Muhabbit

Cross-Chain Köprü Protokolü Wormhole, Saldırıya Uğradı!

Wormhole saldırısı şu ana kadar en büyük DeFi saldırılarından biri olabilir.

hack

hack

Etherscan işlem kayıtlarına göre bir saldırgan, Ethereum ve Solana blok zincirleri arasında köprü protokolü olan Wormhole‘dan 324 milyon doların üstünde Ethereum çaldı.

Wormhole, varlıkların çeşitli blok zinciri protokolleri arasında hareket etmesini sağlayan bir köprüleme protokolüdür.

Kullanıcılar bir blok zincirinden diğer blok zincirine varlık gönderdiğinde, Wormhole köprü protokolü varlıkları önce kilitler sonra hedef zincirdeki fonların ‘wrapped’ versiyonunu basar.

Aynı zamanda Wormhole köprü protokolü, bazı NFT’leri de destekler. ERC-721 NFT’lerin; Ethereum, Avalanche, Binance Smart Chain (BSC), Polygon, Oasis ve Solana zincirleri arasında aktarılmasını sağlar.

324 Milyon Dolar Değerinde 120.000 wETH Çalındı!

Siber saldırının şu an tam olarak nasıl gerçekleştirdiği henüz bilinmiyor, fakat platformdan mevcut fiyatlarla yaklaşık 324 milyon dolar değerinde 120 bin wETH çalındığı tahmin ediliyor.

Bu saldırı kayıtlara şu ana kadar merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerine düzenlenen en büyük saldırılardan biri olarak geçti. Aşağıdaki listeye göre, ikinci sıra artık Wormhole köprüleme protokolüne ait…

Wormhole, Twitter hesabından saldırıyı araştırdığını, platformun bakım için kapalı olduğunu ve güncellemeleri paylaşacaklarını duyurdu.

On-chain analistleri, Wormhole üzerinden 250 milyon doların üzerinde Ethereum çekilen 80.000 wETH işlemine dikkat çekti. Başka bir geliştirici ise, saldırganın Solana’da ayrıca 40 bin Ethereum tuttuğunu söyledi.

Twitter’da “samczsun” takma isimli bir araştırmacı attığı tweet’te Wormhole ekibinin saldırganın Ethereum ağındaki adresine ulaştığını ve fonları iade etmesi için 10 milyon dolar ödül teklif ettiğini söyledi.

Wormhole bir sonraki tweetinde, 120 bin wETH’in platformundan çalındığını doğruladı. Ayrıca wETH’nin 1:1 oranında desteklenmeye devam etmesini sağlamak için birkaç saat içinde sisteme Ethereum (ETH) ekleyeceğini söyledi.

Editörün Notu: Gelen ilk haberlerde sizlere 94 bin wETH çalındığı bilgisini aktarmıştık, fakat son gelişmelere göre rakam 120 bin wETH olarak güncellenmiştir.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version