BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Crypto.com’un Kripto Kartları Erişime Açıldı!

Cyrpto.com’un kart çözümü kaldığı yerden devam ediyor!

Yayın:

-

Crypto.com ve TenX şirketlerinin Wirecard tarafından verilen kripto kartları, Financial Conduct Authority kısaca FCA tarafından verilen izin ile yeniden kullanılabilir hale geldi.

29 Haziran’da İngiltere’nin denetleyici kurumu, Newcastle merkezli Alman şirket Wirecard Card Solutions’ın faaliyetlerinin devam etmesine karar verdi. FCA, Wirecard AG’nin 2 milyar$’ın üzerindeki rezervleri hakkında yanlış bilgi vermesinin ardında 26 Haziran taririhnde Wirecard Card Solutions lisansını askıya almıştı.

Bu askıya alınma işlemi ile birlikte, MCO kartlar ve bölgede sunulan kart servisleri devre dışı kalmıştı. Yaşanan bu krizin akabında, Crypto.com kullanıcıların bakiyelerinin Crypto.com uygulamasında bulunan cüzdanlara aktarılacağını belirtmişti.

İşbu kısıtlamalar, 30 Haziran 2020’de kaldırıldı. Bununla birlikte Wirecard tarafından desteklenen tüm kripto banka kartları yeniden etkinleştirildi. Düzenleyici kurum ise, hala Wirecard’ın yerine getirmesi gereken bazı şartlar olduğunu vurguladı.

Sözü geçen olaylar ve kripto banka kartlarının tekrar kullanılabilir hale gelmesi, Crypto.com ve TenX tarafından doğrulandı.

Crypto.com yasağın kalkmasından hemen sonra şu açıklamayı yaptı;

29 Haziran 2020’de FCA, Wirecard UK’nin ödeme hizmetlerine devam etmesine dair yazılı bir onay paylaştı. Geçtiğimiz hafta yaşanan faaliyetler ile ilgili kısıtlama, 30 Haziran 2020’de 00:01 UTC’den itibaren kaldırılmış durumda.

Tüm Avrupa ve İngiltere’de MCO Visa kartlarının faaliyetlerine devam edeceğiz. Geçtiğimiz hafta yaşanan olaylardan sonra kullanıcılarımızın kart bakiyelerini ilgili cüzdanlara aktardığımız için, kullanıcılarımıza kartlarını tekrar kullanmaya başlamadan önce para yüklemelerini tavsiye ederiz.

Wirecard’ın Başı Büyük Dertte

Skandalın başlangıcı, 18 Haziran’da büyük bir muhasebe şirketi olan Ernst&Young’un sözü geçen 2.1 milyar$’lık fonun varlığını teyit edememesi ile oldu.

Financial Times tarafından bildirilenlere göre, Dubai ve Dublin’de bulunan Wirecard personelleri, “Wirecard’ın yan kuruluşlarında sahte satışlar ile birlikte kâr marjını hileli bir şekilde şişirmiş. İddialara göre bu çalışanlar bu komplo ile beraber Ernst&Young firmasını yanlış yönlendirdi.

Akabinde, şirket 25 Haziran tarihinde iflasın ilk adımı olarak sayılan adli tasviye başvurusunda bulunmak için dava açtı. Bu olaydan sonra, Wirecard hissedarları firmayı denetlerken ihmalde bulunduğu iddiası ile Ernst&Young şirketi aleyhine dava açtı.

Bildiğiniz üzere Wirecard’ın eski CEO’su Markus Braun, şirketin bilançosunu yanlış bildirmek ile suçlandıktan sonra Münih’te tutuklanmıştı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Vitalik Buterin, Kendi Uygulama Mağazasını mı Oluşturacak?

Vitalik Buterin, App Store mu kuracak?

Yayın:

-

uygulama

30 Eylül 2021 tarihinden itibaren, Google App Store’daki tüm uygulamalara, tüm Uygulama İçi Satın Alımlar için Google’ın ödeme sistemini kullanma zorunluluğu getirilecek ve teknoloji devi her satın alımdan %30 kesinti yapacak.

Apple’ın App Store üzerindeki tüm uygulamalar için Uygulama İçi Satın Alımlar tekeline yönelik stratejiyi yakından inceleyen rapor, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’i Play Store ve App Store hakimiyeti ile mücadele etmek için rekabet ihtiyacını yeniden düşünmeye sevk etti.

Google’ın Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Sameer Samat’a göre:

Hangi tür işlemlerin Google Play’in faturalandırma sisteminin kullanılmasını gerektirdiği ve mevcut durumun kafa karışıklığına neden olduğu konusunda bir takım geri bildirimler aldık. Tüm geliştiricilere tutarlı ve adil bir şekilde uygulanabilmeleri için politikalarımızın net ve güncel olduğundan emin olmak istiyoruz. Bu nedenle, uygulamalarda dijital ürünler satan tüm geliştiricilerin Google Play’in faturalandırma sistemini kullanması bir gerekliliktir.

Buterin’in tepkisine göre, yeni politika, Rus geliştiriciyi “merkezsiz itibar sistemleri”ni denemeye itebilir. Bu ciddi bir şekilde düşünülmezse, daha merkezi bir aracının ortaya çıkmasına yol açabilir.

Vitalik Buterin konu hakkında şunları söyledi:

Açıkçası, sadece kendi uygulama mağazamızı kurmalıyız ve dolandırıcılıkları ortadan kaldırmak için merkezi olmayan sistemleri denemeliyiz.

Reddedilmesine rağmen, yeni politika bazı blockchain severleri arasında tartışmaya yol açtı.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Berat Albayrak: Yeni Ekonomik Planda Dijital Varlıklar İçin Kontrol Gelecek!

Uzun zamandır devam eden düzenlemelerden Yeni Ekonomik Program’da da bahsedildi.

Yayın:

-

dijital varlık vergilendirmesi

Geçtiğimiz gün açıklanan yeni ekonomik program ile birlikte birçok noktada yeni adımlar atılacağı açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı ile birlikte enflasyonun tek haneye indirilmesi de dahil olmak üzere birçok noktada yeni adımlar atılacak.

İthal ürün vergilerinde yapılacak değişikliklerin yanı sıra birçok konuda da değişiklik yapılarak yerli üretimin desteklenmesi amaçlanmakta.

Dijital Varlıklara Kontrol Geliyor

Yapılan açıklamada dijital varlıklara da değinilmiş durumda. Uzun zamandır devam eden düzenlemelerden Yeni Ekonomik Program’da da bahsedildi.

Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamada, dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, kısacası dijital olarak bir değeri bulunan varlıkların işlemlerin vergilendirilmesi öngörülüyor.

Halihazırda devam eden çalışmaların hızlandırılacağının belirtildiği açıklamalarda söz konusu varlıklar ile suç finansmanının önüne geçilmesi de planlanıyor. Yeni kontrol mekanizmaları ile birlikte suç finansmanı için dijital varlıkların kullanılmasının önüne geçilecek.

Ek olarak dijital ekonomik faaliyetlerin doğru biçimde vergilendirileceğinin de belirtildiği açıklamalarda, bahsi geçen alanlarda oluşan vergi kaybı da ortadan kaldırılmış olacak. Bitcoin ve benzeri varlıklar ile borsalar üzerinden gerçekleştirilen işlemler sonucu elde edilen gelirler bu şekilde vergilendirilebilir durumda olacak.

Bu noktada sosyal medya üzerinden yürütülen işler ile ilgili vergilendirmelerin de bahsi geçiyor.

Sosyal medya üzerinden yürütüken işlerin ekonomik faaliyet anlamında son dönemde oldukça büyüdüğü belirtilirken, vergi noktasın oldukça büyük bir açık oluştuğunun da altı çizilmekte.

Dijital varlık işlemleri için getirilecek vergi ve düzenlemeler sizce sektörü nasıl etkileyecektir?

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.