BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Blockchain, Corona Virüsü’ne Karşı Kullanılabilir mi?

Yayın:

-

SF Express, corona virüsü nedeniyle ihtiyaçların giderilmesi için yeni bir yönteme başvurdu. Şirket, Blokchain teknolojisini kullanacağını açıkladı. Tıbbi malzemelerin tedariği için böyle bir karar alındı. Salgının ciddi boyutlara ulaşması, şirketlerin farklı yollara başvurmasına neden oluyor. SF Express de bu şirketlerden biri… Şirket, Çin’in ikinci en büyük kurye hizmeti sağlayan ağına sahip. Şirketin bulunduğu konumdan dolayı krizde daha iyi çözümler bulması bekleniyor. SF Express de beklentileri karşılayabilmek için blok zincirine başvuruyor. Virüsün sık yaşandığı ve vakaların arttığı dönemde tıbbi malzemelere daha çok ihtiyaç duyuluyor. Bu durumda SF Express, sıkıntıları blok zincirinin çözebileceğini düşünüyor.

Corona virüsü için kuryelerin alacağı önlemler bu kapsamda önemli. Her ne kadar Çin’de virüsün yayılması dursa da tıbbi ürünleri ihtiyaç duyuluyor. Hem hastaneler hem de bireysel müşteriler gerekli ürünleri temin etmek istiyor. Bu süreci sorunsuz yönetmek, SF Express için önemli hale geliyor.

SF Express, blok zinciri sayesinde taşımacılık işinin daha kolay olacağını düşünüyor. Şirket, ‘’ Blok zinciri teknolojisinin altyapı çalışmaları hız kazanmıştır.’’ şeklinde açıklama yaptı. Tıbbi malzemelerin taşınmasında blok zinciri, güvenliği en üst seviyede tutacaktır.

Corona Virüsü Dünya Sorunu Haline Geldi

Corona virüsü ilk dönem Çin’de ortaya çıktı. Ancak uluslararası seyahatlerin yapılması virüsün yayılmasını hızlandırdı. Yaklaşık 3 ay içinde dünya geneline yayıldı. Tüm ülkelere yayılmasından sonra Dünya Sağlık Örgütü de virüsü tanıdı. Ülkeler kriz masaları oluşturdu. Dünyanın dört bir tarafında ekonomik gelişmeler yaşandı. Blokchain teknolojisine de bu süreçte büyük işler düştü. Başta sağlık sektörü olmak üzere farklı sektörler, daha iyi hizmet verebilmek için blok zincirine başvurdu.

Yaşanılan süreçte blok zinciri, veri ve yapay zeka konusunda yardımcı olacağı düşünüldü. Blockchain, tıbbi ve gıda ürünlerinin tedarik noktasında önemli destek sağlayacağı konuşuldu. Blok zinciri sayesinde, ürünlerin takip edilmesi ve gönderilmesi, aynı zamanda kayıt altına alınması daha kolay olacağı belirtildi. Corona virüsü ile sadece sahada mücadele etmek yetmez. Dijital yöntemlerle de üstesinden gelmek gerekir. SF Express, Alibaba ve Apple şimdilik Blockchain’i seçen firmalar oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Bybit CEO’su Ben Zhou: Çoğu Kripto Para Borsası Savunmasız

CEO, güvenlik sorunlarına karşı yatırımcılara uyarılarda bulundu.

Yayın:

-

Kripto para borsası KuCoin’e yapılan son saldırının ardından, borsaların güvenlik sorunları tekrardan gündemdeki yerini aldı.

Borsaların güvenlik sorunları ile ilgili açıklama yapan Bybit CEO’su Ben Zhou’ya göre, piyasadaki borsaların birçoğu tasarım gereği savunmasız. Zhou merkezi bir web uygulaması olarak, borsaların aslında diğer tüm web siteleriyle aynı güvenlik sorunlarına açık olduğunu söyledi. 

Zhou, kripto para değişim sunucularının ve depolama ağlarının büyük çoğunluğunun dijital para birimlerini sıcak cüzdanlarda tuttuğunu bahsetti. Ancak bu sıcak cüzdanların düzgün ve güvenli bir şeklide korunması gerektiğini de sözlerine ekledi. Aksi takdirde bu cüzdanlardaki bakiyelerin hırsızlığa maruz kalabileceği konusunda uyarıda bulundu. Zhou, yatırımcılara, bakiyelerinin güvenliğini almaları için borsalarda tuttukları varlıklarını daha güvenli olan soğuk cüzdanlara taşımalarını çünkü bu sistemin daha güvenli olduğunu düşünüyor. Öte yandan soğuk cüzdanların tek dezavantajının da, borsalardan anında para çekme imkânının bulunmaması olduğunu söylüyor.

Zhou’ya göre, özellikle çevrimiçi çalışıyorsa, güvenliğe yatırım yapmak, bir değişim platformunun gündemindeki en yüksek önceliklerden biri olmalıdır. Gerçekleşecek saldırılarla mücadele edebilmek için, borsaların ayrıca savunmasız alanlarına daha fazla önem verip sızma testlerini sık sık kontrol etmeli ve güvenlik katmanlarını arttırmalıdır. Bunu yapmanın bir yolu olarak Zhou şu açıklamalarda bulundu:

“Bu, uygulama yaşam döngüsü yönetimi için en iyi uygulamaları uygulayarak, sızma testi için bilgili ve saygın güvenlik uzmanları ile çalışarak ve olası güvenlik açıklarını belirlemek için beyaz şapka topluluğu içinde ödül programları çalıştırarak başarılabilir.” 

Kripto para borsalarının piyasada kendini ispat etmiş, saygın güvenlik firmalarıyla birlikte çalışarak güvenlik denetimleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Sürekli olarak sıkıyönetim süreçleri uygulanmalı ve sıfır güven mimarisine yatırım yapılmalıdır. Sıfır güven mimarisi, hem dâhili hem de harici olarak olası veri ihlallerini önlemek için bir hizmete erişen herkes için doğrulama gerektiren bir sistemdir. 

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha Fazla Hack Haberleri İçin: Hack Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Blockchain’e İlgi Çağrısı!

Yayın:

-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Blockchain'e İlgi Çağrısı!

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün (26.09.2020) Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST 2020’de yaptığı konuşmada kripto para dünyasını sevindiren bir noktaya değindi. Konuşmasının tamamı sosyal medya platformu Twitter üzerinden canlı olarak yayınlanan Erdoğan’ın, Blockchain teknolojisinden bahsettiği dakikalar herkesi heyecanlandırdı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde düzenlenen TEKNOFEST’in Anadolu’daki ilk durağı Gaziantep oldu. İstanbul dışında yapılan ilk TEKNOFEST etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özellikle genç kesime seslendi. Yapay zekâ, siber güvenlik, IoT ve lider kripto para birimi Bitcoin gibi dijital para birimlerin temelini oluşturan Blockchain teknolojisinden bahsetti.

Gençlerin özellikle yenilikçi teknolojiler peşinde olması gerektiğini savunan Erdoğan, konuşmasında her yenilikçi fikrin arkasındayız mesajını verdi. Bununla birlikte TEKNOFEST’i ve Türkiye’yi kast ederek,

“Yapay zekâdan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler burada tohumlanacak. Filiz bulacak, kök ve boy verecek”

Recep Tayyip erdoğan

Ülkemiz gençlerinin teknolojinin gelişen alanlarında başarılı olmaması için hiçbir sebep olmadığını dile getiren Erdoğan, gençlere tam destek sözü verdi. TEKNOFEST’te düzenlenen yarışmalarda dereceye giren gençleri tebrik eden Erdoğan son olarak da TEKNOFEST’in kurulmasında ve bugünlere gelmesinde rol oynayan herkese teşekkürlerini iletti.

Blockchain teknolojisinin benimsenmesi açısından önemli sayılabilecek bu konuşmanın yanı sıra ülkemizde birçok alanda Blockchain hakkında konuşma ve girişim yapılmıştır. Bunlardan biri de Türkiye İş Bankası’nın sınır ötesi ödemelerde Blockchain teknolojisine güvenerek bir pilot işlem dahi yapmıştır.

Türkiye’den kripto para dünyası haberleri için; Türkiye Haberleri
Daha fazla Blockchain haberi için; Blockchain Haberleri
İş Bankası hakkında daha fazla haber için; İş Bankası Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.