Muhabbit

BLOCKCHAIN

Darknet Pazarları 2020’de 1.7 Milyar Dolarlık Kripto Kazandı!

Darknet pazarları büyümeye devam ediyor!

Clock
Paylaş
Darknet Pazarları 2020’de 1.7 Milyar Dolarlık Kripto Kazandı!

2020 yılı boyunca, darknet pazarları kripto para birimi olarak toplamda 1.7 milyar $ değerinde rekor gelir elde etti. Ayrıca Chainalysis’in yayınladığı bir rapora göre, bu rakamın %75’inden tek bir platform sorumlu.

Darknet pazarlarından yapılan bireysel satın alımların sayısı 2020 yılında düşüş gösterdi ve gelirler ise 2019’a kıyasla sabitti. Ancak göze çarpan bir platform da bu sene kendini gösterdi; Hydra.

Araştırmacılar Hydra’nın yalnızca, 2020’de küresel darknet pazar payının %75’inden sorumlu olmadığını, aynı zamanda Rusça konuşan ülkelere hizmet vermesi bakımından da benzersiz olduğunu söylüyor. Ayrıca görünüşe göre Hydra, şu anda türünün en büyük platformu niteliğini taşıyor.

Araştırmacılar, Hydra hakkında şunları söyledi:

Hydra, Doğu Avrupa’nın kripto suç ortamının büyük bir oyuncusu. Araştırmacılar, Hydra’nın Doğu Avrupa’daki suç faaliyetleri ile ilişkili en yüksek işlem hacmine sahip olduğunu söylemekte.

Tüm bunları bir kenarı bırakacak olursak, platformun sonunda İngilizce konuşulan ülkelere de genişlemesi gayet olası. Bu arada Hydra, Doğu Avrupa’nın dışına çıkmak için Eternos isimli bir ICO yoluyla 146 milyon $ toplamayı planladığını da açıklamış durumda.

Eğer Hydra, ABD’ye ve Avrupa’ya doğru genişlerse, platformun uyuşturucu teslimatını anonim kuryelerle atamak için kullandığı “Uber benzeri” sistem dolayısıyla yerel memurların başı ağrıyabilir.

Araştırmacılar bu konuya şu şekilde açıklık getirdi:

Kuryeler, paketlerini gizli ve halka açık bir alanda bırakıyor, sonrasında ise bu bölgenin bilgilerini alıcılar ile paylaşıyor.

Ayrıca rapora göre, neredeyse tüm kripto para birimleri, merkezi ve eşler arası borsalardan darknet pazarlarına gidiyor. Özellikle, bu süreçte standart kripto para borsalarının payı %46’ya kadar yükseldi. Bu detay, dijital para benimsenmesinin, müşterileri aynı zamanda darknet pazarlarına yönlendirdiğinin bir göstergesi.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar