlara dağıtılacak.

Leshner’in açıklamalarına göre planın detayları önümüzdeki haftalarda açıklanmış olacak. Planın açıklanan detaylarından birisi de yönetişime katılım barajı. Tokenlerin %1 ve daha fazlasına sahip olan hissedarlar yönetişime katılmaya hak kazanacak. Bu sayede kişiler yeni öneriler ve geliştirmeler teklif edebilecek.

Teklifler, yönetimdekilere direkt olarak sunulur ve uygulamaya açıktır. Oylama sonucuna göre direkt olarak uygulanabilirler.

“Tüm teklifler 3 günlük bir oylama sürecine tabi tutulur. Ve oylama yetkisine sahip olan herkes olumlu veya olumsuz yönde oy kullanabilir. Eğer oylama sonucu pozitif olursa “zaman kilidi” devreye girer ve 2 gün sonra teklif sisteme uygulanır. Yani kısacası yönetişim sisteminden memnun değilseniz daha iyisini serbest bir şekilde önerip oylamaya sunabilirsiniz.”

Duyuru ile birlikte yeni sistem “testnet” üzerinde aktive edilmiş durumda. Compound’un merkeziyetsizleşme adına attığı bu adım DeFi topluluğu tarafından sizce nasıl karşılanacak?

Tüm dökümana buradan ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar

Exit mobile version