Muhabbit

Merkeziyetsiz borç verme protokollerinin TVL’si 31 milyar doların üstüne çıktı!

DeFiLlama’nın verilerine göre, merkeziyetsiz borç verme (lending) platformlarında kilitli toplam değer (TVL) 2022 yılı ortasından bu yana ilk kez 31 milyar doların üzerine çıktı. Bitcoin ETF’lerinin piyasadaki itici gücü ile DeFi ekosistemi de yatırımcıların yeniden ilgisini kazandı.

2022 yılında FTX’in çökmesi, merkeziyetsiz finans tarafını da önemli ölçüde etkiledi. DeFi borç verme protokolleri TVL’si önemli ölçüde azaldı. Ancak, son aylarda kripto sektöründe yaşanan gelişmeler, merkeziyetsiz finansta yatırımcıların talebini artırdı.

DeFiLlama’nın son verilerine göre, TVL şu an 31 milyar doların üzerinde görünmekte. 2024 yılı başından itibaren bu protokollerde yüzde 36’lık bir yükseliş oldu. Bu rakama Celsius ve BlockFi gibi son yıllarda mali sorunlar yaşayan merkeziyetli borç veren şirketler dahil değil.

Aave tek başına 10 milyarlık TVL’ye sahip

Ocak 2023 başlarında TVL sadece 10,5 milyar dolar gibi düşük bir seviyedeydi. Bugünkü rakam, borç verme protokollerinde kilitlenen toplam değerin üç katına çıktığını gösteren önemli bir toparlanma süreci.

Özellikle toplam 12 zincir üzerinde çalışan Aave, 8,4 milyar doları Ethereum ağında ve geri kalanı diğer zincirlerde olmak üzere tek başına 10 milyar dolarlık TVL ile listenin başında yer alıyor.

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version