Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $38843.03
0.09%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2123.21
1.40%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.15
0.41%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.4
0.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

DeFi Kazançları Artan Token Fiyatlarına Rağmen Düşüşte

Merkezsiz finans protokolü DeFi, token fiyatlarının yükselmesine rağmen düşük kazanç oranlarına sahip.

Clock
Paylaş
DeFi Kazançları Artan Token Fiyatlarına Rağmen Düşüşte

DeFi endüstrisinin mükemmel bir yıl geçirmesine rağmen, yayınlanan yeni bir rapora göre token fiyatlarında yaşanan büyük artışlara rağmen kazançlar düşüşte.

728×90 muhabbit - DeFi Kazançları Artan Token Fiyatlarına Rağmen Düşüşte300x250 muhabbit - DeFi Kazançları Artan Token Fiyatlarına Rağmen Düşüşte

Mythos Capital’in kurucusu Ryan Sean Adams’ın DeFi odaklı haber bülteni Bankless’in ikinci çeyrek token raporuna göre, DeFi kazançları bu yılın ikinci çeyreğinde %42 düşmüş. İlk çeyrekte 5.5 milyon $ olan kazanç, ikinci çeyreğin sonlarına doğru 3.9 milyon $’a kadar gerilemiş. DeFi tokenlerinin bu denli popülarite kazandığı bir dönemde, böyle bir düşüş şaşırtıcı.

image 11 - DeFi Kazançları Artan Token Fiyatlarına Rağmen Düşüşte

En Büyük Faktör Dai

En büyük faktörlerden biri, MakerDAO’nun Mart ortasında yaşadığı çöküşten sonra değişmezlik ücretini %0’a düşürmesi oldu. Daha öncelerinde %8’e kadar yükselen Dai Tasarruf Oranı, Maker’ın fiyatını doğru yerde tutma mücadelesi esnasına, %0’a kadar düştü. Dai, yaşanan bu olay esnasında 1.08 $ üzerinden işlem gördü, böylece Dai Tasarruf Oranı, borçlu kişileri piyasaya daha fazla Dai satmalarına teşvik amaçlı düşürüldü.

Bu olay ile birlikte, ilk çeyrekte 1.2 milyon $’ın üzerinde kazanç elde ettiren Maker, ikinci çeyrekte 150.000 $’a kadar geriledi. Oasis DeFi tasarruf verilerine göre Dai Tasarruf Oranı hiç iyileşme gösteremedi ve bugün de %0’da duruyor.

Synethix Raporlama Hataları

Synethix’in, ilk çeyrekte kazançların fazla raporlanması, sektördeki gelirlerin düşmesinin bir başka nedeni olarak kayıtlara geçti. Rapor, Avustralya merkezli projenin, “türev protokolü için kazançları orantısız olarak bildiren bir tür saldırı kurbanı olduğunu” söylüyor.

Fakat sonunda Synethix, sorunu düzeltti ve üç aylık kazançlarda 267.000 $ civarında bir kazanç raporladı.

Grafiğe göre, MakerDAO ve Synthetix, DeFi sektörü için rapor edilen tüm gelirlerin yarısından fazlasına bu yılın Ocak ve Mart aylarında hakim oldular. İkinci çeyrekte ise bu denge, Compound, Kyber, dYdX ve 0x gibi varlıkların pastadan dilim alması ile değişti.

Kyber üç aylık dilimde, 634.000 $ ile o dönemin galibi oldu. Compound ise 625.000 $’ın biraz altında kalarak ikinci sıraya yerleşti. Bu ikiliyi sırasıyla dYdX ve 0x yakından takip etti.

İkinci çeyrekte göze çarpan bir başka önemli unsur da, Mayıs ayında piyasaya sürülen Uniswap V2. Uniswap, dönem boyunca protokol yükseltmeleri ve token lansmanları yapan Balancer, Ren, Gnosis ve Loopring gibi yeni gelenlerin giriş bileti oldu.

DeFi’nin kazançlarındaki düşüşlere rağmen, token performansı gayet etkileyici. DeFi tokenleri, bu performans ile birlikte çoğu geleneksel kripto para birimlerini geride bırakmış durumdalar.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar