Muhabbit

BLOCKCHAIN

DBS ve Standard Chartered’den Blockchain Tabanlı Platform!

DBS ve Standard Chartered, yakında dünya çapındaki merkez bankaları için bir ticaret finansmanı platformu başlatacak.

Clock
Paylaş
DBS ve Standard Chartered’den Blockchain Tabanlı Platform!

Singapur merkezli çok uluslu bankacılık kuruluşu DBS ve Standard Chartered, Ticaret Finansmanı Sicili (TFR) adı verilen blok zinciri ticaret finansmanı platformu (POC) oluşturmak ve yürütmek üzere çalışma başlattığını duyurdu. 

Her iki banka da, TFR POC’nin Singapur‘daki bankalar tarafından finanse edilen ticari işlemlerin kayıtlarına erişmesi için güvenli bir merkezi veri tabanı işlevi görmeyi amaçladığını söyledi. İki kuruluş, bu PoC’yi Singapur merkezli dltledgers şirketinin blockchain platformunun üstünde diğer 12 banka ile işbirliği içinde geliştirdiğini açıkladı. Katılımcı bankalar arasında ABN Amro, ANZ, CIMB, Deutsche Bank, ICICI, Lloyds, Maybank, Natixis, OCBC, Rabobank, SMBC ve UOB yer almaktadır. POC, aynı zamanda Enterprise Singapore tarafından desteklenmektedir ve Singapur’daki The Association Banks (ABS) tarafından da onaylanmıştır.

DBS ve StanChart yaptıkları ortak bir açıklamada, çalışmanın amacının borç verme uygulamalarını geliştirmek ve emtia ticaretinde şeffaflığı artırmak olduğunu da söyledi.

Açıklama yapan dltledgers, projeye dâhil olan bankaların dünya çapındaki merkez bankaları tarafından ticari kullanımı için platformu başlatmayı planladığını söyledi.

Platform Birçok Ülkeye Önerilecek

Platform ilk olarak Singapur Merkez Bankası tarafından kullanılacak. Ancak projedeki kuruluşlar bunu ABD, İngiltere, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Hongkong, Katar ve Endonezya merkez bankalarına da önermeyi planlıyor.

Platform ile ilgili birlikte çalışan şirketlerin yöneticileri şu açıklamalarda bulundu:

DBS’nin ticari ürün yönetimi küresel başkanı Sriram Muthukrishnan yaptığı açıklamada; ticaret Finansmanı Sicili’nin, Singapur bankacılık sektöründe işbirliği ve kredi uygulamalarını güçlendireceğini belirtti. Ayrıca daha fazla şeffaflığı teşvik ederek sektör için güvenli bir çalışma ortamı sağlayacağını açıkladı.

StanChart’ın küresel belgesel ticareti başkanı Sam Mathew ise şu açıklamayı yaptı. Sürdürülebilir ticaret finansmanı büyümesini teşvik etmenin ve riskleri yönetmenin bankanın stratejisinin temelini oluşturduğunu belirtti. 

Dltledgers kurucusu Samir Neji’ye göre platform, bankaların sahtekarlığı gerçek zamanlı olarak tespit etmelerine yardımcı olmak için şirketin blockchain tabanlı TradeDoc Doğrulama Kaydı’nı kullanıyor.

Son olarak Bankalar, POC’nin tamamlanmasıyla birlikte, DBS ve StanChart’ın Singapur’daki ticaret finansmanı uygulamalarını geliştirmek için Singapur’daki The Association Banks (ABS) ile birlikte çalışacaklarını açıkladı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar