Muhabbit

DeFi Platformunun Hacmi 2 Ayda 50 Kat Arttı!

curve finance DeFi

Merkezsiz Finans (DeFi) platformlarının kullanımı günden güne artıyor.

Dune Analytics verilerine göre merkezsiz borsalardan (DEX) Curve Finance’in hacmi ciddi derecede artmış durumda.

Haziran ayı verilerine göre günlük 1 milyon $ hacme sahip olan platform, günlük 60 milyon $’lık hacmi yakalamayı başarmış durumda. Rakamlar karşılaştırıldığında ise hacim tarafında 2 ayda 50 kattan daha fazla bir artış görülmüş durumda.

Curve Finance Hacim Grafiği

Yeni veriler ışığında Curve Finance, merkezsiz borsalar arasında en yüksek hacime sahip borsalar arasında ikinci sıraya yerleşmiş durumda. Curve Finance yarattığı hacim ile merkezsiz borsaların oluşturduğu hacmin yüzde 28’ine sahip durumda.

25 Temmuz’da Rekor Hacim

25 Temmuz tarihinden rekor bir hacim yakalayan Curve Finance 148 milyon $’lık günlük hacim rakamına ulaşarak, Uniswap’ı geride bırakarak en yüksek hacme sahip olan merkezsiz borsa olmuştu.

Geçtiğimiz ay yeni bir yol haritası yayınlayan Curve Finance, merkezsiz yönetişim sisteminde (DAO) değişikliğe giderek bir yönetişim tokeni çıkaracağını duyurdu. CRV token platformun likidite sağlayıcılarına dağıtılarak CRV token sayesinde yönetimde söz sahibi olmaları sağlanacak. CVR dağıtımı duyurusun ardından gerçekleşen hacim tarafındaki yükseliş ise, yatırımcıların CRV tokena olan ilgilerini açıklamaya yetiyor.

DEX Hacimleri Yükseliyor

Dune Analytics rakamlarına göre sadece Curve Finance tarafında değil, aynı zamanda Uniswap tarafında da önemli hacim artışları yaşanmakta. 50 milyon $ sınırını 20 Temmuz’da geçmeyi başaran Uniswap hacmini artırmaya devam ederek günlük ortalama 137.6 milyon $’lık hacime ulaşmayı başarmış durumda.

Bu rakamlara Uniswap tüm dex hacimlerinin yüzde 46’sını oluşturmakta. Kısacası DeFi üzerinde yapılan alım-satım işlemlerinin neredeyse yarısı Uniswap üzerinde gerçekleşmekte.

Hacim tarafındaki liderlik bir yana, kullanıcı sayısı tarafında Uniswap 3’üncü sırada bulunuyor. Günlük ortalama 3960 farklı kullanıcıya hizmet veren platform Kyber ve IDEX’in ardında bulunuyor.

Günlük 6759 farklı kullancıya hizmet veren Kyber, kullanıcı sayısı bağlamında DeFi lideri olarak öne çıkmakta. Kyber’ın ardından DeFi’ın emektar oyuncularından IDEX geliyor. Günlük ortalama 5957 farklı kullanıcıya hizmet veren platform, en eski DeFi uygulamalarından bir tanesi.

Curve Finance’in ardında ise 1180 kullanıcı ile Bancor Network gelmekte.

Siz alım satım için merkezsiz borsaları tercih ediyor musunuz?

Son Yazılar

Exit mobile version