Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39507.38
2.02%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2160.7
2.98%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.98
-0.09%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228
0.22%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

DIA Wikipedia’yı Kullanarak Oracle’ın Doğruluğunu Artıracak

DIA ismi ile token satışı gerçekleştirilecek proje, DeFi ekosistemine gerçek zamanlı finansal verileri getirecek.

Clock
Paylaş
DIA Wikipedia’yı Kullanarak Oracle’ın Doğruluğunu Artıracak

Merkeziyetsiz finans bu yıl defi tokenlerinin kaydettiği büyük yükseliş ve sektördeki projelerin artışı ile ciddi bir patlama yaşadı. 2020 yılı definin uçuşa geçtiği yıl olarak akıllara kazınacak.

Merakla beklenen defi projelerinden bir tanesi, şu an ilk token satış sürecinde olan DIA ya da tam adıyla Merkeziyetsiz Bilgi Varlıkları (Decentralised Information Asset). DIA, İsviçre merkezli bir Dernek olarak kurulmuştur ve amacı kaliteli, açık kaynak finansal bilgiler sunmaktır.

728×90 muhabbit - DIA Wikipedia'yı Kullanarak Oracle’ın Doğruluğunu Artıracak300x250 muhabbit - DIA Wikipedia'yı Kullanarak Oracle’ın Doğruluğunu Artıracak

Yeni Oracle DIA

DIA, veri noktalarının şeffaflığı ve doğruluğunu sağlamak için Wikipedia tarafından kullanılan model gibi toplu-konsensus doğrulama (community-consensus verification) yöntemini kullanmaktadır. DIA topluluğu üyeleri ve dünyanın her yerinden DIA’ya kayıt olan herkes kullanılan veri kaynaklarını kontrol edip geçerlilik doğrulamasını yaparken DIA tokenleri kazanabilir.

Topluluk üyelerinin çabaları projenin yerli tokeni DIA ile ödüllendiriliyor. Bu tokenin bir işlevi de kullanıcılara verilerin doğruluğunu sağlamak üzere yardım etmek ve onları kaliteli bilgi sunmaya teşvik etmek. Herkes DIA tokenlerini stake edebilir, mevcut bir çözüme iyileştirme getirebilir ve böylelikle sürekli kalite güvence süreci oluşturabilir.

Bu benzersiz model, geçtiğimiz aylarda hisselerinin piyasa değerinde ciddi artış kaydeden mevcut oracle sağlayıcılar Chainlink ve BAND protocol tarafından kullanılan modelden farklıdır.

DIA Dernek Başkanı Michael Weber, Band Protocol veya Chainlink gibi oyuncular tarafından servis edilen finansal bilgilerin bulunduğu piyasada var olan boşluğun DIA modeli ile doldurulduğunu düşünüyor.

Oracle çözümlerinin gelişmesi, DeFi uygulamalarının büyümesine büyük ölçüde bağlı olacak, buna karşılık DeFi uygulamalarının büyümesi de oracle çözümlerinin sunduğu kalite ve şeffaflık düzeyine büyük ölçüde bağlı olacak.

Wikipedia’ya Benziyor

Wikipedia nasıl pop kültüründen eski çağ tarihine, her şey hakkında güvenilir bilgi kaynaklarına demokratik erişim sağladıysa, DIA’nın vizyonu da finansal verilerin demokratikleşmesidir.

Weber’e göre “oracle çözümlerinin büyümesi DeFi aplikasyonlarının büyümesine bağlı olacak, bunun karşılığında DeFi aplikasyonlarının büyümesi de oracle çözümlerinin sunduğu kalite ve şeffaflık düzeyine bağlı olacaktır”.

Merkezi bilginin olmaması durumunda, merkeziyetsiz finans projeleri fiyatlandırma verileri ve bilgilerine zemin sağlamak için oracle kullanır, fakat defi projelerinin kaydettiği büyüme ile şirketler ve hizmetler faaliyetlerini dayandırdıkları bilgileri alacakları güvenilir kaynaklara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Oracle alanında ise şu an Chainlink (LINK) hakim. Chainlink token fiyatı 1 Ağustos’ta $7.70 iken sadece dokuz gün içinde $14’a fırlayarak son ayların patlamasını yaşadı.

DIA, 2018 yılında Weber tarafından kurulan İsviçre merkezli bir şirkettir. Kuruluş amacı tüm dünya için hem kripto hem de geleneksel piyasalarda daha fazla şeffaflık ve erişilebilirlik sağlamaktır.

DIA token satışı 3 Ağustos’ta başladı. İlgilenenler token satın almak için benzersiz ‘bağlanma eğrisi (bonding curve)’ modelini kullanabilirler. Bu model sayesinde halka arz döneminde, arz ve fiyat arasındaki ilişki, satın alınabilen ve geri satılabilen bir varlık olan akıllı kontrat ile önden belirlenir. Talep artarsa fiyat artar, fiyat artarsa talep artar.

DIA hakkında detaylı bilgi ve token satışına katılmak için buraya tıklayın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar