Muhabbit

Core Wallet Nedir? Hangi Blok Zincirlerini Destekliyor?

Birden çok blok zinciri üzerinde aynı anda işlemler yapmak kullanıcılar için oldukça zor. Core Wallet, yeni bir Web3 deneyimi sunuyor.

core wallet

Ava Labs, geçtiğimiz günlerde tarayıcı uzantısı olarak kullanılabilen ve ücretsiz olan Core Wallet’ı piyasaya sürmüştü. Core ve Avalanche tarafından bugün yeni bir duyuru daha yapıldı ve son sürümün özellikleri tanıtıldı.

Duyuruya göre Core cüzdanları; Bitcoin blok zinciri ile birlikte artık Ethereum ve EVM (Ethereum Virtual Machine) uyumlu tüm blok zincirlerini destekliyor olacak. Bunların yanında Core cüzdanlarında, Avalanche subnet’lerine de erişim açıldı.

Bu adım ile birlikte Core; birden çok blok zincirinin aynı anda kullanımı konusunda ekosisteme yeni bir standart getiriyor.

Core Wallet Neler Yapabiliyor?

Web3 kullanıcılarının, birden fazla blok zincirinde aktif olmak için zorlayıcı koşullara göğüs germeleri gerekiyor. Her bir blok zinciri için kullanıcılar tarayıcı uzantıları kuruyor ve farklı performanslara sahip ürünleri aynı anda kullanmak durumunda kalıyor. Farklı ağlardaki dApp’lere (merkeziyetsiz uygulamalar) erişmek, zaman alıcı ve bridging (köprüleme) gibi yetkinlik gerektiren işlemlere dayanıyor. Tüm bu işlemleri hatasız yapabilme zorunluluğu, kullanıcılar üzerinde stres ve kaygıya sebep oluyor.

Ava Labs Ürün Müdürü Nick Musallem, konu ile ilgili şunları söylüyor:

Bize göre insanların varlıklarını yönetebilmeleri, merkeziyetsiz uygulamalar ve ağlar arasında geçiş yapabilmeleri bu kadar zor olmamalı. Kripto para piyasasında yeni olanların hizmetine Web3 teknolojisini daha fazla sunmanın ve bu esnada da, en iyi kullanıcı deneyimini sağlama zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Core yaptığı son güncelleme ile; zincirler arası varlıkların kontrolünü kolaylaştırmayı başardı. Core üzerinden tek işlemle, uygulamalar ve ağlar arasında geçiş yapmak oldukça kolay. Kullanıcıların, varlıkları ve işlemleri üzerinde daha fazla kontrol elde edebilmeleri şüphesiz ki Web3 ekosistemine de fayda sağlayacak.

Kullanışlı Web3 deneyimleri sunan ve yeni bir standart yakalayan Core cüzdanı hangi özellikleri barındırıyor, hep birlikte inceleyelim.

Ethereum ile Uyumluluk

Core cüzdanları EVM (Ethereum Virtual Machine) uyumlu tüm blok zincirlerine destek sağlamaya başladı. EVM uyumlu blok zincirlerinin başında da Ethereum geliyor.

Core cüzdanları ile kullanıcılar; Avalanche, BNB Chain, Tron, Fantom ve önemli Katman 2 blok zincirleri üzerindeki varlıklarını görüntüleyebilir, kullanabilir ve yönetebilirler.

Özelleştirilmiş Subnet’ler ile Uyumluluk

Avalanche blok zincirinin en yenilikçi çözümlerinden biri geçtiğimiz zamanlarda duyurulan subnet teknolojisi olmuştu. Subnet’ler; projelere özel olarak dizayn edilebilen, Avalanche blok zincirine bağlı ve yatay büyüme sağlayan özel blok zincirleridir. Bu teknoloji ile birlikte Avalanche, ölçeklendirme problemlerine çözüm sunar.

İlginizi çekebilir: Avalanche (Avax) Alt Ağlar (Subnets) Nedir? Sonsuz Ölçeklendirme Mümkün mü?

Hızla büyüyen Avalanche ekosisteminde; subnet lansmanları da artmaya devam ediyor. Kullanıcılar için her yeni çıkan subnet ağını ve yerel tokenlarını cüzdanlara tanıtmak güç olabilir. Yeni güncelleme ile birlikte; her subnet ağı ve yerel tokenı otomatik olarak Core cüzdanlarına tanıtılacak.

Kullanıcılar bu gelişme ile birlikte; her yeni çıkan ağı cüzdanlarına eklemekten kurtulacak ve ekosistemdeki gelişmeler hakkında otomatik olarak haberdar olacak.

Hızlı Geçiş Özellikleri

Subnet’ler; diğer faydalı özelliklerinin haricinde ölçeklendirme ve işlem hızları konularında çok önemli avantajlara sahip. Ancak tüm bu avantajlar, ağlar arasında kolay ve hızlı geçişler yapılamazsa anlamını yitirebilir.

Core cüzdanı son sürümü ile; Avalanche, Bitcoin, Ethereum ve diğer EVM uyumlu blok zincirleri arasında kolayca geçiş yapılmasını mümkün kılıyor.

Ava Labs Kurucu ve CEO’su Prof. Dr. Emin Gün Sirer, Core cüzdanı ve son sürümü ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Son 10 yıl içerisinde piyasaya sürülen neredeyse her cüzdanı denedim. Ancak Core’u kullandıktan sonra; ihtiyaç duyulan Web3 araçlarına tek bir noktadan erişebildiğimiz bir yere vardığımıza ve bu teknolojinin durdurulamayacağına ikna oldum.

Birçoğumuz için, kripto para ekosistemindeki ilk sevdiklerimiz Bitcoin ve Ethereum’dur. Bitcoin ve Ethereum’daki potansiyellerin Avalanche ile birlikte tamamen açığa çıktığını görmek benim için gerçekten çok özel.

Core Wallet; Google Chrome Web Store üzerinde kullanıma açık.

Daha fazla sorusu olanlar, Avalanche üzerindeki bilgilendirme sayfasına göz gezdirebilir ve aynı sayfa üzerinde sağ altta yer alan “chat” butonuna tıklayarak destek ekibinden yardım isteyebilir.

Avalanche ekibi ayrıca, Core Wallet ile ilgili geri bildirimleri okumaktan memnun olacaklarını ifade ediyor. Geri bildirimlerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Daha fazla Nedir haberi için: Nedir Haberleri

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Son Yazılar

Exit mobile version