BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Dikkat! Dolar Arzının Yüzde 22’si USDT’nin Yüzde 75’i 2020’de Basıldı!

2020 yılı itibarıyla ciddi derece artış gösteren itibari para birimlerinin arzı, incelenmeye değer gibi görünüyor.

Yayın:

-

usd usdt

FRED (Monetary Base) verilerine göre dolaşımda bulunan ABD Doları’nın arzı ciddi miktarda artış göstermiş durumda.

2020 yılı itibarıyla ciddi derece artış gösteren itibari para birimlerinin arzı, incelenmeye değer gibi görünüyor.

Coronavirus’ün de etkisiyle şirketleri ayakta tutabilmek için verilen krediler ile birlikte oluşturulan teşvik paketleri bu artışın en önemli sebeplerinden biri. Diğer bir yandan kişilere yapılan sosyal yardımlar ve dağıtılan ödenekler sürekli olarak devletin kasasına eksi yazmakta. Bu noktada ödemeleri gerçekleştirmek isteyen devletler yeni bir para basma hareketine başlamıştı.

Ülkemiz, avrupa devletleri ve ABD gibi birçok ülke bu açığı kapatmak için para basmak durumunda kalmıştı.

En çok para basan ülkelerden birisi de ABD olarak öne çıkıyor. Gerek nüfusü gerek ekonomisinin büyüklüğü sebebiyle çarkı döndürebilmek adına krediler ve teşvik paketleri açıklayan ABD hükümeti bu noktada dolar basmak durumunda kalmış gibi görünüyor.

Bir yıldan daha az sürede önceki dönemler ile karşılaştırılamayacak derecede para basımı gerçekleştiren ABD, dolar arzını ciddi derecede artırmış durumda.

Güncel verileri aşağıdaki tabloda bulabilmeniz mümkün.

Bu noktada dolaşımdaki dolar arzının yüzde 22’sinin 2020 yılında basıldığı söylenebilir. Bu durum ise oldukça dikkat çekici.

USDT De Aynı Durumda

Kripto para piyasasının belki de şimdili vazgeçilmezi ve en büyük aktörlerinden biri olan stablecoin Tether (USDT) arzında da 2020 yılı itibarıyla önemli bir artış yaşanmış durumda.

An itibarıyla Tether Treasury verilerine göre dolaşımdaki USDT miktarı 15.6 Milyar $ seviyelerinde bulunuyor.

Bu miktarın neredeyse yüzde 75’i 2020 yılında üretilmiş durumda. Yaşadığı bu artış ile birlikte marketcap verilerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi olan Tether, stablecoinler arasındaki dominasyonunu sürdürüyor.

1 Ocak tarihinde dolaşımdaki USDT adedi 4 Milyar adet seviyelerinde iken bugün gelinen nokta oldukça dikkat çekici.

Benzer bir durum diğer stablecoin üreticilerinde de yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde 2 Milyar $ barajını aştığını açıklayan diğer bir stablecoin üreticisi Centre, 2 Milyar’dan fazla USDC’nin dolaşımda olduğunu açıklamıştı.

Global piyasalarda oluşan dolar arzı artışı ile paralel bir şekilde kripto para piyasalarında da stablecoin arzında önemli bir artış yaşanıyor.

Bu durumu nasıl yorumlarsınız?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Son IEO Injective Protocol Chainlink Hizmetlerinden Yararlanacak!

Yayınlanan blog yazısında türev işlem platformundaki fiyat verilerinin Chainlink üzerinden alınacağı belirtilmiş durumda.

Yayın:

-

injective pool

Kripto para borsası Binance üzerinde gerçekleştirilen Son IEO olan Injective Protocol, Chainlink “oracle”ı kullacağını açıkladı.

Yayınlanan blog yazısında türev işlem platformundaki fiyat verilerinin Chainlink üzerinden alınacağı belirtilmiş durumda.

İlginizi Çekebilir: İlk 100 Kripto Para Birimi

İşbirliği kapsamında toplamda altı farklı parite için veriler bahsi geçen oracle yoluyla elde edilecek. Verilerin alınacağı pariteler ise şu şekilde:

ETH/USD, BTC/USD, DAI/USD, LINK/USD, USDT/ETH ve YFI/ETH.

Devam eden süreçte farklı pariteleri de türev işlem platformuna ekleyeceğini belirten Injective Pool ekibi, yeni eklenen pariteler için de verilerin Chainlink üzerinden alınacağını açıklamış durumda.

Injective platformunu her tip trader için düzenlediklerini belirten ekip, platformları sayesinde Chainlink’in de yeni müşterilere ulaşacağını belirtti.

Cosmos (ATOM) İle Entegrasyon Gelecek

Blog yazısında halihazırda projenin Injective Chain üzerinde çalıştığı belirten ekip, kısa süre içerisinde ağın Cosmos ağının çözümü olan Cosmos Inter-Blockchain Communication (Blockchain Ağları Arası İletişim) ile entegrasyonunu tamamlayacağını açıkladı.

Bu sayede Injective Chain, birçok farklı blockchain ağı ile direkt iletişime geçebilecek. Cosmos ise bu çözümü sağlayan önde gelen projeler arasında bulunuyor. Bu noktada sağlanacak entegrasyon ile birlikte Injective, Band Protocol’ün (BAND) “oracle” çözümü ile direkt olan Band Chain ile iletişime geçerek ulaşabilir gibi görünüyor. Bildiğiniz üzere Band Chain de Cosmos IBC çözümünün bir parçası konumunda.

Bu noktada birden fazla “oracle”dan veri alacak olan Injective, daha stabil fiyat beslemelerine sahip olabilir.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin Tarihinin En Büyük Transferi Gerçekleşti! Xapo’dan Transfer!

Dolar bazında değerlendirildiğinde transfer, 1.1 Milyar $ değerinde.Toplamda 88,857 BTC’nin transfer edildiği işlemde transfer edilen meblağ dudak uçuklatıyor.

Yayın:

-

bitcoin

Bitcoin tarihinin en büyük transferi dün itibarıyla gerçekleştirildi.

Dolar bazında değerlendirildiğinde transfer, 1.1 Milyar $ değerinde.Toplamda 88,857 BTC’nin transfer edildiği işlemde transfer edilen meblağ dudak uçuklatıyor.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Haberleri

Bitcoin Transferi Detayları

Xapo Cüzdanı

Blockchain verilerine göre 88,857 adet Bitcoin iki farklı adrese bölünmüş durumda. Whale Alert verilerine göre transfer Xapo’dan gerçekleşmiş görünüyor. Xapo ise birçok para birimi için gönderme, alma ve saklama hizmeti sunuyor. Bitcoin saklamak için de en çok tercih edilen şirketlerden birisi olan Xapo, Gibraltar (Cebelitarık) meşeli bir şirket olarak öne çıkmakta.

Yine Whale Alert verilerine göre Xapo’dan gönderilen Bitcoin’lerin tanımlanamayan bir cüzdan gönderildiği belirtiliyor. Bu noktada kişinin ya da kurumun hangi amaçla bu işlemi gerçekleştirdiği belirsiz görünüyor. Cüzdan güvenliği açısında belirli sürelerde taşınan cüzdanlardan biri olma olasılığı bulunan cüzdan, aynı zamanda satış için de transfer ediliyor olabilir.

DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

İlk 100 Kripto Para Birimi

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.