Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41484.99
5.10%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2252.25
4.13%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.62
2.26%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.9
1.67%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Dev Şirketler Kasalarında 7 Milyar Dolarlık Bitcoin Tutuyor

Şirketler milyonlarca dolarlık Bitcoin satın almaya devam ediyor.

Clock
Paylaş
Dev Şirketler Kasalarında 7 Milyar Dolarlık Bitcoin Tutuyor

2020 yılının son çeyreğine girdiğimiz bu günlerde, Bitcoin’in popülerliği ve piyasa etkisi büyük şirketlerin de iştahını kabartmış durumda. Öyle ki; şu anda halka açık 13 büyük şirketin kasasında yaklaşık 7 milyar dolar değerinde Bitcoin bulunuyor. Tabi bu sadece açıklanan miktarlar. Bir de açıklama yapmadan kasasında Bitcoin bulunduran büyük şirketlerin de olduğu bilinmekte.

728×90 muhabbit - Dev Şirketler Kasalarında 7 Milyar Dolarlık Bitcoin Tutuyor300x250 muhabbit - Dev Şirketler Kasalarında 7 Milyar Dolarlık Bitcoin Tutuyor

Yatırımları arasında Bitcoin olduğunu duyuran birçok büyük şirket arasında Grayscale,  Galaxy Digital, MicroStrategy ve Twitter CEO’su Jack Dorsey’in şirketi Square bulunmaktadır.  

Blockchain teknolojisi inovasyon için inkar edilemez bir güç haline geldiğinden, daha önce kripto para birimine şüphe uyandıran birçok yüksek profilli etkili figür de şimdi düşüncelerini değiştirip Bitcoin’e yönelmeye başladı.

Altın’dan Bitcoin’e Geçiş

Bahsedilen bu şirketler geçmiş yıllarda tarihsel olarak ekonomik belirsizliğe karşı bir koruma önlemi olarak altına başvuruyorlardı. Ancak Bitcoin’in benimsenmesindeki artış, teknolojideki en büyük isimlerin bazılarının dikkatini çekerek son on yılda katlanarak büyüdü. Dolayısı ile Altın’ın bu konudaki liderliğinin tek başına devam ettiremeyeceği ortaya çıkmış oldu.

Kimde Ne Kadar Bitcoin Var

Hatırlanacağı üzere kısa zaman önce Twitter CEO’su Jack Dorsey’in şirketi Square, o zaman ki toplam değeri 50 milyon dolar olan 4.709 Bitcoin (BTC) satın aldı. Bitcoin yanlısı tavrıyla dikkat çeken CEO’nun bu adımı, şirketi Square’in birincil rezerv varlığı olarak Bitcoin’i seçip seçmediği konusunu gündeme getirmişti. Bunun yanında yine büyük bir şirket olan Grayscale , geçtiğimiz yıl müşterileri adına büyük miktarlarda Bitcoin biriktirdiğini açıklamıştı. Şirketin elinde yaklaşık olarak 450 bin civarında Bitcoin olduğu biliniyor.

Yine Grayscale dışında halka açık olan bir yazılım devi Microstrategy belli aralıklarla Bitcoin aldığını duyurdu. Bitcoin’i birincil rezerv varlığı olarak kabul etme planında adım adım ilerleyen şirket, en son olarak 14 Eylül tarihinde yaptığı bir açıklama ile 175 milyon dolar değerindeki 16.796 adet Bitcoin aldığını duyurdu. Böylece şirketin kasasında bugüne kadar ücretler ve masraflar dahil olmak üzere toplam değeri bugün ki fiyat ile 437 milyon doları bulan yaklaşık 38.250 Bitcoin bulunuyor. 

Tüm bu şirketlere ek olarak 13 Ekim tarihinde yine dev bir şirketin Bitcoin aldığı haberi piyasaya bomba gibi düştü. Varlık yönetim devi Stone Ridge, yönetilen varlıkları 1 milyar doları geçen yan kuruluşu New York Digital Investment Group (NYDIG) aracılığı ile yüklü miktarda Bitcoin satın aldığını açıkladı. Şirketin satın aldığı Bitcoin’lerin değerinin 115 milyon dolar olduğu açıklandı. Bu da yaklaşık olarak 10,000 BTC’lik bir alım yapıldığı anlamına geliyor.

Bitcoin’e yatırım yapan bu holdingler aynı zamanda, bir dizi hissedarının da dolaylı olarak kripto para birimine yatırım yaptığı anlamına geliyor. Örneğin, Norveç hükümeti Microstrategy’de % 2 hisseye sahip durumda. Yani artık tüm Norveçliler de dolaylı olarak Bitcoin yatırımcısı konumunda.

Tüm bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Bitcoin’e yatırım yapan büyük şirketlere ait listenin gün geçtikçe büyüyeceği kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar