Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44597.43
2.85%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2371.92
0.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.36
11.72%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $239.5
3.06%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Dünya Blockchain Teknolojisinde Ne Durumda?

Çin Patent Koruma Derneği’nin (CPPA), dünya çapında Blockchain teknolojisi ile alakalı patentleri incelediği bir çalışma yayınladı.

Clock
Paylaş
Dünya Blockchain Teknolojisinde Ne Durumda?

Çin Patent Koruma Derneği’nin (CPPA), dünya çapında Blockchain teknolojisi ile alakalı patentleri incelediği bir çalışma yayınladı.

Çin Patent Koruma Derneği (CPPA/ China Patent Protection Association), dünya çapında Blockchain teknolojisi ile doğrudan alakalı patentleri araştırdığı bir çalışma yayınladı. Farklı kriterlere göre kategorize edilmiş Blockchain patent sayıları şeffaf bir şekilde sıralandırıldığı çalışma, Blockchain teknolojisinin yükselişini de gözler önüne seriyor.

728×90 muhabbit - Dünya Blockchain Teknolojisinde Ne Durumda?300x250 muhabbit - Dünya Blockchain Teknolojisinde Ne Durumda?

Yıl Yıl Blockchain

Çin Patent Koruma Derneği’nin yayınladığı çalışmada 2014 yılından 2020 Mayıs ayına kadar alınan Blockchain patentleri yıl yıl derlenmişti.

Yıllara göre Blockchain patent - Dünya Blockchain Teknolojisinde Ne Durumda?
2014-2020 Mayıs arası Blockchain patent sayısı

Grafiğe bakıldığında ilk yıllarda Blockchain teknolojisine ilgi olmadığı görülmektedir. 2017 yılında Bitcoin’in yükselişiyle birlikte dünya çapında bir üne sahip olan kripto paraların etkisini Blockchain teknolojisi patentlerinde de görmekteyiz. 2017 yılında değeri anlaşılarak artan Blockchain patenti sayısının 2018 yılında daha da artma eğiliminde olduğu gözleniyor. 2019 yılında ise bu eğilimin zirveyi gördüğü söylenebilir. 2020 yılı ise ilk 5 ayında 1257 Blockchain patentiyle 2019 yılının 1799 patentini geçme potansiyeli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Ülke Ülke Blockchain

Yıllara göre dağılımın yanı sıra Çin Patent Koruma Derneği, ülke bazında da Blockchain patent sayılarının yüzdelerini araştırmış. Araştırma bulguları aşağıda yüzdeler şeklinde verilmektedir.

Blockchain patentleri ülke dağılımı - Dünya Blockchain Teknolojisinde Ne Durumda?
Blockchain patentleri ülke dağılımı yüzdesel gösterimi

Şekle bakıldığında %39 gibi bir yüzde ile Amerika Birleşik Devletleri’nin liderliği elinde tuttuğunu görmekteyiz. Blockchain teknolojisinde yani patentinde onu takip eden isim ise Güney Kore olmakta. Bir süredir Güney Kore, Blockchain ve yapay zekâ konusunda yaptığı atılımlarla adından söz ettiriyordu. Bu yüzden ikinci sırada Güney Kore’yi görmek, Blockchain teknolojisini takip edenler için şaşırtıcı olmuyor.

Üçüncü sırada ise %19’luk bir yüzde ile bu çalışmanın sahibi Çin geliyor. Ardından Tayvan, Avustralya ve Japonya olarak devam ederken %7’lik bir kısım ise diğer tüm ülkelerden gelen Blockchain patentlerini kapsamakta. Japonya’nın teknoloji açısından devleşmiş bir ülke olmasına rağmen Blockchain patentlerinde geri planda kalması, aslında Japonya’da Blockchain ile uğraşan birçok yazılımcının öngördüğü gibi sonuç veriyor.

Şirket Şirket Blockchain

Ülke ülke veyahut yıl yıl sıralamanın yanı sıra raporda Blockchain teknolojisinin vazgeçilmez unsurlarından DLT kullanan şirketler de derlenmiş. E-ticaretin Çin ismi Alibaba, Alipay de dahil olmak üzere, 212 Blockchain patenti ile DLT kullanımının en çok olduğu şirket olarak kayda geçiyor.

Çin çapında Blockchain teknolojisini kullanan, patentini alan şirketlere bakıldığında Alibaba’nın yanı sıra Tencent gibi yine Çin’den çıkma teknoloji devlerinin olduğu belirtiliyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar