Muhabbit

BLOCKCHAIN

DeFi Alanında Ethereum (ETH) Rekor Kırdı!

DeFi ile birlikte, blockchain teknolojisini kullanan şirketler büyüme kaydetti.

Clock
Paylaş
DeFi Alanında Ethereum (ETH) Rekor Kırdı!

2020 yılının ikinci çeyreğine ilişkin raporların söylediğine göre, başta Ethereum (ETH) olmak üzere merkezsiz finans yani DeFi tarafından işletilen tüm ekosistemler merkezi olmayan uygulamalar ile beraber muazzam bir büyüme kaydetti.

Merkezsiz borsalar, COMP token madenciliği ve on-chain swap işlemlerine göre yükselişin en ön saflarında yerini buldu.

Our Network’e göre Curve, verimi en üst seviyeye çıkarmak amacı ile kullanıcıların farklı stablecoinler arasında geçiş yapmaya yardımcı olarak, Yield Farming’den en çok yararlanan isim oldu.

Curve, yalnızca farklı türden stablecoinler ve wrapped tokenler arasında swap işlemlerini destekleyen otomatikleştirilmiş bir borsa olarak görev almakta. Bu sınırlama ile birlikte Curve, varlık ticareti için rekabetçi slipajlara ve işlem ücretlerinin sağlanmasına izin veriyor.

Curve mevduatları Haziran ayında neredeyse kendini üçe katladı. Günlük hacim ise önceki ortalamanın 30 katından fazlasına, yani 60 milyon$’a kadar yükseldi. Bu sırada USDT eşlerine olan talep en yüksek seviyelere geldi ve toplam hacmin %58.5’inden fazlasını elinde tuttu. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise, USDT’nin uzun bir süre boyunca en önemli COMP Yield’larından birine sahip olmasıydı.

Ayrıca Uniswap, Haziran ayında aylık hacimin iki katına çıktığı COMP furyasından ciddi anlamda yararlandı.

Kyber ve 0x ise daha mütevazi performanslara şahit oldu. Aylık bazda yüksek seviyeleri görmelerine rağmen, projelerin büyüme oranı yılın geri kalanı ile aynı seviyelerde geziyordu.

Diğer Şirketler de Yararlandı

DappRadar’ın ikinci çeyrek raporuna göre, DeFi’nin dominansı bazı faaliyetlerin azalmasına yol açtı. İkinci çeyrekte DeFi platformlarında 8 milyar$’dan fazla işlem yapıldı ve bu durum gas price’ın katlanarak yükselmesine sebep oldu.

Ücretler her işlemin önemli bir bölümünü temsil ettiğinden ötürü, Ethereum’un çevrimiçi oyun ekosistemi olan Dapp ekosistemi bazı sorunlar yaşadı. DappRadar’ın bilgilerine göre, önceki çeyrekten bu yana oyun aktiviteleri %79’luk bir düşüş yaşadı.

image 2 - DeFi Alanında Ethereum (ETH) Rekor Kırdı!

Kaynak: DappRadar

EOS, oyun aktivitelerinin bu şekilde yaşadığı sert düşüş ile birlikte, Ethereum’un kaybının en çok yaradığı şirket olarak görünüyor. Bu olumlu bir haber olsa dahi, 2019 sonlarında EIDOS airdroplarının sebep olduğu hasar hala tam olarak iyileştirilemedi.

Son olarak, Tron (TRX), blockchaindeki bir kaç Ethereum projesi ile birlikte DeFi ekosisteminde büyüme gördü. İkinci çeyrek için toplam hacmini 15 milyon$’a kadar Tron, uzmanlar tarafından hala “yüksek riskli” kategoride yer alıyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar