Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43483.4
-1.07%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2381.2
5.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.31
1.83%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.6
0.73%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Dijital Yuan İle 5 Milyar Dolarlık İşlem Yapılmış!

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkartma yarışında liderliği elinde tutan Çin, Dijital Yuan kullanımı hakkında bir açıklama yaptı.

Clock
Paylaş
Dijital Yuan İle 5 Milyar Dolarlık İşlem Yapılmış!

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkartma yarışında liderliği elinde tutan Çin, Dijital Yuan kullanımı hakkında bir açıklama yaptı.

Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası bugün (16 Temmuz 2021) Dijital Yuan kullanımı hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre Haziran ayı sonuna kadar Dijital Yuan kullanılan işlemlerin toplam değeri 34,5 milyar yuan’ı yani yaklaşık 5 milyar doları buldu.

Dijital Yuan testleri bir yıldan uzun süredir devam etmekte. Dört şehirle (Chengdu, Shenzhen, Suzhou ve Xiong’an) ile sınırlı olan testlerinden, yalnızca beyaz listeye alınmış kişiler yararlanabiliyordu. Ancak bu dört şehirde airdrop ile halka Dijital Yuan dağıtımına başlanmasıyla beyaz liste şartı kalkmış oldu. Şangay ve Pekin de dahil olmak üzere daha fazla şehre yayıldı. Test airdrop’ları devam ederken Çin Halk Bankası’ndan Dijital Yuan’ın piyasaya sürülme tarihiyle alakalı net bir açıklama gelmedi.

728×90 muhabbit - Dijital Yuan İle 5 Milyar Dolarlık İşlem Yapılmış!300x250 muhabbit - Dijital Yuan İle 5 Milyar Dolarlık İşlem Yapılmış!

Dijital Yuan Akıllı Sözleşmelerle Uyumlu Olacak!

Çin Halk Bankası ilk kez Dijital Yuan’ın akıllı sözleşmelerle uyumlu olacağını açıkladı. Ayrıca Çin Halk Bankası’nın yayımladığı raporunda yaklaşık 21 milyon kişisel cüzdan ile 3,5 milyon kurumsal cüzdan arasında yapılan toplam işlem sayısının 70,75 milyon olduğu belirtildi.

Merkez bankası, dijital yuan cüzdanlarının sağlanan kişisel bilgilerin, miktarlarına göre sıralanacağını ifade etti. Kullanıcılar, herhangi bir kişisel bilgi vermeden varsayılan yani “en az ayrıcalıklı” olarak tanımlanan cüzdanları açabilecek. Daha sonra özelliklerin kilidini açmak için kişisel bilgi vererek cüzdanları yükseltebilecek.

Dijital Yuan 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda Kullanılacak!

Çin Halk Bankası, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda Dijital Yuan kullanımı hakkında da ayrıntılı bilgi verdi. Küresel spor etkinliğinde insansız kamyonetler, self servis otomatlar, insansız süpermarketler, ödeme eldivenleri, ödeme rozetleri, Kış Olimpiyatları ödeme kıyafetleri ve diğer giyilebilir cihazların kullanılacağı belirtildi.

Tüm bu giyilebilir cihazların kullanımında Dijital Yuan ile ödeme yapılacağı bildirildi. Ayrıca Çin Halk Bankası, Dijital Yuan’ın temel tasarımının yerinde olduğu şeklinde değerlendirmede bulundu. Yetkililerin ülke genelinde mevcut test airdrop’larına devam edeceği ve yenilerinin başlatacağı eklendi.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar