BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Concordium Üçüncü Testnet’ini ve Teşvik Programını Duyurdu!

Nisan ve Haziran ayında başarıyla gerçekleştirdiği ve sonlandırdığı iki farklı “testnet”in ardından Concordium, üçüncü testnet için çalışmalarına tam gaz devam ediyor.

Yayın:

-

concordium

Gizlilik ve kurum odaklı blockchain projesi Concordium, üçüncü “testnet”ini duyurdu.

Nisan ve Haziran ayında başarıyla gerçekleştirdiği ve sonlandırdığı iki farklı “testnet”in ardından Concordium, üçüncü testnet için çalışmalarına tam gaz devam ediyor.

Mainnet aktivasyonu için oldukça önemli bir adım olarak görülen üçüncü testnet, blockchain ağının evrimi açısından da büyük önem taşıyor. Yeni testnet ile birlikte proje bir teşvik programı da açıklamış durumda.

6 Ekim tarihi itibarıyla başlatılan yeni testnet birçok geliştirme ve güncellemeyi de bünyesinde barındırıyor.

Güncelleme paketi içerisinde normalde anonim olan kişilerin, mahkeme kararı ile talep edilmesi durumunda anonimliğin iptal edilmesi ve kişinin ortaya çıkarılmasını sağlayan bir araç da bulunuyor.

Diğer yandan şifreleme yöntemi sayesinde anonim olarak transfer işlemlerinin gerçekleşmesi de testnet üzerinde aktif olarak test ediliyor. Bu sayede gönderilip alınan miktarların da gizli tutulması amaçlanıyor. Bahsi geçen bu özellik hem mobil uygulama üzerinde hem de Concordium Client üzerinde aktive edilmiş durumda.

Zero Knowladge Proof (ZK) mekanizması ile birlikte tüm tarafların anonim bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayan Concordium, bu özellik ile birlikte yüksek seviyede anonimlik sağlamayı amaçlıyor.

Testnet 3 ile birlikte Coincordium, Android ve IOS uygulaması Concordium ID için de bir güncelleme yayınladı. Güncelleme ile birlikte kullanıcılar ID’lerini farklı cihazlar arasında taşıyabilecek ve yeni cihazlarda aktivasyon gerçekleştirebilecek.

Son testnet ile birlikte açıklanan teşvik programı kapsamında geliştiriciler ve ağı test etmek isteyen kişiler davet ediliyor. Bu sürece katılacak kişiler ise toplamda 10 Milyon GTU’luk havuzdan faydalanacak.

Ödüller ise “mainnet”in aktive edilmesinden sonra kullanıcılara dağıtılacak. “Mainnet”in de bu yıl aktive edilmesi bekleniyor.

Katılımcıların teşvik programında yararlanabilmesi için 15 Ekim ile 26 Kasım arasında ağa katılmış olmaları gerekmekte.

Kullanıcıların teşvik programına dahil olabilmesi için Concordium ID üzerinden kayıt olup hesap oluşturması ve “baker” olarak ağa katkıda bulunmaları gerekmekte.

Konu ile ilgili olarak Concordium CEO’su Lone F&oslash’ın sözleri şu şekilde.

Üçüncü testnet ile birlikte büyük bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu noktada geliştiricileri ağa katılmaya teşvik etmek istedik ve teşvik programımızı duyurduk.

Concordium Testnet’ine katılmayı düşünüyor musunuz?

1 Yorum

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Gizlilik Tokenlarına Elveda mı Demeliyiz?

Gizlilik tokenlerinin sonu mu geliyor?

Yayın:

-

Gizlilik

Kripto analı firması CipherTrace Cuma günü, gizlilik tokeni Monero için işlemleri takip edebilen bir teknoloji için iki patent başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

CipherTrace’in 20 Kasım’da yayınladığı bir blog gönderisinde firma, patentlerin, finansal araştırmalara yardımcı olmak için Monero’nun (XMR) işlem akışını izlemek için adli araçları, işlemleri puanlamak için istatistiksel ve olasılık yöntemleri ve ayrıca olası cüzdan sahiplerini sınıflandırmayı içereceğini belirtti. Tüm bunlar, çalıntı veya yasadışı yollarla kullanılan XMR’ı takip etmek için üretilen araçlar olarak görünüyor.

Blogda yazan gönderi, “CipherTrace’in Monero izleme yetenekleri, Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları’nın kullanılan gizlilik paralarının cezai kökenlere sahip olup olmayacağını belirlemelerine olanak tanıyacak ve gerekli düzenlemelere göre müşteri işlemlerini uygun şekilde risk altına almalarına olanak sağlayacak.” diyor.

Bitcoin (BTC), birçok darknet pazar kullanıcısı için hala tercih edilen bir araç olsa da, XMR gibi gizlilik tokenleri giderek popülerleşiyor. Kolluk kuvvetleri, Monero’nun izini sürebilmek için henüz güvenilir bir yol belirlemedi. Bu yüzden CipherTrace gibi firmaların eline fırsat geçmiş durumda. Belirtilenlere göre şirket, 2019 yılının başından bu yana XMR işlemlerini izlemek için çalışmalar yapıyor.

CipherTrace’in CEO’su Dave Jevans, Ağustos ayında, şirketin Monero işlemlerini izlemek için bir araç geliştirdiğini söylemişti. Böyle bir araç potansiyel olarak suç soruşturmalarını destekleyebilir ve kara para aklama olaylarını azaltabilir.

Şirket, Monero izleme araçlarını ABD İçişleri Bakanlığı ile geliştirilen bir projenin parçası olduğunu belirtiyor. Ancak Bakanlık, XMR’ı takip etmenin bir yolunu arayan tek kurum değil. Bildiğiniz gibi IRS, Monero’yu takip edebilen herkese 625.000 $’a varan ödül vereceğini duyurmuştu.

CipherTrace’in izleme araçlarının yetenekleri henüz onaylanmış durumda değil. Bir Monero temsilcisi, geçtiğimiz aylarda, “şirketlerin Monero işlemlerini izleyebileceklerine dair iddialardan çok şüphe duydularını” ve bunu yapan herhangi bir firmanın “cüzdanları izleme olasılıklarının düşüş olacağını” söylemişti.

Tüm bunlarla beraber, Monero’nun son 24 saat içindeki fiyatı %3.6 oranında düşüş gösterdi.

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

MUHABBİT ÖZEL

Coinzo’nun Sponsorluğuyla Strat-Cast’in Konuğu Meliha Okur!

Coinzo sponsorluğunda yayınlanan Strat-Cast’in 16. bölümünün konuğu ekonomist, gazeteci ünlü isim Meliha Okur oluyor.

Yayın:

-

coinzo stratcast meliha okur

Türk lirası ile rahatlıkla işlem yapabileceğiniz kripto para borsası Coinzo, Türk kripto para dünyasının önemli isimlerinden Stratrade‘in podcast’lerine sponsor oluyor. Sponsorluk sayesinde finans dünyasının önemli isimlerinden ekonomist ve gazeteci Meliha Okur ile podcast yapma şansı buluyor.

19 Kasım tarihinde yapılan podcast’in başlığı ise Küresel Kriz ve Yeni Düzen oluyor. Yılların tecrübesi Meliha Okur’un Corona virüsü pandemisi nedeniyle sarsılan küresel ekonominin durumuyla alakalı görüşleri, Türkiye ile alakalı görüşleri yayına damga vurdu.

2019’da Zaten Kara Bulutlar Vardı Ekonominin Başında!

Stratrade: Bir ekonomist olarak yıllar boyu birçok ekonomik krize şahit oldunuz. Sizce içinde bulunduğumuz küresel krizin diğerlerinden farkı nedir? Bu daha mı içinden çıkılmaz hâlde bir kriz veya bununla ilgili gelecekte neleri öngörüyorsunuz?

Meliha Okur: Gerçekten dünya, küresel ekonomi çok zor bir süreçten geçiyor ama bu duruma birden salgınla girmedik tabii ki. 2000’li yılların başından dünya yeni milenyuma girerken yepyeni bir paradigma ile girdi yeni yüzyıla. Çevre bunun en önemli bölümüydü artı enerji yani toprak su dediğimiz gıda, tarım en önemli bölümdü. Bir çeşit iklim değişikliğinin dünya üzerinde getirdiği olumsuz etkilerle birlikte küreselleşmenin tam gaz sürdüğü bir dönemde, herkesin toprağına suyuna sahip çıkabileceği bir dönemdi. Gelişmekte olan bizim gibi marketlere ve gelişmiş marketlere bakıldığında, aslında İkiz Kule’lerin yıkılması ile birlikte milenyum yeni yüzyılın sinyalini verdi.

2008-2010 krizi ki küresel kriz, sıradan bir kriz değildi. Küresel ekonomilerin neden sıkıntıya girdiğini gösteren en önemli krizlerden biridir, çünkü; globalleşme sermaye dolaşımını serbest bırakmıştır, emek dolaşımına izin vermemiştir. Böyle bir süreçte para dünyada tur atarken, 90’dan itibaren finans kapital güçlendikçe güçlenerek türev piyasaları yaratmıştır. Türev piyasaların merkez bankaları kanalıyla sürdürdükleri saadet zinciri 2008 krizini yaratmıştır. 2010 toparlanma dönemidir ama toparlanma olamamıştır. 2019’da aslında küresel ekonominin tepesinde kara bulutlar eserken 2020’nin başlangıcında salgına yakalandı dünya. Salgın artı küresel ekonomideki kırılganlıklar birleşince krizin boyutları çok çok derinleşmiştir.

Türkiye’nin en yüksek hacimli kripto para platformlarından biri olan Coinzo sponsorluğunda gerçekleştirilen 60 dakikalık yayının tümüne Spotify üzerinden bu linkle ulaşabilirsiniz.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.