BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

DeFi Kazançları Artan Token Fiyatlarına Rağmen Düşüşte

Merkezsiz finans protokolü DeFi, token fiyatlarının yükselmesine rağmen düşük kazanç oranlarına sahip.

Yayın:

-

DeFi endüstrisinin mükemmel bir yıl geçirmesine rağmen, yayınlanan yeni bir rapora göre token fiyatlarında yaşanan büyük artışlara rağmen kazançlar düşüşte.

Mythos Capital’in kurucusu Ryan Sean Adams’ın DeFi odaklı haber bülteni Bankless’in ikinci çeyrek token raporuna göre, DeFi kazançları bu yılın ikinci çeyreğinde %42 düşmüş. İlk çeyrekte 5.5 milyon $ olan kazanç, ikinci çeyreğin sonlarına doğru 3.9 milyon $’a kadar gerilemiş. DeFi tokenlerinin bu denli popülarite kazandığı bir dönemde, böyle bir düşüş şaşırtıcı.

DeFi

En Büyük Faktör Dai

En büyük faktörlerden biri, MakerDAO’nun Mart ortasında yaşadığı çöküşten sonra değişmezlik ücretini %0’a düşürmesi oldu. Daha öncelerinde %8’e kadar yükselen Dai Tasarruf Oranı, Maker’ın fiyatını doğru yerde tutma mücadelesi esnasına, %0’a kadar düştü. Dai, yaşanan bu olay esnasında 1.08 $ üzerinden işlem gördü, böylece Dai Tasarruf Oranı, borçlu kişileri piyasaya daha fazla Dai satmalarına teşvik amaçlı düşürüldü.

Bu olay ile birlikte, ilk çeyrekte 1.2 milyon $’ın üzerinde kazanç elde ettiren Maker, ikinci çeyrekte 150.000 $’a kadar geriledi. Oasis DeFi tasarruf verilerine göre Dai Tasarruf Oranı hiç iyileşme gösteremedi ve bugün de %0’da duruyor.

Synethix Raporlama Hataları

Synethix’in, ilk çeyrekte kazançların fazla raporlanması, sektördeki gelirlerin düşmesinin bir başka nedeni olarak kayıtlara geçti. Rapor, Avustralya merkezli projenin, “türev protokolü için kazançları orantısız olarak bildiren bir tür saldırı kurbanı olduğunu” söylüyor.

Fakat sonunda Synethix, sorunu düzeltti ve üç aylık kazançlarda 267.000 $ civarında bir kazanç raporladı.

Grafiğe göre, MakerDAO ve Synthetix, DeFi sektörü için rapor edilen tüm gelirlerin yarısından fazlasına bu yılın Ocak ve Mart aylarında hakim oldular. İkinci çeyrekte ise bu denge, Compound, Kyber, dYdX ve 0x gibi varlıkların pastadan dilim alması ile değişti.

Kyber üç aylık dilimde, 634.000 $ ile o dönemin galibi oldu. Compound ise 625.000 $’ın biraz altında kalarak ikinci sıraya yerleşti. Bu ikiliyi sırasıyla dYdX ve 0x yakından takip etti.

İkinci çeyrekte göze çarpan bir başka önemli unsur da, Mayıs ayında piyasaya sürülen Uniswap V2. Uniswap, dönem boyunca protokol yükseltmeleri ve token lansmanları yapan Balancer, Ren, Gnosis ve Loopring gibi yeni gelenlerin giriş bileti oldu.

DeFi’nin kazançlarındaki düşüşlere rağmen, token performansı gayet etkileyici. DeFi tokenleri, bu performans ile birlikte çoğu geleneksel kripto para birimlerini geride bırakmış durumdalar.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Kısa Vadeli İşlemler Chainlink Rallisi Başlattı!

Chainlink rekor bir yükselişle fiyatını %52 arttırdı.

Yayın:

-

chainlink

DeFi tokenı Chainlink fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Token fiyatını %52 oranında artırarak 13.8799 $’a ulaşmış durumda.

Son 24 saatte LINK, Binance borsasında 9.05 $’dan 13.8799 $’a kadar yükseldi.

LINK-USDT Günlük Grafiği Kaynak: TradingView

Chainlink güçlü bir yükseliş eğilimi gösterdiği sırada, Oracle sistemleri için bir ağ olarak çalışan rakibi Band, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.44 $’a kadar çıktı ve %50’lik bir artış gösterdi.

Chainlink Rallisinin Ardında Ne Var?

LINK’in ani yükselişi, büyük olasılıkla vadeli işlem piyasasındaki kısa vadeli sözleşmelerin çoğalmasından kaynaklandı. Link sürekli olarak yükselirken, fonlama oranı %-0.02’de kaldı.

Kripto vadeli işlemler piyasası, piyasanın dengeli olmasını sağlamak için “finansman” adı verilen bir mekanizma kullanır. Pazar, alıcıları doğru bir şekilde yönlendirirken, aynı zamanda alıcılar satıcıları teşvik etmek durumundadır.

Örnek olarak, Binance Vadeli İşlemler’de Chainlink’e kısa vadeli işlem yapan çok sayıda kullanıcı varsa, fonlama oranı negatife dönecektir. Bu durumda, kısa vadeli sözleşme sahiplerinin ve satıcıların pozisyonlarını korumak için uzun vadeli sözleşme sahiplerine ödeme yapması gerekir.

Geçtiğimiz birkaç saat boyunca, LINK fiyatı yükseldi ve Binance Vadeli İşlemlerindeki fonlama oranı negatif kaldı. Bu, fiyat yükselirken birçok tüccarın kısa vadeli sözleşme yaptığının bir göstergesidir.

Sürekli olarak kısa vadeli sözleşme döngüsü, bir sıkışıklığa sebep oldu ve bu da satın alma talebini artırdı.

Benjamın Blunts mahlaslı bir tüccar, LINK’in teorik olarak kısa vadeli işlemlere hitap ettiğini ve piyasa duyarlılığından bu durumun yaşandığını vurguladı.

Blunts konu hakkında şunları söyledi

Aslında kısa süre içinde kısa vadeli pozisyon aramaya başlamıştım, ancak görünüşe göre herkes benim yaptığım şeyi yapıyor. Bu yüzden sanırım bir kez daha yükseliş eğilimini bekleyeceğim. Şu anda en güçlü ve en hızlı atın önünde durmak ile ilgilenmiyorum.

Zeus Capital ve LINK

Görünüşe göre Zeus Capital, LINK ile ilgili manipülatif yorumlar paylaşmış. Firmanın 9 Ağustos tarihinde paylaştığı bir yazı ise şu şekilde:

Hızlı zengin olma hikayesi, manipülasyonun gerçek göstergesidir. Yalnızca LINK’lerinizi 0 $’a ulaşmadan önce satarsanız kazanabilirsiniz.

“Light” isimli bir kripto para birimi yatırımcısı, bu açıklamadan sonra Zeus Capital’in görünüşe göre ciddi oranda kısa vadeli pozisyonunun olduğunu ileri sürdü.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Bitcoin ve S&P 500 Artık Korelasyon Halinde Değil!

Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyon gittikçe azalmaya başladı.

Yayın:

-

s&p 500

Kripto analisti Mati Greenspan, kripto varlıkları ile S&P 500 arasındaki korelasyonun, pandeminin erken dönemindeki yaşanan dramatik satışlardan bu yana önemli ölçüde düştüğünü söyledi.

5 Ağustos tarihli Quantum Economics bülteninde Greenspan, Bitcoin ve kriptonun “bir kez daha geleneksel pazarlardan bağımsızlığını iddia edebileceğini” belirtti. Bununla birlikte analist, corona virüsün ilk aşamalarında bile, piyasanın gevşek bir hal almaktan öteye gitmediğini ekledi.

Aşağıdaki grafik, Bitcoin’in S&P 500 ile 1 (mükemmel korelasyon) ila -1 (ters korelasyon) aralığını gösteriyor.

Bitcoin ve S&P 500 Arasındaki 90 günlük Korelasyon Kaynak: Mati Greenspan

Greenspan, “Bu yılın başlarında, bir çok varlığı etkileyen pandemi etkisi satış nedeniyle korelasyonun 0.6’ya yükseldiğini açıkça görebiliyoruz” dedi. “Ancak, şimdiki zamanda bakacak olursak bir kez daha 0.2’nin altına düşmüş durumdayız. Bu da temel olarak artık günlük bazda bir korelasyon olmadığının bir göstergesi.”

Ortak Piyasa Etkenleri

Bu pazar eğilimleri görünüşte farklı bir hale gelmesine rağmen, Greenspan hem hisse senedi hem de dijital dijital varlıkları yöneten en az bir ortak faktör olduğunu belirtti: Federal Rezerv.

Greenspan, “Fed para bastığı dönemlerde tüm piyasalarda fiyatları yukarı doğru yönlendiriyor.” dedi.

Boğa Gibi Görünüyor

2 Ağustos tarihinde verdiği bir röportajda Greenspan, “boğa piyasasının geri döndüğüne” inandığını söyledi. 22 Temmuz tarihinde ise Gemini isimli kripto borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss, Fed’in daha fazla teşvik harcaması ile “Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusu için zemin hazırlamaya” devam ettiğini söyledi.

Bu yazı itibarıyla, Bitcoin’in fiyatı 11.800 $’a kadar yaklaştı ve son 24 saat içinde %4.89 kadar yükseldi.

Bu dalgalanma, ABD hükümetinin 7 Ağustos tarihinde ikinci bir teşvik paketini açıklaması beklentileri üzerine gelmiş durumda.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.