Muhabbit

Dijital Yuan Cüzdan Uygulaması Yoğun İlgi Görüyor!

CoinEx

çin muhabbit

Geçtiğimiz günlerde Çin’in dijital yuanı için geliştirilen resmi dijital cüzdanı, Apple ve Play Store üzerinde pilot uygulama olarak yerini almıştı.

Henüz çıkışının ilk haftasında olmasına rağmen uygulama, mağaza istatistiklerine göre listelerde üst sıralarda yer almayı başardı.

Çin Halk Bankası’nın Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen cüzdan, geçtiğimiz hafta App Store ve Play Store üzerinde kullanıcıların hizmetine sunuldu.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Elde ettiğimiz bilgilere göre uygulama hala geliştirilme aşamasında ve yalnızca yetkili hizmet sağlayıcıları aracılığı ile belirli kişilerin erişimine açık. Çin’de yaşayan herkes uygulamayı indirebilirken, kullanım senaryosu ise belirli şehirlerle sınırlandırılmış durumda.

South China Morning Post’tan elde ettiğimiz bilgilere göre, geliştirici ekibin bu sınırlama kararına rağmen uygulama, App Store’da en çok indirilen uygulama unvanını yakaladı.

Aynı zamanda uygulama, Çinli Android kullanıcılarının çokça tercih ettiği Xiaomi App Store’da da benzer bir başarıyı sergiledi. Bunun yanı sıra uygulama, Huawei’nin mobil uygulama mağazasında bir günde 10 sıra yükseliş gösterdi.

2014 yılından bu yana geliştirilen CBDC projesi, Nisan 2020’de pilot testleri ile gelişimini sürdürdü. O günden beri Çin Merkez Bankası’nın geliştirdiği CBDC, dünyada öncü bir model olarak görülüyor. Bildiğiniz gibi dijital yuan, 2022 yılında gerçekleştirilecek olan Kış Olimpiyatları’nda kullanılacak.

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version