Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44306.97
2.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2366.39
-0.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.84
18.28%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $243.7
3.39%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

SON DAKİKA

Dijital Yuan Görücüye Çıkmaya Hazırlanıyor

Clock
Paylaş
Dijital Yuan Görücüye Çıkmaya Hazırlanıyor
Çin sonunda dijital yuan ile ilgili çalışmalarını bitirdi. Geçtiğimiz senelerden hatırlayanlarınız olacaktır. Çin hükümeti blockchain teknolojisine ve dijital paraya önem veriyordu. Çin’in kendine ait bir dijital parası olması her platformda vurgulanıyordu. Kripto paraların fazlaca yayıldığı dönemde Çin kendi dijital para birimini çıkararak yarışa dahi olmak istedi. Daha doğrusu Çin, kripto para yarışında geride kalmak istemedi.728×90 muhabbit - Dijital Yuan Görücüye Çıkmaya Hazırlanıyor300x250 muhabbit - Dijital Yuan Görücüye Çıkmaya Hazırlanıyor

Dünyayı kasıp kavuran kripto para çılgınlığına devletler de sessiz kalamazdı. Hızlı yayılan ve adeta bir trend haline gelen dijital paralar oldukça fazla rağbet görüyordu. Bunun farkında olan ülkelerin bir hamle yapması gerekiyordu. İlk başta ülkeler dijital parayı tanımak istemediler. Fakat bu bir çözüm yöntemi değildi. Çünkü kullanıcılar aynı altın ve döviz gibi dijital paraları yatırım aracı olarak görüyor ve sahip oluyordu. Ülkelerde içinde en mantıklı karar dijital para çıkarmak olarak görüyordu.

İlk atak ekonominin önemli merkezi haline gelen Çin’den geldi. Çin, kendine ait dijital yuan çıkarmaya karar verdi. Bu karar 2019 yılında açıklandı. Yürürlüğe girmesi için biraz zaman geçmesi beklendi. Ve 2020 yılına geldiğimizde artık ülkenin dijital parası olduğu açıklandı.
Ekran Resmi 2020 04 16 07.53.40 - Dijital Yuan Görücüye Çıkmaya Hazırlanıyor

Dijital Yuan Pilot Bölgede Faaliyetlerine Başlayacak

Çin’in piyasaya süreceği dijital yuan için öncelikle pilot bölgeler seçildi. Piyasaya çıkmadan önce Çin’in önemli dört şehrinde dijital para birimi denemeden geçecek. Yapılan açıklamada şehirler şu şekilde; Chengdu,Suzhou, Xiongan ve Shenzhen. Kripto para borsa Bianace’in birleşme ve alımlar başkanı Ling Zang, şehirler arasında bir tanesinin öne çıkacağını belirtti. Pekin’e de yakın bir şehir olan Xiongan, pilot bölgeler arasında en önemli konumda yer alıyor. Kent, aynı zamanda ‘’akıllı şehir beyin projesi’’ olarak bilinmektedir. Xiongan, teknolojik altyapının geliştiği ve birçok uygulamanın yürütüldüğü şehir.
Ling Zang, dijital yuan ile ilgili görüntüleri 14 Nisan da paylaşan ilk isim oldu. Ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao da resmi Twitter hesabından görüntüleri paylaştı. Paylaşılan görüntülerle dijital paranın cüzdan uygulaması meydana çıktı.

Bir iddiaya göre Çin Halk Bankası, dijital parayı 24 Mart’ta hazırlanmış. Dijital yuan Mart ayında gerekli tüm geliştirmeleri tamamlamış.
Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar