Muhabbit

Dolandırıcılık Skandalının Merkezindeki Coinbase Yöneticisinden İddialı Çıkış!

Coinbase Global’in eski ürün yöneticisi Ishan Wahi, Manhattan’da gerçekleştirilen bir davada tüm dolandırıcılık iddialarını reddetti.

Coinbase Global’in eski Ürün Yöneticisi Ishan Wahi, Manhattan’da gerçekleştirilen bir davada tüm dolandırıcılık iddialarını reddetti.

ABD Güvenlik ve Değişim Komisyonu (SEC) tarafından Coinbase’te çalışırken içeriden bilgilendirme yapmakla suçlanan Wahi, Mayıs 2022’de Hindistan’a kaçmaya çalışırken tutuklanmış, Haziran 2022’de ise yargılanması başlamıştı.

Wahi, spesifik olarak Coinbase’in ticaret amaçlı listelemeyi planladığı kripto paralara dair kardeşi Nikhil ve arkadaşı Sameer Ramani’ye bilgi sızdırmakla suçlanıyor. İddialara göre, sızdırılan bu bilgiler sayesinde söz konusu isimler Haziran 2021 ve Nisan 2022 tarihleri arasında en az 1,5 milyon dolar kâr elde ettiler. Davanın, Coinbase’i merkezine alan ilk bilgi sızdırma davası olduğu belirtiliyor. Nikhil Wahi’nin de tutuklandığı davada Ramani’nin Ağustos 2022 itibarıyla hala serbest yargılandığı belirtiliyor.

Eski Coinbase Yöneticisi Birden Fazla Davayla Karşı Karşıya

SEC, aynı zamanda Ishan Wahi’ye karşı paralel bir dava da yürütüyor. Bu davaya göre Wahi’nin ticari faaliyet yürüttüğü 25 kripto paradan 9’unun depozito olduğu iddia ediliyor. Söz konusu kripto paraların Powerledger (POWR), Kromatika (KROM), DFX Finance (DFX), Amp (AMP), Rally (RLY), Rari Governance Token (RGT), DerivaDAO (DDX), LCX, ve XYO olduğu belirtiliyor. SEC’in hamlesi kripto para dünyası tarafından tartışmalı olarak yorumlanıyor. Bu dava ile SEC’in borsaların, fonların ve ellerinde varlık bulunduran yatırımcıların durumlarına dair bir dizi soru işareti oluşturduğu söyleniyor.

İlginizi çekebilir: BlockRock, Coinbase İle Ortaklık Kurdu!

Amerikan Adalet Bakanlığı, suçlamalarında depozito dolandırıcılığını kapsama almadığının altını çizdi. Coinbase de herhangi bir depozito ile ilgilenmediğini Wahi’ye karşı suçlamalar açıklandıktan hemen sonra bir blog gönderisinde duyurdu. Coinbase Yasal Temsilcisi Paul Grewal şu açıklamalarda bulundu:

“Genel geçer, kapsayıcı ve şeffaf bir şekilde kurallar belirlemektense, SEC bunun gibi tek seferlik icra faaliyetleriyle tüm dijital varlıkları kendi yasama alanına dahil etmeye çalışıyor. Depozito olmayan varlıkları bile kapsamı alanına almaya çabalıyor.”

ABD Emtia Vadeli İşler Komisyonu’ndan Caroline Pham de SEC’in davasının “icra yoluyla yasal düzenleme”nin en çarpıcı örneklerinden biri olduğunu dile getirdi.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri içinAltcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Son Yazılar

Exit mobile version