Muhabbit

DeFi Protokolü FinNexus Saldırıya Uğradı!

FinNexus saldırıdan sonra 383 milyon FNX “token”ini kaybetti. Fiyatta yaklaşık %90’lık düşüş yaşandı.

DeFi hack

DeFi hack

Merkezi olmayan opsiyonlar platformu FinNexus, 17 Mayıs’ın son saatlerinde Twitter üzerinden saldırıyı bildirdi. Bu saldırının akıllı sözleşmedeki bir açıktan yararlanarak yapıldığı düşünülüyordu. Ancak endüstri uzmanları, yönetici hesabı için çalınmış bir özel anahtar olduğunu açıkladı.

fınnexus twıtter

Şu ana kadar saldırıdan dolayı kaybedilen paranın miktarı 7,6 milyon $ civarında. FinNexus’un attığı “tweet”ten sonra DeFi analisti Chris Blec, yönetici anahtarının bir ekip üyesi tarafından çalındığını veya kötü amaçla kullanıldığını söyleyerek açıklamaya yanıt verdi.

Çalınmış Yönetici Anahtarı Mı? DeFi Rug Pull Mu?

Araştırma analisti Igor Igamberdiev, işlemleri inceledi. FinNexus sözleşme uygulayıcısının token sahibini Ethereum ve Binance Smart Chain‘deki bir adresle değiştirdiğini gördü.

Öncelikle bu adres, Ethereum’da yaklaşık 6 milyon dolar değerinde 323 milyon FNX ve BSC’de kabaca 1,6 milyon dolar değerinde 60 milyon FNX bastı ve tokenleri satmaya başladı.

Ancak uzmanlar, rug pull yapıldığını veya yönetici anahtarının çalındığını dile getirdi.

Bununla birlikte Twitter üzerinden yaptığı açıklamadan 5 saat sonra yeni bir açıklama geldi. FinNexus kullanıcılarına havuzlardan tüm fonlarını çekmelerini söyledi. Daha sonra borsalarda mevcut FNX “token”ini satın almaktan kaçının şeklinde açıklama yaptı.

fınnexus twıtter

FinNexus, tek bir teminat havuzundan birden fazla varlık için fazla seçenekle sunan zincirler arası bir DeFi protokolüdür Aynı zamanda Spartan, Rari Capital, xToken ve bEarn’den sonra bu ay kötüye kullanılan beşinci DeFi protokolü.

FNX Token yaşanan hack olayından sonra %90’lık bir düşüş yaşadı. Sizce FNX ekibi bundan sonra nasıl bir yol izleyecek?

DeFi ürünlerinde yaşanan kayıplar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Son Yazılar

Exit mobile version