Muhabbit

DeFi Sektörü Güç Gösterisi Yapmaya Devam Ediyor!

DeFi alanı yatırım almaya devam ediyor.

defi

2021 yılını oldukça verimli geçiren DeFi sektörü, 2022 yılına da hızlı başladı. Bu kapsamda, merkezi olmayan finans (DeFi) sektörü, halihazırdaki piyasa dinamikleri nedeniyle yükselişini sürdürecek gibi görünüyor.

Kripto para veri analitik şirketi Messari’den elde edilen verilere göre, son 30 gün içinde en iyi 10 DeFi protokolünden beşine ait tokenlar rekor düzeyde kazanç elde etti.

Veriler detaylı olarak incelendiğinde, Aave (AAVE), Curve (CRV) ve Spell Token’ın ( SPELL) sektörün çoğundan daha iyi performans gösterdiği görülüyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Bu platformlara ait gelir oranlarının artmasının arkasında yatan bir çok neden bulunuyor. Örneğin AAVE, gerçek dünya varlıklarının (RAW) 28 Aralık’ta protokole eklenmesi ile, DeFi yeteneklerindeki bir sonraki aşamaya geçti. Yani, kullanıcılar artık gayrimenkul, kargo ve ödeme avansları gibi tokenize edilmiş geleneksel varlık biçimlerine karşı borç alabilir hale geldiler. Bunun yanında Curve ve Abracadabra Money’nin DeFi ekosistemi genelinde stabilcoin entegrasyonu, DeFi’nin ayrılmaz bileşenleri olarak statülerini yükseltti ve bu durum, yerel kripto para birimlerine fiyat artışı olarak yansıdı.

DeFi Büyüyen Bir Sektör Oldu

DeFi alanının yükseldiğini gösteren bir başka işaret olarak, aktif kullanıcılar ve kilitli toplam değere bakılabilir. Dune Analytics’ten alınan verilere göre, DeFi’daki benzersiz kullanıcı sayısı yükselmeye devam ediyor ve şu anda 4.304.478 benzersiz cüzdan ile rekor seviyelere ulaşılmış durumda.

Genel olarak, merkezi olmayan finansın büyümesi ve gidişatı hakkında bir gösterge elde etmek için en iyi ölçütlerden biri, tüm protokollerde kilitlenen toplam değerdir.

DefiLlama’dan alınan verilere göre, tüm DeFi platformları için mevcut TVL, 2 Aralık 2021’de belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 259.41 milyar dolardan sadece 4 milyar dolar daha düşük yani 255.87 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu. Bu miktar şimdi ise 237 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor.

Ayrıca, merkezi olmayan borsalarda (DEX) gösterilen aktivite de son birkaç aydır yükselişte. Yine Dune Analytics’ten elde edilen verilere göre, Mayıs 2021’in Kasım ve Aralık 2021’de görülenden daha yüksek DEX işlem hacmine sahip olduğu görülüyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version