BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Conflux Network Nedir?

Hükümetin blok zinciri konusunda desteğini alan bir proje olan Conflux Network, Çin’i hem kendi içerisinde hem de dışarıda dünyaya bağlamakta kararlı.

Yayın:

-

Conflux Network

Çin Halk Cumhuriyeti’nin genelde batı dünyasına kapalı olduğu günümüz dünyasında sınırları ortadan çok kolayca kaldırmayı sağlayan blok zinciri teknolojisi Çin’de büyük hareketlilik uyandırmış durumda. Sürekli bir yasakla-izin ver silsilesi geçiren Çin Halk Cumhuriyeti, sonunda blok zinciri ile barışmış gibi görünüyor ve genelde her şeyini kendi içerisinde çözmeyi seven Çin’in böyle bir adım atması dikkat çekici ve bir o kadar da ilgi uyandırıcı bir durum. Hükümetin blok zinciri konusunda desteğini alan bir proje olan Conflux Network, Çin’i hem kendi içerisinde hem de dışarıda dünyaya bağlamakta kararlı.

Vizyon ve Misyon

Sitelerinde kendilerinden çok kısa olarak şöyle bahsetmişler:

Conflux, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve genişletilebilirliğe sahip yeni nesil bir blok zinciri protokolüdür. Conflux protokolünün araştırma ve geliştirilmesine ek olarak Conflux Vakfı, blok zinciri teknolojisini stratejik ortaklarla gerçek dünya senaryolarına entegre etmeye ve kitlesel olarak benimsenen merkezi olmayan uygulamalar geliştirmeye kendini adamıştır.

Misyonlarını ise şöyle belirlemişler:

Vakfın amacı, yeni nesil dağıtılmış sistemleri oluşturmak için teknolojiyi kademeli olarak kullanmaktır. Teknolojinin ve işin gelişmiş blok zinciri teknolojisi ile entegrasyonunu teşvik etmeyi amaçlıyoruz ve hedefe ulaşmak için teknoloji, endüstri, iş ve diğer tüm yönlerden kaynaklarla işbirliği yapmaya çalışıyoruz.

Çin’in Ethereum’u diyebileceğimiz Conflux, aslında açık kaynaklı bir Layer 1 projesi olmakla beraber Bitcoin ve Ethereum projelerinden bildiğimiz Proof of Work (PoW) mekanizmasını kullanmakta fakat onu diğer projelerden ayıran kısım ise PoW mekanizmasını “Tree Graph” mimarisi olarak adlandırılan bir sistem ile birleştirip hayata geçirmesi olarak söyleyebiliriz. Böylelikle (kendi) yaptıkları testlerde merkeziyetsizliği bozmadan saniyede 3000 ile 6000 arasında işlem yapabildiklerini iddia ediyorlar ki bu büyük projeler ile karşılaştırdığımızda hayli yüksek bir sayı.

Ölçeklenebilirlik, hız ve güvenlik aynı anda bir blok zincirinin birlikte yapması gereken bir şey iken günümüzde blok zincirlerinin malesef sadece ikisini düzgün bir şekilde yapabildiğini görüyoruz. Bu sorunu aşmak için Conflux ekibi GHAST adı verilen bir protokol kullanarak hem blok zincirinin gereksiz forklanmasının önüne geçiyor hem de blok zincirinin tutarlı bir şekilde devam etmesi için gereken blokların sıralaması pivot zincir adı verilen bir zincir kullanılarak düzene sokuluyor. Böylece ağın hızı yavaşlamadan ve blok zincirinin güveni bozulmadan ölçeklenebiliyor.

Conflux Ekibi

Ortada çok büyük bir iddia olunca Conflux’ın arkasındaki ekibi biraz tanıyalım ve neden “herhangi bir” blok zinciri projesinden farklı olduklarını biraz anlayalım.

Conflux’a göre, şirketin kurucuları David Chow ve Fan Long’un da aralarında bulunduğu 18 kişilik geliştirme ekibinden en az 10’u, Tsinghua Üniversitesi’nin (Bu üniversite için Çin’in M.I.T.’si diyebiliriz) Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezundur. Çekirdek ekip, dağıtılmış sistem, programlama dili, siber güvenlik, kriptografi ve oyun teorisi alanlarında önde gelen ve tanınmış bilim insanlarından oluşur.

Conflux Network’ün ekibinin ve hedeflerinin ne kadar ciddi olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman ve aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti gibi bir ülkenin hükümet destekli bir projesi olduğunu da düşündüğümüzde Conflux’ı zorlu bir yol bekliyor. Ana hedeflerinin blok zinciri teknolojisinin sunduğu imkanları Çin’de efektif bir şekilde kullanmak olduğunu düşündüğümüzde Conflux, sadece basit bir para transferini hızlı yapmak değil merkezi ve merkeziyetsiz finansal kuruluşlarını blok zincirine taşımak, ulusal ve uluslararası aklınıza gelebilecek her türlü merkezi ve dijital ortamı bulunan altyapılar (örneğin e-ticaret, lojistik, ulaşım, vergi, elektronik imza, dijital sözleşmeler) gibi sektörleri blok zincirine taşımak konusunda hükümetin desteğini de arkasına alarak emin adımlarla ilerliyor.

Türk kullanıcılar ile yakından ilgilenmek isteyen Conflux ekibi, Türkiye ekibini kurdu.
Conflux Türkçe Telegram Grubu: https://t.me/Conflux_Turkish

Yazar: Spectura

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

CasperLabs Özel Token Satışından 14 Milyon Dolar Topladı

CasperLabs seçkin yatırımcılardan ciddi bir gelir elde etti.

Yayın:

-

Casper Network’ün yaratıcısı CasperLabs yatırımcılardan 14 Milyon dolar toplayan özel bir token satışı gerçekleştirdi. CasperLabs token satışı, Consensus Capital ve RockTree Capital gibi çeşitli sektör oyuncularının katılımı ile gerçekleşti.

Şirket Proof of stake ağı’nın yakın gelecekte halka açık bir token satışının da gerçekleştirileceğini bildirdi.

Casper Ağı, geliştiricilerin kendi yerel belirteçlerini kullanarak blockchain uygulamaları tasarlamasına ve dağıtmasına olanak tanıyan bir blok zinciridir. Şirket, Casper Network’ün tamamen merkezi olmayan bir sistem olduğunu ve bu alanda çalışmalar yaptığını belirmektedir. Casperlabs, projeleri çekmek için DeFi pazarına girmeye ve Ethereum’un sınırlamalarını kullanmaya çalışıyor.

Ağ’ın şu anda ikinci teşvik edilmiş test ağında olduğu ve 2021 yılının ilk çeyreğinde tamamen piyasaya sürülmesi beklendiği firma tarafından açıklanan bilgiler arasında yer almaktadır.

Hatırlanacağı üzere CasperLabs Nisan ayında, Singapur’un BitMax kripto borsasıyla ortaklaşa kendi blok zincirini başlatma kararını açıklamıştı.

CasperLabs CEO’su Mrinal Manohar, şirketin yerel CLX tokenı için özel bir token satışı gerçekleştirdiğini resmi olarak  açıkladı. Ayrıca, ön satışın Hashkey Capital ve Blockchange Ventures dâhil 55 yatırım kuruluşunun katılımı ile gerçekleştiğini ve çok fazla ilgi gördüğünü bildirdi. 

CasperLabs token satışı yoluyla toplanan para, geliştiriciler tarafından mühendisliğe odaklanan fonlarla son lansman öncesi hazırlıklarını gerçekleştirmek için kullanılacak. Bununla birlikte, satışın birincil işlevinin, ağın ilk güvenliğini oluşturacak ağın lansman günü doğrulayıcılarını kurmak olduğu açıklandı.

Halka satış, önümüzdeki yıl bir Değişim Doğrulayıcı Teklifi olarak gerçekleştirilecek. Teklif BitMax üzerinde gerçekleşecek ve insanların ağ için evreleme düğümlerini denemelerine izin verecek. Ancak, Manohar kamu satışının yalnızca ağın merkezi olmayan hale getirilmesinden sonra yapılacağını belirttiği için, ağ halka açık satış olmasa bile hazır olacağı bildirildi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Çinli AntChain, Blockchain Tabanlı Dijital Telif Hakkı Platformu Oluşturuyor

Şirket telif haklarını blockchain ile izleyecek.

Yayın:

-

Dünyanın en büyük halka arzını başlatmaya hazır olan Çinli fintech şirketi Ant Group, blockchain kolu aracılığıyla yeni bir platform çıkaracağını duyurdu. Ant Group, hâlihazırda Çin’in en büyük dijital ödeme hizmeti Alipay’in ana şirketi konumundadır. 

Ant Group’un blockchain tarafı olan AntChain, yeni bir dijital telif hakkı hizmetleri platformunu kullanıma sundu. İçerik oluşturucuların video, görüntü tabanlı veya yazılı materyal, her tür orijinal içeriği güvenli bir şekilde doğrulamasını sağlamak için blockchain teknolojisini kullanacak.

Platform, veritabanına yüklenen her çalışma için benzersiz, çalınmaya karşı korumalı bir dijital telif hakkı sertifikası ve noter damgası oluşturacaktır. Sertifikalar, telif hakkı ihlali ve haksız fiil durumlarında kullanım için geçerli olacak şekilde tasarlanmıştır. Şirket, bu hizmetlerin kullanıcılarını tipik olarak telif hakkı kaydı ve sertifikası alma ile ilgili maliyetlerde % 95 oranında tasarruf sağlayabileceğini iddia ediyor.

Ek olarak, AntChain‘in platformu, içerik oluşturucuların olası telif hakkı ihlallerini daha verimli bir şekilde izlemelerine ve tespit etmelerine yardımcı olacak. Bunu gerçekleştirmek için de dijital kimlik ve arama hizmetleri kullanılacak. AntChain’e göre, yeni platforma her gün yaklaşık 10 milyon orijinal eser yükleniyor ve onaylanıyor.  

Deneme aşamasında olan yeni platformun deneme süresi boyunca ilk ortaklarından biri, dijital müzik puanı telif hakkı dağıtım ağı Shanghai CC Music Culture oldu. AntChain’in platformu, ağın müzisyenleri ve hak dağıtıcıları sayesinde geliri kaydeden ve otomatik olarak dağıtan akıllı sözleşmeler üreteceğini dile getirdi.

Ant Grup 2015 yılından bu yana blockchain teknolojini kullanarak çözümler üretmeye odaklandı. Ve zamanla bu alanda kendisini geliştirdi.

Blockchain teknolojisi alanında ciddi işlere imza atan AntChain markalaşma aşamaları kapsamında farklı uygulamalar geliştirmektedir. Buna örnek olarak kendi şirketi adına bestelettiği bir şarkı ile mizah yönlü tanıtımlarını sürdürmektedir.  

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.