Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39443.1
1.72%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2165.68
2.99%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.02
-0.36%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $229
0.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Dijital Yuan İlk Kez Vadeli İşlem Piyasasında Kullanıldı!

Dijital Yuan, ilk kez bir “vadeli işlem piyasasında” kullanıldı.

Clock
Paylaş
Dijital Yuan İlk Kez Vadeli İşlem Piyasasında Kullanıldı!

Çin’in merkez bankası dijital para birimi Dijital Yuan, ilk kez bir “vadeli işlem piyasasında” kullanıldı. Çin’in Dalian şehrindeki bir teslimat deposuna “depolama ücreti” olarak Dijital Yuan aracılığıyla ödeme yapıldı. Bu da Dijital Yuan’ın ilk kez yerel vadeli işlem piyasasında kullanımının gerçekleştiği anlamına geliyor.

Dün (23 Ağustos 2021) Çin yerel haber merkezi China Securities Journal tarafından yapılan haberde, Dalian Ticaret Borsasının Dalian Liangyun Group Storage and Transportation Co., Ltd.’ye ödemeyi Dijital Yuan ile yaptığı belirtildi.

Bank of Communication’ın (İletişim Bankası) yerel şubeleri ile Çin Halk Bankası’nın Dalian şubesinin işleme yardımcı olduğu eklendi. Habere göre, e-CNY kullanılarak yapılan bankalar arası ödeme, gerçek zamanlı olarak maliyetsiz, verimli ve uygun bir ödeme seçeneği sağladı.
2021 yılının başlamasıyla birlikte Çin’in Xiong’an bölgesi ve Shenzen şehri de dahil olmak üzere ülkenin birkaç önemli şehrinde e-CNY pilotu denenmişti.

728×90 muhabbit - Dijital Yuan İlk Kez Vadeli İşlem Piyasasında Kullanıldı!300x250 muhabbit - Dijital Yuan İlk Kez Vadeli İşlem Piyasasında Kullanıldı!

Çin Dijital Yuan İle Yarışı Önde Götürüyor!

Tüm dünyada merkez bankası dijital para birimi yarışının rüzgârı eserken Çin, yarışı önde götüren birkaç ülkeden biri. Birçok testneti yapılan, airdrop ile vatandaşlarına Dijital Yuan dağıtan Çin, dün gerçekleştirilen işlem ile birlikte yarıştaki yerini bir kez daha hatırlattı.

Başarılı testnetlerinin ardından Dijital Yuan’ın gelecek yıl Pekin’de düzenlenecek kış olimpiyatlarında kullanılması planlanıyor. Pekin’deki Kış Olimpiyatları sırasında ülkeye gelen yabancı ziyaretçiler, yerel bir banka hesabı açmaya gerek kalmadan Çin’in dijital para birimine erişebilecek ve deneyebilecek.

Çin’in Kripto Varlıklar Konusundaki Tavrı Kafa Karıştırıyor!

Çin kripto para konusunda oldukça çelişkili günler geçiriyor. Merkez bankası dijital para birimi Dijital Yuan’ın gelişimiyle öne çıkmasının yanı sıra kripto para madenciliğine karşı katı kararlarıyla gündeme gelmekte. Hash rate payı düşüşte olan Çin’in yargı mercileriyle de sıkıntı yaşadığı gözlenmekte.

Shandong eyaletinin yüksek mahkemesi geçtiğimiz günlerde 2017 yılından beri süren bir “sözleşme anlaşmazlığı” davasında bir karar verdi. Kararda kripto para yatırımının Çin yasaları tarafından korunmadığı ibaresi yer alıyordu. Ancak bu karar daha önce Çin mahkemelerinde alınan kararlara ters düşmekte.

Çin’in kripto para madenciliği baskıları, kripto para kullanımı ve yasalar tarafından korunumu hakkındaki fikirleri sürekli çelişmekte. Kendi merkez bankası dijital para birimi Dijital Yuan’a yönelimi sağlamak istiyor ancak kripto para sektörünün ilgisini tamamen kaybetmek istemiyor olabilir.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar